romanul si ortodoxia ,fac casa buna

Creat de amazon66, August 24, 2012, 12:12:30 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

eu merg la biserica (si nu spun asta ca sa ma laud) si nu-mi cere nimeni bani.
nu inteleg de unde ideea asta cu toata constrangerea bisericii?

in plus NU VAD NIMIC RAU IN FAPTUL CA PRUNCII SUNT "INDOCTRINATI". ce-i rau in asta?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

#271
Citat din: Kov iulian din Martie 20, 2014, 09:52:47 PMIn urma cu ceva timp un tip se afla intr-o masina cu o alta persoana( tata) si doi copii.
La un moment dat copii incep interogatoriul. :) :)
CitatTu mergi la Biserica?
De ce nu mergi la Biserica?
.......
Stii ca Doamne Doamne cutare lucru.... cu oamenii ce nu merg la biserica.

Daca pe mine un om mare m-au intrebat asta, asa vor face si cu alti copii, ii vor stigmatiza ( sau evita), pe alti de alta religie, ii vor stigmatiza pe cei fara religie.
CitatTu copil de alta religie sau fara religie sa stii ca nu esti la fel de bun ca mine,  vei ajunge in iad si vei arde vesnic?
Copii ar trebui sa fie copii sa ii preocupe lucrurile caracteristice varstei lor ( joaca, invatatul, prietenia, viata ce o au in fata) nu moartea, nu tortura vesnica, nu dusmania.

Cand auzi un copil de asta iti dai seama ce prostii are tacsu in cap si cat de putina minte, mai putina ca copilul lui chiar si cum a simtit el nevoia sa puna propriile nebunii in mintea cruda a copilului.

oroles

Citat din: cipriene din Martie 20, 2014, 10:14:41 PM
eu merg la biserica (si nu spun asta ca sa ma laud) si nu-mi cere nimeni bani.
nu inteleg de unde ideea asta cu toata constrangerea bisericii?

in plus NU VAD NIMIC RAU IN FAPTUL CA PRUNCII SUNT "INDOCTRINATI". ce-i rau in asta?
Inseamna ca  nu ai inmormantat pe nimeni, nu ai botezat pe nimeni sau...ai dat de preoti oameni. Nici eu nu sunt de acord cu multe lucruri, ca de exemplu:
1. Bisericile si cimitirele nu ar trebui sa fie in proprietatea bisericii, ci a comunitatii. De exemplu, la mine la tara, biserica a fost ridicata pe cheltuaiala oamenilor. Actualmente este in proprietatea BOR, care dispune cum vrea de acea biserica. Primul lucru pe care l-a facut preotul cand a venit in sat a fost sa zica: "Poate nu ar fi rau sa strangem niste bani din vanzarea locurilor de veci" Oamenii s-au revoltat, deoarece cimitirul a fost facut pe pamant din donatiile oamenilor. Si uite asa sfintia sa mai scotea niste bani... Daca ar fi vrut sa faca acest lucru ar fi avut toata puterea. Ganditi-va ca cimitirul, dupa ce oamenii l-au facut a intrat in proprietatea bisericii. O mare prostie!
2. Oamenii  nu au voie sa isi aleaga preotii. Si de aici spagile imense care se dau, cu chitante ce-i drept, pentru o parohie. Stiu pe cineva care a dat 50 000 de euro pentru un loc de paroh la periferia unui oras mediu. In seara dinainte sa fie numit cineva a dat mai mult si asa a ajuns ala paroh.


In Germania, sub 30% se declara credinciosi. Daca te declari catolic sau protestant ti se opreste taxa din salariu, care nu e deloc neglijabila. Ortodocsii si alte culturi crestine sau religioase nu au grila de impozitare. Asa ca majoritatea se declara atei sau liber cugetatori pentru a nu plati aceasta taxa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

Citat din: cipriene din Martie 20, 2014, 10:14:41 PM
eu merg la biserica (si nu spun asta ca sa ma laud) si nu-mi cere nimeni bani.
nu inteleg de unde ideea asta cu toata constrangerea bisericii?

in plus NU VAD NIMIC RAU IN FAPTUL CA PRUNCII SUNT "INDOCTRINATI". ce-i rau in asta?

cipriene , suntem de aceeasi varsta , dar iti zic eu , ca popa cand bate la usa cu strochirea paretilor te intreaba si daca ti-ai platit contributia catre biserica , eu intreb ce e aia contributie? nu e o japca ordinara realizata de excroci , care fie vorba , sunt platiti din bugetul tarii , salariile pochilor le platim tot noi daca nu stiai, restul banilor care ii fac ei cu doamne miluieste ,e spaga pe prostie , banii din cutia milei unde se duc ?

