2 matci intr-o familie!

Creat de ceausescu95, August 29, 2012, 11:03:30 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

astazi am controlat cel mai puternic roi din anul acesta.Uitandu-ma pe rame am observat matca marcata de anul acesta.Tot uitandu-ma asa am dat de inca o matca.Foarte frumoasa.Am zis ca ceva are matca aceasta.Am capturat matca marcata si am introduso in alt nucleu pe care l-am orfanizat din cauza ca avea matca de salvare.Din pacate am pierdut matca de salvare si a zburat.Am pus cusca cu matca marcata in nucleu si am pus si o ceapa tocata inauntru ca sa le schimbe mirosul.Credeti ca am procedat corect? :D

stefan1

  Nu ai spus cum este cusca: cu dop fix, cu dop de ceara, cu serbet pe post de dop.
  Eu zic ca daca matca ai dat-o cu dop fix, inainte de a-i pune dop de ceara sau de turta, sa mai controlezi o data nucleul. Daca matca a zburat, este o probabilitate ca sa se fi intors in nucleu. Acum matcile nu mai sunt grele de oua si ar fi putut sa se intoarca, daca mai stie locul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jonny_it

Probabil matca aia a avut un defect, de aceea au crescut alta.

Trebuia sa lasi matca de savare din nucleu, probabil era mai buna decat matca defecta cu care ai inlocuit-o. O regina cu abdomenul crapat sau cu alte probleme sigur nu trece iarna, chiar daca acum albinele o accepta.

ceausescu95

matca de salvare s-a intors,iar albinele au omorat matca pe care le-am pus-o. :sad: :sad:

dorindafi

ieri am gasit la o familie cu matca din 2010 tri botci capacite
eu le-am lasat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

Ce bine ca cineva a deschis subiectul legat de matci, botci, etc. Azi am avut putin timp si am mers sa mai vad ce fac albinutele mele, sa vad daca le place siropul, etc ... in timp ce umblam prin ele am observat la unu pe o rama vreo 3 botci crescute frumos si nu pot sa zic ca m-am bucurat cand le-am vazut dar apoi am vazut si matca, pe loc mi-a venit o idee sa incerc sa fac 2 matci de rezerva in nucleu mic. Oare se merita sa incerc sau nu mai sunt trantori suficienti pentru imperechere?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Acum e foarte tarziu pentru a face nuclee cu regine de rezerva. De ce nu te-ai gandit la acest lucru acum 2-3 luni?

bucovineanu

Citat din: dorindafi din August 31, 2012, 09:36:09 PM
ieri am gasit la o familie cu matca din 2010 tri botci capacite
eu le-am lasat
Sigur ca e mai bine sa faca albinele ce stiu ele mai bine. Totusi acea familie trebuie urmarita.

stefan1

  Eu zic sa incerci, totusi, sa faci macar o matca in nucleu, ca rezerva, dar sa lasi si in stup macar o botca, din care ar putea sa-si faca matca noua. Pot sa fie mai multe evolutii:
- matca veche sa intepe botca si albinele sa o elimine, ramanand tot matca veche
- sa iasa o matca noua si sa omoare pe cea veche, chiar inainte de imperechere
- sa iasa o matca noua si sa nu reuseasca sa se imperecheze, dar sa nu omoare pe batrana, deci stupul sa ramana cu matca
- sa iasa o matca noua, sa se imperecheze si pe cea batrana sa o omoare mai tarziu, pana la intrarea in iarna
- foarte rar se poate ca sa ierneze cu ambele matci si primavara sa le gasesti pe ambele.
- tot rar se poate ca matca sa nu se imperecheze in toamna dar sa nu dispara si sa iasa in primavara nefecundata. O asemenea matca va incepe mai tarziu in primavara sa oua, dar de trantori si trebuie rapid inlocuita sau sa unesti familia cu alta slaba dar cu matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din August 31, 2012, 10:53:23 PM
Acum e foarte tarziu pentru a face nuclee cu regine de rezerva. De ce nu te-ai gandit la acest lucru acum 2-3 luni?

Familiile mele au fost roiuri cumparate la inceputul lui Iulie pe maxim 4 rame, nu am avut de unde sa fac matci de rezerva acum 2-3 luni!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mmacreanu

Citat din: stefan1 din Septembrie 01, 2012, 09:13:06 AM
  Eu zic sa incerci, totusi, sa faci macar o matca in nucleu, ca rezerva, dar sa lasi si in stup macar o botca, din care ar putea sa-si faca matca noua. Pot sa fie mai multe evolutii:
- matca veche sa intepe botca si albinele sa o elimine, ramanand tot matca veche
- sa iasa o matca noua si sa omoare pe cea veche, chiar inainte de imperechere
- sa iasa o matca noua si sa nu reuseasca sa se imperecheze, dar sa nu omoare pe batrana, deci stupul sa ramana cu matca
- sa iasa o matca noua, sa se imperecheze si pe cea batrana sa o omoare mai tarziu, pana la intrarea in iarna
- foarte rar se poate ca sa ierneze cu ambele matci si primavara sa le gasesti pe ambele.
- tot rar se poate ca matca sa nu se imperecheze in toamna dar sa nu dispara si sa iasa in primavara nefecundata. O asemenea matca va incepe mai tarziu in primavara sa oua, dar de trantori si trebuie rapid inlocuita sau sa unesti familia cu alta slaba dar cu matca.

O sa incerc (nu ma costa decat putin timp sa fac un nucleu mic). Pe mine m-a mirat faptul ca au tras botci si au si regina in acelasi timp, asta s-a intamplat dupa stimularile cu protofil. Cu o saptamana in urma am bagat acelei familii o rama goala pe care am gasit-o in alt stup, matca a ouat exemplar de bine in ea, plina din margine in margine si tot aici au tras si botci. Dupa spusele celui de unde am cumparat roiurile toate reginele sunt de anul acesta.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

  Sper sa nu fie o problema de boala, mai cu seama ca spui ca roii s-au dezvoltat bine si si acum au puiet fain. Uneori, la infestare cu nozemoza, familiile isi schimba reginele aparent fara nici un motiv. Dar boala se cunoaste si prin declinul in dezvoltare sau dezvoltarea greoaie in special in primavara.
  Se poate si ca regina sa fi fost stransa intre faguri la un control, si chiar daca nu are un defect observabil. ea sa fie afectata si familia sa o schimbe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ceausescu95

eu am incercat sa pun matca mai batrana in alt roi cu matca de salvare dar din pacate au sufocat-o.Am pus iarasi matca de salvare si totula fost bine.