Raspuns Urgent va rog!!

Creat de Stangaci, Iulie 24, 2012, 10:37:44 AM

« precedentul - următorul »

nicu68

dar pierzi albina culegatoare din roiul slab

happy

Citat din: jenica67 din Iulie 27, 2012, 08:05:24 PM
           Ideia cu scuturatul, nu mi se mai pare cea mai buna idee. Eu cred ca e mai bine daca, stupul se muta in alta pozitie, la distanta de cel putin 10-15 m, de vechiul amplasament si in locul lui se pune un roi slab. Albinele care oua, o sa stea pe noua locatie, iar culegatoarele o sa revina pe vechea locatie si o sa intareasca roiul slab. Dupa cateva zile, albinele ouatoare din vechiul stup, se omoara. Eu cel putin, asa asi incerca.
Jenica este o idee foarte buna,inca nu am apucat sa scutur ramele asa ca maine mut stupul bezmetic si stupul vecin lui il duc pe o pozitie mediana,In asa fel ca albinele culegatoare de la ambii stupi sa mearga in familia mai slaba.Este utill sa pulverizez si cu putina tuica diluata ramele de la familia slaba asa cum zice Kov Iulian! :thanks:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Apicotef

Citat din: happy din Iulie 25, 2012, 08:58:39 PM
Ce se poate intampla daca lasi familia bezmetica in continuare in stupina?Am si eu o asemenea familie si parca nu-mi vine sa o distrug.Dar dupa toate comentariile cred ca este cel mai bun lucru.Am incercat ci botci ,cu rame cu puiet ,nimic :sad: Maine ii fac felul!

se intampla exact ce sa intampla si cu un "poponar" ... traieste pana moare  :) ... nu se mai inmulteste, se depopuleaza, si moare pana la urma de batranete, nu de foame, pt. ca isi continua activitatea de cules...inclusiv polen si pastura.

Sper sa nu va deranjeze remarca initiala ! Cu stima !