Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: akakujokajo din Iulie 23, 2012, 01:22:24 PM
Si eu am auzit ca vorbeste de buckfast, dar albinele lui sunt negre, si din cate stiu eu buckfastul este galben.
poate sunt buckfast si negre ......intotdeauna natura asi urmeaza cursul...oricat am incerca noi oamenii ...dar inainte de toate apicultura este si o placere ptr unii.......nu intotdeauna e o afacere....si afacerile mari cad la un momentdat......  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

G. Iulian

A zis că are și albine buckfast, dar majoritatea spune că ar fi din mătci rusești, foarte calme și productive.

marian sima

 :) Ceva ca sa intelegeti;La fel ca si la albine unii au creat o rasa de ciine pitbull daca un pitbul se imperecheaza cu un ciobanesc mioritic si rezultatul este un metis intre cele doua rase nu poti sa-i mai spui pitbull cateilor rezultati ,daca si acestia la rindul lor se imperecheaza cu rase diferite de pitbull o sa gasiti din ce in ce mai putina asemanare intre hibridul de la care sa plecat si ultimul urmas,asa si cu albina buckfast ,linia hibrizilor se pastreaza foarte greu ,numai conditii de laborator si insamintare artificiala poti spune ca multiplici un hibrid,albinele de la rusi dupa cite stiu nu sint chiar asa de blinde eu in filmuletul 5 am recunoscut albina intaliana matca de acolo se imperechease si cu trintori din aceasta rasa ,cind e cules in natura oricine poate pune mina pe albina de sub podisor sau sa traga un sut mai cu simtul responsabilitati la stup.
Unele lucruri interesante din aceste filmulete nu sint spuse unii le vad si au ce invata,majoritatea sint uluiti de cu totul altceva si pot cadea intr-o prapastie adinca ,adica i-mi iau buckfast si sa vezi ce le inmultesc eu.

G. Iulian

Nu te contrazic, eu am redat ce a spus omul într-unul din filmulețe.  :ok:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

justy

"Daca scot 100 kg pe stup ma las de apicultura" - aceasta zisa devine motivatia mea de a merge  spre profesionalism si de a renunta la hobby!
Avem, ce invata din aceste filme! Va multumim domnule Dan.

nicu68

e super tare tipu,a adaugat 3 corpuri de odata are albina la greu,cred ca are albina intr-un stup cat eu in 5 :sad:filmuletele sunt de prisos si totodata de invidiat

MIHALACHE

La mine la 20km de capital nu a mai plouat de doua luni temperature 38 -41c sa uscat si iarba poti compara cu imaginile pe core le arata  DAN cred ca an asa conditii si albinele noastre sar comporta admirabil nu stiu ce ar face ale lor.

G. Iulian

Altă climă la ei, și sezonul e mai scurt, păi se vede ... rapița în iulie..., la noi în estul țării anul ăsta nu i-am văzut culoarea.

MIHALACHE

A fost putina rapita dar afost prea cald si putina umezeala la cei mai buni stupi am luat de doua ori cat de ME PANA AN PREZENT am lasat suficienta miere pentru iarna dar au roi la greu doua saptamani am stat numai an pomii din vecini siacestia sunt buni dar am siuni care nu au platit nici munca mea.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MIHALACHE

Acest ROMAN ne arata de ceva vreme tot ce face an stupina lui fara sa aiba un interes material daca ar face un DVD cu aceste filme cu siguranta ca ar bate toti profesori din Romania.Eu am descarcat toate filmele prezentate de DAN MARGARIT si am anvatat foarte multe lucruri noi si tin sa-i MULTUMESC pe aceasta cale si sai urez multa SANATATE si success an ce face.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube