Masura 141 - sesiunea 2013

Creat de ova, Septembrie 10, 2012, 07:04:31 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

eu cred ca in 6 luni aveau tot timpul sa anunte proiectele eligibile si cele neeligibile sa stie lumea cum sta pt ca fiecare proiect a costat ceva bani nu iar daca ei acuma vor anunta ca nu mai sunt bani pentru masura 141 cine pierde? noi ca nu ei, pe ei ii doare la 10 m in fata de acest fapt

Vasimoldoveanu

Am depus un dosar in iunie,au filmat stupina ,am crotalii,dsva ,sunt apicultor carnet dar nu am reusit sa fac scoala ca sa suspendat,am pfa pe it ce trebuie sa fac,unde trebuie sa merg sa introduc si apicultura cean 149 daca nu am calificare ,va multumesc.

romikele

De unde sunteti?
In acesta perioada se organizeaza cursuri... fiti pe faza!

Kov iulian

Citat din: Vasimoldoveanu din Decembrie 20, 2012, 08:09:47 PM
Am depus un dosar in iunie,au filmat stupina ,am crotalii,dsva ,sunt apicultor carnet dar nu am reusit sa fac scoala ca sa suspendat,am pfa pe it ce trebuie sa fac,unde trebuie sa merg sa introduc si apicultura cean 149 daca nu am calificare ,va multumesc.


Mergeti pe la directia agricola si intrebati sau la fortele de munca la noi in ialomita sau organizat astfel de cursuri in 2012 .


http://ajofm4.e-jump.ro/formare-profesionala/cursuri-2011/


Desi daca aveti PFA nu cred ca veti face ceva la fortele de munca .

bee_lover

Nu stiu exact dar activitatea principala trebuie sa fie pe apicultura... daca ma insel sa ma contraziceti...

orbanstefan64

Citat din: bee_lover din Decembrie 20, 2012, 08:24:32 PM
Nu stiu exact dar activitatea principala trebuie sa fie pe apicultura... daca ma insel sa ma contraziceti...
asa este !!!!
pt ca am schimbat acum tre sa refac din nou actele la orc .

Kov iulian

Citat din: bee_lover din Decembrie 20, 2012, 08:24:32 PM
Nu stiu exact dar activitatea principala trebuie sa fie pe apicultura... daca ma insel sa ma contraziceti...

In ce sens trebuie sa fie activitate principala ?

1) Exista o activitate ca fiind principala si altele secundare ?
2)Sau unica activitate si principala activitate trebuie sa fie apicultura ?
Pe mine ma bate gandul sa mai adaug o activitate, un cod  CAEN,
nu pot face asta fiindca sunt incurcat cu masura 141 sau ce alte masuri voi accesa ?

romikele

Activitatea principala trebuie sa fie cod CAEN 0149.
E mai bine insa sa fie si singura...

dorindafi

Citat din: bee_lover din Decembrie 20, 2012, 08:24:32 PM
Nu stiu exact dar activitatea principala trebuie sa fie pe apicultura... daca ma insel sa ma contraziceti...
depinde pe ce anume vrei sa faci dezvoltarea
pe langa albine potzi trece shi pasari , animale , terenuri arabile , pomi fructiferi , fanetze shi ce o mai fi
astea toate s-au partzial pt a-ndeplinii punctajul
  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Vasimoldoveanu

Pina la urma cum trebuie sa procedez sa inchid vechea pfa si sa-mi deschid numai pe apicultura,sau sa o modific,mai am dreptul cu mai multe activitati ,sunt din Neamt am dosar pentru curs la ACA dar nu au destui cursanti,va multumesc.

bee_lover

Nu trebuie sa va inchideti pfa-ul, mergeti la registrul comertului si ii spuneti ca vreti sa schimbati activitatea principala pe codul caen 0149.  :hi:

Vasimoldoveanu

Dar nu vor pina nu am calificarea,va multumesc.

bee_lover

Pai nu se poate trece un cod caen fara sa ai calificare in domeniu...

tomy81

din cate cunosc, sau poate sa schimbat
ptr, PFA se poate diloma SAU hartie de la primarie cum  ca esti in domeniu (cunosc persoane care doar cu hartia de la primarie sau facut PFA)
sa schimbat oare...

Vasimoldoveanu

Nu ar fi suficient un document de la ACA ca sunt apicultor,am carnet si platesc taxa ,sau ca am dosarul pentru curs la ei,va multumesc.