Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Nea' Petre,
Dumneavoastra cu filmuletul in care prezentati administrarea de oxalic prin picurare m-ati facut sa citesc mai mult despre oxalic si sa incep si eu utilizarea lui. Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: NYK74 din Februarie 08, 2017, 02:05:32 AM
Ciucur foarte frumoasã zona, si foarte bine așezați si stupii, asa sunt si ai mei aș;ezați  cei din It.Succes mai departe  :hi:

Multumesc din suflet si va doresc numai bine !
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Am fost la stupina si am pus turta proteica. Am folosit ca proteina - UltraBee 7.5%, lapte praf degresat 2% si drojdie de bere inactivata 1.5%
Am gasit inca un roi fara regina. De cum am ridicat podisorul a inceput sa planga. Am dat albina roiului de langa.
Avea puiet cam cat un mar, si doua botci. Una capacita si una de abia formata.
Am descapacit puietul (intrucat pe rama erau cateva pete de diaree), sa vad daca e parazitat de varroa.
Nu am gasit vreun varroa, m-am uitat atent si in celule si nu era.





Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Ieri am fost la stupina pentru a adauga rame in familii.
De obicei zona este o splendoare in aceasta perioada a anului. Acum, un peisaj trist, fara flori.
Zapada ce a cazut in saptamana de dupa Pasti urmata de doua zile in care a brumat, a distrus tot.
Am observat reducerea pontei dupa aceasta perioada rece cand a eclozionat puiet, insa regina nu a pontat inca spatiul aparut. O sa le stimulez un pic cu sirop.
Am avut familii la care am mai pus rame de la rezerva intrucat aveau hrana putina.
Am gasit si familii cu rezerve peste asteptari.

Stupii sunt mai slabi decat anul trecut. Am familii de 10-12 rame cam jumate din efectiv. Restul sunt 6-8 rame.
Cred ca in zona noastra e gata si cu salcamul si cu pomii fructiferi. Mai ramane faneata dar asta a fost foarte slaba in fiecare an. Intrucat eu nu merg in pastoral ma astept sa cumpar ceva zahar.
Rog pe cei cu experienta sa imi spuna daca se poate din poza cat de mult e afectat salcamul. Mie floarea mi se parea moale la atingere, ca si cand ar da sa se usuce.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mape 48-petru manea

Dupa cateva zile de caldura se alege ,daca bobocii vor fi afectati de inghet se vor inegri si se usuca
Din poza nu pare a fi afectati de bruma

ciucur

Salcamul care a ramas neafectat a inflorit din 14 mai. Toata treaba e in zadar, secretia de nectar este foarte slaba si mai mult decat atat cam in fiecare zi a si plouat. Chiar sunt familii care au ajuns la maxim de dezvoltare si stau slabut cu rezervele de miere... Pentru mine, un alt an ratat. Asta e deja al treilea consecutiv.
Acum incepe lupta cu roirea. Majoritatea, au intrat in friguri.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Aurelian A.

Nu esti singurul care nu are miere nici pt ele prin stupi.. ))/
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

ciucur

Situatia s-a schimbat un pic fata de ultima postare.
Albinele au strans suficient pentru ele, insa nu prea au avut ce sa urce in caturi. Din pacate salcamul e ca si trecut (desi anul acesta a inflorit etapizat), vremea nu a fost propice pentru cules si o mare parte din salcami au fost afectati de inghetul din aprilie.
Ieri am avut al treilea roi pe anul acesta, unul din cei mai mari recuperate de mine. S-a pus si la inaltime, dar s-a instalat repede pe rame. Am stiut imediat ce familie a roit intrucat regina avea placuta numerotata. Desi e migalos sa marchezi astfel reginele, pentru cei cu putini stupi merita.
Marea majoritate a familiilor intrate la roit s-au razgandit si am gasit botcile pe care eu nu le-am vazut sa le distrug roase pe lateral si de asemenea oua si puiet de toate varstele.
Am facut pe 20 mai prima transvazare noaptea la lumina telefonului, si mi-a luat in crestere 15 din 20.
Pe majoritatea botcilor au crescut fagurasi care trebuie estetizati.
Vedem daca da poliflora, daca nu vreau sa incerc si eu floarea soarelui. Poate ma lipesc de un cunoscut ce merge in Banat la floarea soarelui.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Daca ai niste matci imperechiate de vanzare din 2017, in perioada urmatoare...m-ar interesa vreo 10buc...mai scoti si tu ceva din anul apicol  :hi:.
Mersi!

ciucur

Nu o sa fie cazul de matci imperecheate, imi inlocuiesc eu reginele. Jumate cu o linie de carnica, jumate cu una de carpatina. Pana acum carpatina a strans mai mult decat carnica dar se lasa descoperita in cuib si urca toata mierea in cat. E bine si nu prea....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Ti-am trimis PM.
Mersi!

ciucur

Salutari!

Nu am mai postat deceva vreme...
In primul rand vreau sa imi cer scuze fata de Stefan Orban caruia i-am facut o promisiune ce nu am mai putut sa o onorez. Nu prea mi se intampla astfel de lucruri insa acum nu mai pot face nimic sa repar situatia.
Anul acesta a mers foarte slab pentru mine, la salcam nu am facut mare lucru (vreo 70-80 kg), am avut perioade in care nu am putut sa merg la albine din cauza serviciului. Apoi brusc am avut oportunitatea sa plec in primul meu pastoral, la floarea soarelui unde am facut cam 200 kg de miere. A fost bine, familiile arata binisor insa sunt cam infestate cu varroa. Acum nu pot sa merg la albine intrucat sunt iarasi bolnav (bronsita asmatiforma, alergii, etc.) si nu le pot face tratamentele necesare. Stau de multe ori si ma gandesc daca totusi nu e prea mult pentru mine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bmdna

Domnule Ciucur,

Eu zic sa nu renuntati. Din cate stiu eu activitatea in stupina are efecte benefice asupra sistemului respirator. Nu renuntati, dar restrangeti numarul de familii la cate puteti ingriji in mod corespunzator.
Va doresc multa sanatate!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

NYK74

Sunt de aceiași pãrere cu Bmdna,nu renunțați.Chiar acum mă gîndeam si la titlul acestui topic,"Noua mea pasiune",care mai înseamnã ,înclinaţie vie, însoţită de plăcere pentru obiectul studiat sau pentru profesiunea aleasã.O persoană care are pasiune investește foarte mult atît material dar mai ales afectiv.Sunt sigur că ați muncit din greu să" construiți" ceea ce ați facut si e păcat să renunțați așa ușor.O ridimensionare a numărului poate fi o soluție. :hi:

yulian

Salut,
Daca ai nevoie de tratamente cu furetto, da-mi un semn. Mai am destula solutie si dureaza 10 minute.
Multa sanatate!  :hi: