Bani europeni 2013-2014

Creat de cristipep, Iulie 22, 2012, 07:53:20 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Masurile respective se numesc "SPRIJINIREA FERMELOR DE SEMI-SUBZISTENȚĂ", "INSTALAREA TINERILOR FERMIERI" s.a.m.d. - nu 141, 112, etc.
Ele pot fi renumerotate, sau lasate asa cum sunt, dar titulatura ramane neschimbata.
Pana la prima varianta a programului din septembrie nu are sens sa raspandim soparle...  :wink2:


romikele

CitatÎntrebat ulterior, la conferinţa de presă, dacă măsura 141 va mai fi preluată în noul PNDR, ministrul a afirmat că nu sub forma în care a fost implementată până acum.

Asadar vor fi sprijinite fermele de familie, nu fermele de semi-subzistenta... dar sprijinul nu va dispare!

:hi:

Nelly88

salutare! daca am 40 familii de albine, fara sa am cursurile facute si sa fiu inscris in nu stiu ce asociatie pot lua fonduri nerambursabile? daca da, in ce conditii (ce trebuie indeplinit)? daca nu, asta este...

romikele

Nu se poate fara cursuri, iar fara asociatie se pierd puncte pretioase, deci sanse practic nule de a prinde finantare.

Nelly88

multumesc mult pentru raspuns! o sa raman la imprumutatul de bani de la rude...  :)

gabicosta

am auzit ca de la anul dispare subzistenta si se dau bani pe numarul de stupi fara dosar si altele...deci cel putin aici nu mai trebuie cursuri,eu oricum l-am facut nu pentru fonduri ci pentru a invata ceva  :D ....asa sa speram,sa ne auzim cu bine
Gabi

romikele

Cine ti-a spus ca nu mai trebuie cursuri?

Programul National Apicol dar si celelalte masuri de sprijin se adreseaza exclusiv profesionistilor. Asadar este obligatorie calificarea in meseria de apicultor!

Extras din PROGRAMUL NATIONAL APICOL 2011-2013 - versiunea 2013
Citatapicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii, confirmată prin adeverinţă/atestat/certificat/diplomă, conform legislaţiei în vigoare, eliberată până la termenul-limită de depunere a cererii şi a documentelor, după caz;

Ella

Ptr. Oroles

"O sa incerc sa ma informez la APIA sa vad ce detalii pot sa imi dea. Te tin la curent. Cati stupi ai?
Am inteles ca iti trebuie 24. Altii spun 27. Eu am 22 pana acum..."

Pentru accesarea Programului National Apicol, prin APIA:
"să deţină minimum 25 de familii de albine în cazul achiziţionării mătcilor din rase omologate în România;"