Varojet handmade

Creat de iunicu, August 14, 2012, 09:11:00 PM

« precedentul - următorul »

iunicu

Am terminat varojetul handmade. E drept ca e cam voluminos dar am folosit numai materiale din cufarul cu vechituri. Deci costuri 0 lei. Timp de ardere al fitilului de varachet 5 secunde.

Tevile si reductiile de cupru din resturile care au ramas de la instalatiile sanitare. Aici am montat o plasa pentru retinerea fitilului iar partea mai groasa din tubul de cupru este camera de ardere.



Pompa de aer este ventilatorul de tiraj fortat al unei centrale termice pe care l-am reconditionat.



Rezultatul:

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

pharaonu75

Inventivitatea romanului nu are limite! Felicitari!  :bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian


iunicu

Multumesc de felicitari.
Stateam acum si ma uitam la pozele pe care le-am postat si ma tot intrebam cum sa fac eu cu aparatul asta ca sa-mi fie mai usor la administrarea fumului. E cam incomoda cutia aia mare de lemn.
In timp ce imi storceam creierii vine nevastamea si umbla in dulap dupa o foarfeca. Prin usa deschisa a dulapului vad aspiratorul. Bingooo!

O sa impart aparatul in doua. Teava din prima poza o sa stea infipta la urdinis iar cutia cu pompa de aerdin poza 2, pe pamant langa mine. Aerul o sa-l dirijez de la pompa la teava cu fitil printr-un furtun, ca la aspirator.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

C@T@LIN

 :hi: sa ma laud si eu cu al meu:tabla zincata cositorita+cooler mic de la o placa video 5cm*5cm+baterie 9v.functioneaza perfect

ves.lucian

  iunicule , sa nu se topeasca furtunul aspiratorului !!! ne mai povestesti tu !!! :hi: :rotfl:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

iunicu

Nu o sa ajunga la furtun caldura findca fitilul arde dincolo de iesirea aerului din furtun.
Astazi nu ma ating de el ca e sarbatoare dar maine ii dau de cap.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

tassevasi

  Si eu am facut unul  dintr-o jucarie , dupa citeva adaptari a ajuns asa , are un randament f f bun , decit ca treb sa acoper pipa aceia  in care se pune fitilul, cu mina si manusa  .




G. Iulian

Pistolul mai cântă? are și băiețelul meu unul și face și zgomot. Mă întreb cum reacționează albinele când li se face tratament cu muzică.   :bzz:  În rest dacă funcționează super idee.

KTA-APIDORNA - Ski

Foarte bune inventiile,trebuiesc postate si la inventii si nu numai, iar ca si culer la calc, ma duc sa-mi iau si eu unul maine ca parca nu-mi vine sa-l desfac de pe PC ca mai trebe, interesante inventii mai ales cu baterii ca parca nu m-asi plimba cu prea multe (,,mate")...rola cu cablu dupa mine prin stupina...in rest felicitari, mai asteptam si alte inventii,apropos ma duc si eu pe la magazinul de jucarii poate gasesc un shot-gun ceva sa fie mai puternic,pe baze de apa adaptat numai pe aer comprimat :)) cine stie poate functioneaza... :hi: :)
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

tassevasi

Citat din: Gheorghevici I din August 15, 2012, 03:39:34 PM
Pistolul mai cântă? are și băiețelul meu unul și face și zgomot. Mă întreb cum reacționează albinele când li se face tratament cu muzică.   :bzz:  În rest dacă funcționează super idee.


  Am dezafectat totul , a ramas  numai motorasul cu turbinita pt  a avea autonomie  mai  mare .
  Pipa aceia este prevazuta cu o sita ,introdusa pina la jumatatea  tubului ,pt a prelua fumul de la fitil.
  Numai bine .

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

marius_vfp

salut iunicu , principiu nu e rau da ma gandesc ce o sa faci cand vei fi plecat in pastoral , oare nu era mai bun un uscator de par ?.

eu folosesc asta :  teava este de la  un sifonier , suportul pentru umerase lam tunat cu ciocanul pana a ajuns la forma dorita .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Dupa parerea mea, e cea mai originala idee,cea cu folosirea afumatorului... :bravo: :hi: :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Prisecar

Buna ziua, tuturor!
Sunt nou pe forum si novice in ale apiculturii, dar imi place si nu ma dau inapoi de la munca!
Pentru inceput va prezint un varojet artizanal, cam rudimentar, dar practic, usor si redus ca dimensiuni, creat de mine, cu care mi-am facut treaba in toamna asta!
Materiale folosite: un cooler 12 volti+un buton on/off de calculator, o baterie de 9volti, tabla, sita de podisor, pistol de lipit cu fludor, pistol de lipit cu un baton de silicon, surubele, o jumatate de lanterna metalica si cam 5-6 ore de manopera!
Am confectionat camera de ardere din tabla(ulterior mi-am dat seama ca puteam sa o fac dintr-o cutie de conserva ))/), in care am bagat de sus in jos un cos de sita cilindric prins de jumatatea de lanterna, am lipit cu fludor palnia de evacuare a fumului, am prins cu suruburi coolerul si manerul(maner in care se afla prins butonul si bateria de 9v cu firele aferente), si apoi am etansat eventualele orificii ramase cu silicon solid.
Cost total: 5 lei bateria de 9v, caci restul materialelor le-am gasit prin gospodarie sau pe la prieteni...