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Ca tot veni vorba, as dori sa aduc in discutie si alte elemente... .
Banii din cutia milei sunt administrati de epitropul parohiei respective, pentru intretinerea locasului de cult si pe care ii justifica in sedintele semestriale. Administrarea Bisericii se face intr-o formula mostenita de la mitr. Andrei Saguna, o treime clerici, doua treimi mireni. Salariul preotului (in parte), ca si al profesorului (integral) este platit din bugetul tarii, strans intr-o mare proportie din economia privata. Cuza a luat proprietatea Bisericii in administrarea Statului si a introdus salarizarea. Daca s-ar retroceda ce s-a luat, Biserica nu ar mai fi dependenta de Stat. Diferenta de salariu se obtine din venituri proprii, adica din stropit /sfintit (depinde de subiect), contributie,etc.  pentru care se taie si chitanta. Preotul plateste aceleasi impozite pe salariu ca orice alt angajat, cu diferenta ca primeste 60% din salariu de la Stat, dar plateste dari pentru intreg salariul. Diferenta de 40%  in multe parohii nu este realizata luna de luna. In general lucrurile sunt cunoscute de cei care au o viata religioasa activa, iar ceilalti o gandesc si o prezinta deformat. Toate serviciile religioase se administreaza la cererea crestinului, prin urmare poarta poate fi inchisa in perioada stropirilor (iata si o legatura cu apicultura). Aceste precizari le-am facut pentru a avea informatii din ambele parti.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dodo79

Citat din: NiKoN din Martie 21, 2014, 08:02:12 PM
Ca tot veni vorba, as dori sa aduc in discutie si alte elemente... .
Banii din cutia milei sunt administrati de epitropul parohiei respective, pentru intretinerea locasului de cult si pe care ii justifica in sedintele semestriale. Administrarea Bisericii se face intr-o formula mostenita de la mitr. Andrei Saguna, o treime clerici, doua treimi mireni. Salariul preotului (in parte), ca si al profesorului (integral) este platit din bugetul tarii, strans intr-o mare proportie din economia privata. Cuza a luat proprietatea Bisericii in administrarea Statului si a introdus salarizarea. Daca s-ar retroceda ce s-a luat, Biserica nu ar mai fi dependenta de Stat. Diferenta de salariu se obtine din venituri proprii, adica din stropit /sfintit (depinde de subiect), contributie,etc.  pentru care se taie si chitanta. Preotul plateste aceleasi impozite pe salariu ca orice alt angajat, cu diferenta ca primeste 60% din salariu de la Stat, dar plateste dari pentru intreg salariul. Diferenta de 40%  in multe parohii nu este realizata luna de luna. In general lucrurile sunt cunoscute de cei care au o viata religioasa activa, iar ceilalti o gandesc si o prezinta deformat. Toate serviciile religioase se administreaza la cererea crestinului, prin urmare poarta poate fi inchisa in perioada stropirilor (iata si o legatura cu apicultura). Aceste precizari le-am facut pentru a avea informatii din ambele parti.
iti prezint eu cazul comunei mele.
contributie 100 lei ,40 lei ptr curatenie(femeie de servici),7-10 lei clopote....etc
chitanta 45 -50 lei cum are chef preotul sa scrie.
despre ce vb aici?
cunosc persoane care i-a spus in fata ca nu plateste mai mult de 50 lei.ia facut chitanta si a fost bine.
mai ganditi-va astia care pupati patrafiru

cipriene

puteti sa spuneti ce vreti, dar argumentele pe care le-ati spus nu numai ca nu-mi schimaba parerea despre biserica/preoti, chiar ma amuza.
voi credeti ca eu traiesc pe alta lume? credeti ca la mine nu vine preotul cu chitantierul de boboteaza?
cineva ma intreba daca am ingropat pe cineva?!!! anul trecut in septembrie a murit tata. dar nu m-a jegmanit nici-un popa
in vara mi-am botezat fetita si ce credeti??!!! nu m-a jegmanit nici-un popa
nu vreau sa jignesc pe nimeni: dar problema este la voi!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dodo79

Citat din: cipriene din Martie 21, 2014, 09:26:52 PM
puteti sa spuneti ce vreti, dar argumentele pe care le-ati spus nu numai ca nu-mi schimaba parerea despre biserica/preoti, chiar ma amuza.
voi credeti ca eu traiesc pe alta lume? credeti ca la mine nu vine preotul cu chitantierul de boboteaza?
cineva ma intreba daca am ingropat pe cineva?!!! anul trecut in septembrie a murit tata. dar nu m-a jegmanit nici-un popa
in vara mi-am botezat fetita si ce credeti??!!! nu m-a jegmanit nici-un popa
nu vreau sa jignesc pe nimeni: dar problema este la voi!
Dumnezeu sa il odihneasca.as dori sa imi spuneti daca ati platit ceva ptr ca l-a inmormantat sau daca nasii au platit ptr botezul fetitei.vezi.lucrul acesta nu trebuie sa se intample.aceste servicii se platesc in contributie.daca doresti ca tu sa dai e alceva.dar cand ti se cere atunci cum se numeste?
sunt si preoti care nu cer nimik dar sunt foarte putini.

cipriene

dragi mei,
preotul care slujeste "manaca" de la altar
vreau sa spun mai multe, dar imi este teama ca voi fi inteles gresit  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dodo79


cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

Este bine cand toate se termina cu bine, ma bucur ca suntem pe drumul cel bun si totul e ok.  :D :D :D

Voi incerca sa nu mai intervin prin postari in acest subiect.




dodo79

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2014, 10:51:06 PM
Este bine cand toate se termina cu bine, ma bucur ca suntem pe drumul cel bun si totul e ok.  :D :D :D

Voi incerca sa nu mai intervin prin postari in acest subiect.




degeaba ne contrazicem noi ca nu rezolvam nimik acesta trebuie sa fie cursul universului.asa ni sa dat asa vom duce.sanatate sa ne dea la toti ca de restul se ocupa fiecare cum stie si cum poate. :hi: