Raspuns Urgent va rog!!

Creat de Stangaci, Iulie 24, 2012, 10:37:44 AM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut am un stup care in luna mai era printre cei mai buni acum ,aprox o luna ,din aceast stup am pierdut un roi.problema mare este ca dupa ce a roit familia e bezmetica...toti fagurii sunt ouati aiurea,cate 2 oua in celula,pe peretii laterali ai celulei...ce sa ma fac?populatia scade din ce in ce mai mult .De unde pot face rost de o matca,e tarziu pentru asi mai face botci??

v_crypt

Daca din luna mai de cand ti-a roit si pana acum nu ai incercat sa ii bagi rame cu larve din care sa isi traga botci e greu sa il mai salvezi de atat timp.S-ar putea ca toate albinele sa oua daca spui ca sunt ouate toate ramele full iar in cazul asta nu prea cred ca vei putea sa il mai salvezi.
Incearca prima oara sa iei stupul de acolo si sa pui unul nou cu 2-3 faguri goi plus unul cu cateva oua(larve) de la o familie dar sa fie cat mai putine oua(larve) pe rama respectiva ca in caz ca va oua sa nu iti para rau de rama si ia stupul vechi cu toata albina si scutural de albine cat mai departe 100-200 m. A 2-a zi te duci si te uiti cum sta treaba cat de mult ti-a mai ouat ramele si daca din rama care ai bagato a tras vreo botca, daca nu a inceput sa traga nici macar una e ca si pierdut.totusi incearca iar cu matca imperecheata sa o bagi in stupul respectiv in colivie poti sa o ti si o luna ca tot nu o accepta.Doar daca iti ia in crestere vreo larva si o transforma in botca atunci poti spera ca poate accepta si o matca data in colivie daca ai.
Succes :hi:

Stangaci

in luna mai era unul dintre cei mai buni stupi pe care ii aveam !!!...,acum o luna a roit ...nu aveam de unde sa stiu ca sunt probleme cu matca....peurma am observat ca nu mai exista puiet capacit si am cautat oua , din pacate erau ouate aiurea.Matca la vremea asta nustiu de unde as putea gasii :(  pss am gasit pe rame si inceputuri de botci!

v_crypt

Daca chiar vrei sa incerci sa il salvezi scutura lada veche cat mai departe si pune alta in loc cu 2-3 faguri si unu cu cateva larve si vezi daca iti ia in crestere vreuna. Daca iti ia macar una e perfect pana o capaceste si pana va iesi poti face rost de o matca sau in caz extrem de nu gasesti lasi sa iasa matca din botca ca are timp sa se imperecheze doar ca nu va intra cu multa albina in iarna. Pana iese matca..se imperecheaza+cateva zile pana incepe ponta dureaza iar albina care o ai se va duce vazand cu ochii iar sa bagi rame cu puiet capacit nu te sfatuiesc pt ca ii slabesti si pe ceilalti.
Incearca asa cu o rama cu cateva larve si lasal asa..daca trage botca lasal asa pana in toamna si vezi cum merge, daca nu se dezvolta cat sa iasa din iarna il unifici.

Stangaci

am inteles ,multumesc frumos de raspuns!  :hi:

v_crypt

Sa auzim de bine :hi:
Astept sa imi spui cum se prezinta peste o sapt si daca ai rezolvat ceva cu stupul in cauza.

happy

Citat din: v_crypt din Iulie 24, 2012, 11:58:48 AM
Pana iese matca..se imperecheaza+cateva zile pana incepe ponta dureaza iar albina care o ai se va duce vazand cu ochii iar sa bagi rame cu puiet capacit nu te sfatuiesc pt ca ii slabesti si pe ceilalti.
Daca are mai multi stupi este pacat sa nu ajute cu puiet capacit.Eu asa fac si echilibrez familiile!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

dorindafi

Citat din: Stangaci din Iulie 24, 2012, 10:37:44 AM
salut am un stup care in luna mai era printre cei mai buni acum ,aprox o luna ,din aceast stup am pierdut un roi.problema mare este ca dupa ce a roit familia e bezmetica...toti fagurii sunt ouati aiurea,cate 2 oua in celula,pe peretii laterali ai celulei...ce sa ma fac?populatia scade din ce in ce mai mult .De unde pot face rost de o matca,e tarziu pentru asi mai face botci??
scutura albina la 2/300m distantza de stupina , mierea de pe rame daca mai este o descapaceshti shi ramele le topeshti = desfitzarea stupukui
nu mai e timp de artificii         :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

