Masura 141 - sesiunea 2013

Creat de ova, Septembrie 10, 2012, 07:04:31 PM

« precedentul - următorul »

ova

Cand incepe depunerea dosarelor in 2013 pt masura 141? Sunt doua sesiuni de depunere a actelor ? Multumesc anticipat!

morozan simion

buna seara
poate cineva sa-mi spuna cand aflam daca dosarele depuse pentru masura 141 in sesiunea din iunie 2012 vor fi aprobate, cand vom fi anuntati de acest lucru
multumesc anticipat

romikele

@ ova: Pentru anul 2013 nu sunt anuntate sesiuni de depunere. Asteptam noua perioada care va incepe in 2014.

@ morozan simion: Inca nu s-au finalizat controalele in teren, asa ca.... RABDAREEE!  :P

tassevasi

     "" Inca nu s-au finalizat controalele in teren, asa ca.... RABDAREEE!  ""


   Asa este , la noi in arges  inca nu au inceput  controalele , astazi am fost si mi-a  spus ca nu au aprobata cota de motorina pt deplasari .
  Numai bine .

Ionel_Cluj

Stiti cumva daca in cluj au inceput controalele pt masura 141 caci vad ca se intarzie si azi maine trebuie sa terminam cu pregatirea pt iarna.

romikele

La Buzau am organizat la nivel de asociatie deplasarea inspectorilor pe teren la membrii care urmau sa fie verificati, si totul a fost OK.
Din pacate DADR se confrunta cu o criza de carburanti, ceea ce face practic imposibila organizarea inspectiilor in teren.

tassevasi

 Astazi  am aflat  ca iar se vor  face departajari in functie de punctaje si pt mine  ce e mai grav ca am facut fiului  contract  de arenda ,si aceste proiecte se vor lasa la urma .
   E culmea ca fimiu are  4000 mp pamint  cumparat  la 16 km de mine , el locueste in Pitesti la casa si eu nu l-am lasat sa faca  actele pe lotul lui  ca nu locueste nimeni acolo si i-am facut contract de arenda la mine in gradina .
  Acum intreb, oare se putea ca el sa fi trecut ca proprietar  al terenului si cu stupina  acolo  si a ll-a locatie la mine  ? (ca acolo  nu-i lasam ,iar in Pitesti are numai 400 mp unde nu-i puteam duce )
   Cred ca si de data aceasta am dat-o in bara , cu toata pregatirea mea la maximum .
    Sa auzim de bine .

balasbebe

Desi nu era cazul eu am mutat o stupina tocmai pentru a fi sigur ca nu am piedici. Puteam sa iau in arenda terenul. Acum regret ca am plecat cu stupii. Cheltuielile pentru infintarea stupinei au depasit asteptarile mele. Totul a fost in zadar. Nu stiu daca voi recupera banii pana voi incasa banii.

romikele

@tassevasi, la M141 nu are importanta daca esti sau nu proprietarul terenului, doar la M112 se dau puncte in plus pentru asta.
Departajarea la punctaj egal se face pe alte criterii, nr. de UDE pe care il are ferma, aici avand castig cei care pe langa albine au si altceva, ca de ex. gaini ouatoare, porci, vaci, s.a.m.d., cresterea de minim 20% trebuind sa existe si pentru acestea din urma.
Singurul punctaj suplimentar adus de teren il aduce amplasarea sa intr-o zona declarata defavorizata.

tomy81

PRIMA DATA TREBUIA CITIT GHIDUL SOLICITANTULUI, NU SA SARA LUMEA CU CAPUL IN FATA
consultantii ca sa aiba oameni pe care sa-i jecmaneasca de 500 ron i-au inebunit . le-au zis ca au sanse
sanse au CEI CU PCT MARE, la cate proiecte s-au depus, anul tecut au fost vreo 30000 anul asta sar de 50000
ps. existau firme care intocmeau pe gratis trebuiau cautate si sa cititI INAINTE ghidul

tassevasi

Citat din: romikele din Septembrie 26, 2012, 06:54:52 AM
@tassevasi, la M141 nu are importanta daca esti sau nu proprietarul terenului, doar la M112 se dau puncte in plus pentru asta.
Departajarea la punctaj egal se face pe alte criterii, nr. de UDE pe care il are ferma, aici avand castig cei care pe langa albine au si altceva, ca de ex. gaini ouatoare, porci, vaci, s.a.m.d., cresterea de minim 20% trebuind sa existe si pentru acestea din urma.
Singurul punctaj suplimentar adus de teren il aduce amplasarea sa intr-o zona declarata defavorizata.

  Va multumesc ,cu stima .

Ionel_Cluj

Am fost niercuri la apia Cluj sa vad daca au inceput controalele pentru masura 141 si mi s-a spus ca lucrurile se misca extrem de incet din lipsa de combustibil asa ca altceva nu avem ce face decat sa asteptam........

dorindafi

punetzi mana shi unitzi familiile care sunt slabe daca vretzi la primavara sa avetzi cu cine pleca LA LUPTA
controalele vin shi pleaca , ca doar tot oameni sunt shi ei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tomy81

cum aflu cand trebuie sa vina in control
ma anunta ei prin posta, sau sun eu

dorindafi

in ce an eshti? s-au de cate ori ai luat euroii?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092