Bani europeni 2013-2014

Creat de cristipep, Iulie 22, 2012, 07:53:20 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Salutare, cand se mai dau fonduri europ[ene ,din cate am inteles de anul asta si la anu nu se mai accepta proiecte pentru masura 112 cel putin , poate ma lumineaza si pe minecineva, multumesc.

romikele

In sesiunea 2014 - 2020, cu cuantumuri majorate substantial, in special la instalarea tinerilor fermieri si asocieri in grupuri de producatori, etc.

Gib Cristian

Deci din 2014 daca o sa am 80 famili de albine nu mai primesc cei 40.000 euro?  (sau cat se dadea..)
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

romikele

Cei 40.000 vor deveni 70.000, sa vedem insa ce conditii se impun pentru accesarea lor!

sfantul spiridon

Citat din: romikele din August 07, 2012, 09:03:21 AM
Cei 40.000 vor deveni 70.000, sa vedem insa ce conditii se impun pentru accesarea lor!
salutare!
te intreb ca stiu ca esti foarte bine informat sau foarte atent la informatiile ce se vehiculeaza.
care ar fi numarul de stupi cu care trebuie sa pleci de pe loc si cu cat trebuie sa ajungi la final pentru cei 40 000 sau 70 000.
salutare!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

romikele

#5
Conform coeficientului MBS 2008 in vigoare, o familie de albine este cotata la 0,076 UDE (unde 1 UDE reprezinta 1200 euro).
Conform ghidului M112, ferma trebuie sa fie cuprinsa intre 6 si 40 UDE, adica nr. de stupi intre 79 si 527.
La cea de-a doua transa, cresterea trebuie sa fie de minim 4 UDE (adica 53 de stupi).

Sprijinul pentru instalarea tinerilor fermieri este de 12.000 de Euro pentru o exploatatie agricola cu dimensiunea minima de 6 UDE, iar peste aceasta dimensiune, sprijinul pentru instalare poate creste cu 4.000 Euro/ 1 UDE, dar nu va putea depasi 40.000 de Euro/ exploatatie.

Asadar pentru a accesa suma maxima e nevoie de 13 UDE (12000 euro pt. 6 UDE +7 UDE x 4000 euro = 40000 euro pt. 13 UDE), adica minim 172 de stupi (13:0,076).

ceausescu95

nu mai este chestia aia cu 25 de stupi?Cineva mia spus ca se acorda bani si pentru 10.Este adevarat?Multumesc anticipat

laur80

Citat din: ceausescu95 din August 10, 2012, 11:16:39 AM
nu mai este chestia aia cu 25 de stupi?Cineva mia spus ca se acorda bani si pentru 10.Este adevarat?Multumesc anticipat

Aia cu 25 de stupi era pentru masura 141(zic era,pentru ca acum ai nevoie de mai mult de 25 de stupi) iar pentru 10 stupi nu ti se acorda
fonduri europene.

dorindafi

Citat din: ceausescu95 din August 10, 2012, 11:16:39 AM
nu mai este chestia aia cu 25 de stupi?Cineva mia spus ca se acorda bani si pentru 10.Este adevarat?Multumesc anticipat
pt 10 stupi   :roll: , nici pomeneala
idea cu peste 25 de mii de euroi cel putzin la gorj nu s-a aprobat inca  :nono:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Gib Cristian

Cam pana in ce an or sa se dea fonduri (40.000-70.000 euro) pentru apicultura? 2018?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

mariuss01

Citat din: Gib Cristian din August 19, 2012, 12:14:22 PM
Cam pana in ce an or sa se dea fonduri (40.000-70.000 euro) pentru apicultura? 2018?
Nu stie nimeni politica de viitor  a UE. Cert este ca se negociaza pentru perioada 2014-2020.
Deci e clar ca macar pana in 2020 se vor acorda. Sa speram ca se vor simplifica conditiile de acordare si se va reduce birocratia cum spunea Ciolos.
Marius

cristipep

Amsi eu o mare dilema in privinta inregistrarii unui contract de arenda, ca de exemplu...am fost la o primarie din judetul meu unde am solicitat sa trec in contract de arenda 6HA extravilan cu iesire la sosea pe o latime de 100m , ceea ce ma socat a fost ca functionara a spsu raspicat ca nu poate sa-mi inregistreze contractul pentru stupina la asemenea suprafata, mie mi se pare o tampenie am 6HA fac ce vreau frate pun ce dracu vreau pe tarlaua aia , in fine as doridaca se poate sa ma luminieze cineva in legatura cu :


  • suprafata minima pe care trebuie sau este legal sa pun stupina
  • legea completa a apicultorului sau cum s-o numi

Sau nu stiu vreau si eu cateva lamuriri.

Multumesc

dorindafi

poate greshesc dar daca are ieshire la shosea eu zic ca e intravilan
suprafatza de teren intzeleg ca se afla toata la un loc asha ca atunco cand veu demara proiectul vei specifica unde va fi vatra stupinei shi sediul firmei
chestia cu suprafatza minima e doar teorie  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Citat din: dorindafi din Noiembrie 01, 2012, 08:50:49 PM
poate greshesc dar daca are ieshire la shosea eu zic ca e intravilan
...

Dorine, terenul dintre localitati are iesire la sosea, dar nu este intravilan!
Intravilan este terenul "din interiorul" localitatii, acela pe care se poate construi o casa si pentru care primaria este obligata sa asigure utilitati! Adica terenul cuprins in planul de urbanism... sau de "ruralism"  :D

Acum trage-ma de urechi pentru corectie! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Cred ca nu a fost vorba de intrav  ori extra ,ci de prea multa suprafata pe care se poate face orice  cultura, plantatii ,etc ce nu poate fi destinata exclusiv pt stupi.
  Treb sa-l lamureasca ,ca de aceia sunt platiti .  eu am arenda cu titlu gratuit pt fi-miu  pe 700mp (in perimetrul de 2000mp intravilan) si mi-a zis ca puteam sa-i fac si pe 500mp.
  Si eu cred ca pe 6 ha , sa  ai numai pt vatra stupinei , e ceva de neimaginat .
   Numai bine .