happy

Ce se poate intampla daca lasi familia bezmetica in continuare in stupina?Am si eu o asemenea familie si parca nu-mi vine sa o distrug.Dar dupa toate comentariile cred ca este cel mai bun lucru.Am incercat ci botci ,cu rame cu puiet ,nimic :sad: Maine ii fac felul!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Kov iulian

Citat din: happy din Iulie 25, 2012, 08:58:39 PM
Ce se poate intampla daca lasi familia bezmetica in continuare in stupina?


Se intampla ca acea albina in loc sa contribuie la dezvoltarea unei familii freaca menta de pomana si mor fara a contribui cu ceva in lumea asta .


Daca se scutura acele albine ai certitudinea ca vor contribui chiar si intro mica masura la dezvoltarea familiilor din propria stupina .

dorindafi

 :hi: happy
spunei ca i sa terminat sezonul apicol shi ca el a fost veriga cea mai slaba   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

happy

Citat din: Kov iulian din Iulie 25, 2012, 10:04:42 PM


Daca se scutura acele albine ai certitudinea ca vor contribui chiar si intro mica masura la dezvoltarea familiilor din propria stupina .
Iulian,albinele bune(nu cele care ponteaza)pot fi primite de alte familii?Dorindafi spunea ca trebuiesc scuturate la distanta de stupina,sau le pot scutura in gradina si stupul sa-l inchid?
Si alta intrebare ar fi despre rame,de ce sa nu le mai folosesc? :thanks:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Kov iulian

#12
Citat din: happy din Iulie 27, 2012, 01:50:27 PM

Iulian,albinele bune(nu cele care ponteaza)pot fi primite de alte familii?Dorindafi spunea ca trebuiesc scuturate la distanta de stupina,sau le pot scutura in gradina si stupul sa-l inchid?
Si alta intrebare ar fi despre rame,de ce sa nu le mai folosesc? :thanks:

Depinde ce vreti  sa face-ti, daca anul e mai timpuriu poti scutura albina si lasa stupul deschis pentru a incerca sa o salvezi cu o botca sau cu o matca neimperecheata .

( intradevar ramele acelea ouate trebuiesc scoase din familie findca e mai bine asa )

Dar la timpul asta nu mai sunt sanse de a se imperechea matcile si chiar daca fac asta fiindca sunt trantori mai putini materialul semnal e de slaba calitate .
Dupa cum stiti din lupta lor pentru a ajunge matca se aleg cei mai puternici trantori, daca sunt putin vor ajunge la ..... chiar si cei mai slabi trantori .
Acum ar fi indicat sa se scuture toate ramele si sa se inchida acea familie, dar aveti grija sa supravegheati intrarea albinelor in alti stupi, nu ar fi rau daca ati stropi cu putina tuica in interiorul lazi la stupi la care vedeti ca trag albunele scuturate sa intre astfel impiedicati sa se omoare intre ele .l

Stangaci

salut! am revenit cu un raspuns...din pacate cu am putut face nimic, am scuturat albinele asa cum mii s-a spus la o distanta de 2-300 de m de stupina,am introdus o rama cu oua de la alta familie dar nimic...nu e rost de botci ,si se pare ce ouatul albinelor nu a incetat,  ^:)^  o sa il desfintez,imi pare rau era o famile puternica!! multa sanatate,si multumesc de raspunsuri!  :beer:


jenica67

           Ideia cu scuturatul, nu mi se mai pare cea mai buna idee. Eu cred ca e mai bine daca, stupul se muta in alta pozitie, la distanta de cel putin 10-15 m, de vechiul amplasament si in locul lui se pune un roi slab. Albinele care oua, o sa stea pe noua locatie, iar culegatoarele o sa revina pe vechea locatie si o sa intareasca roiul slab. Dupa cateva zile, albinele ouatoare din vechiul stup, se omoara. Eu cel putin, asa asi incerca.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?