Anul 2012/ masura 141= an calamitat?

Creat de Karpetrusov, August 01, 2012, 09:05:36 AM

« precedentul - următorul »

Karpetrusov

Va fi anul 2012 declarat an calamitat pt beneficiarii mas 141, in scopul degrevarii de la obligatia comercializarii cantitatii de miere planificata in planul de masuri?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

Kov iulian


romikele

La OJPDRP Buzau se tine cont de acest lucru.
De altfel, in planurile de afaceri corect intocmite, exista prevazute asemenea situatii care nu depind de vointa apicultorului.

Kov iulian




In mod normal asa ar trebui sa fie , dar nu stiti cum e la romani, practica ne omoara .


Eu unu sunt convins ca nu se va putea cere asta asa usor, vor cere zece mii de hartii pe care le vei obtine greu.

dorindafi

decat sa umblu creanga pe la toate ushile lor mai bine eliberez o factura in plus
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

Am in posesie o adeverinta eliberata de catre "Directia pentru agricultura ialomita " anul asta, prin care se specifica ca pe raza judetului ialomita din suprafata de 25 854 ha de rapita insamantate in toamna anului 2011 a fost calamitata in 2012  din total-ul de 30 064 ha .


Practic daca nu ma insel in calcule 86 % din suprafata cultivata cu rapita din ialomita a fost calamitata .


Ne ajuta la proiect pe noi apicultori din ialomita acest lucru ?

romikele


dorindafi

Citat din: Kov iulian din Octombrie 23, 2012, 10:04:47 PM
Am in posesie o adeverinta eliberata de catre "Directia pentru agricultura ialomita " anul asta, prin care se specifica ca pe raza judetului ialomita din suprafata de 25 854 ha de rapita insamantate in toamna anului 2011 a fost calamitata in 2012  din total-ul de 30 064 ha .


Practic daca nu ma insel in calcule 86 % din suprafata cultivata cu rapita din ialomita a fost calamitata .


Ne ajuta la proiect pe noi apicultori din ialomita acest lucru ?
:hi:  iulian
chestia cu an CALAMITAT te ajuta numai daca in planul tau de afaceri ai fi avut de recoltat asha ceva
eu am avut o suprafatza de teren  pe care trebuia sa recoltez porumb
la depunerea dosarului am formulat o declaratzie pe propia raspundere ca fiind an secetos nu sa putut realiza cantitatea  XXX    de porumb   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

costelinni

bun, dar in cazul in care nu respecti ceea ce ai scris in planul de afaceri ( nu comercializezi cat ai scris) ce se intampla?
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

romikele

Cantitatea de miere comercializata, justificata prin facturile taiate catre procesatorii autorizati, trebuie sa reprezinte minim 20% din cantitatea realizata pe perioada primilor trei ani de derulare a proiectului.

Daca nu se poate proba cu acte comercializarea cantitatii respective, proiectul e declarat neconform si nu se vor mai plati transele 4 si 5.

costelinni

Multumesc pentru lamuriri, cred ca sunt binevenite pentru multi apicultori care au accesat Masura 141.
Poate reusim sa discutam subiectul mai pe larg la Sighisoara .
Toate cele bune !
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Kov iulian

Citat din: romikele din Octombrie 25, 2012, 12:35:43 PM
Cantitatea de miere comercializata, justificata prin facturile taiate catre procesatorii autorizati, trebuie sa reprezinte o crestere de minim 20% din cantitatea realizata pe perioada primilor trei ani de derulare a proiectului.

Daca nu se poate proba cu acte comercializarea cantitatii respective, proiectul e declarat neconform si nu se vor mai plati transele 4 si 5.



Am editat eu putin postarea, sper sa nu va suparati  :hi:

romikele

Nu ma supar, doar ca era corect cum am postat.
Cresterea se refera la nr. de UDE, iar cantitatea comercializata trebuie sa fie de minim 20 de procente din realizat, asa cum am precizat.
Cantitatea REALIZATA va trebui sa reflecte cresterea de 20%.
Precizarea are ca sursa OJPDRP Buzău.

Kov iulian

#13
Citat din: romikele din Octombrie 25, 2012, 04:05:34 PM
Cantitatea REALIZATA va trebui sa reflecte cresterea de 20%.
Precizarea are ca sursa OJPDRP Buzău.


Asta am vrut sa evidentiez acea crestere de 20 la suta, din postare intelesesem ca daca ai facturi macar pe 20 la suta din cantitatea primilor ani este ok . ( probabil nu am inteles eu bine  :hi: :hi:  )


Se va urmari acea crestere in facturi pe fiecare an in parte, sau la sfarsitul celor 3 ani se face media ?
Datorita pretului mic al mierii uni au preferat sa inmulteasca familiile de albine in defavoarea produtiei de miere sperand ca mai tarziu pretul mierii va creste iar atunci vor compensa cantitatea de miere mai mica din primi ani  folosinduse de numarul  mai mare de familii de albine facute in ani precedenti .

dorindafi

sa le discutam pe rand
-creshterea economica cu 20 la suta este intre anul zero shi anul trei . nu are nimic cu anii 1 shi 2
-pretzul mierii daca nu-tzi convine pe care-l primeshti de la procesator nu te obliga nimeni sa o dai
tai factura pe baza de buletin shi pui pretzul care-tzi convine tzie
-venitul din apicultura nu este impozabil

  nustiu daca prin alte partzi s-au emis inshtintzari care ne obliga sa platim ceaseul , chiar daca ai s-au nu servici
eu am primit anul trecut shi asta se plateshte
CODUL  e   LEGEA
         0763650092