Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#63
Dragos nu iarta nimic!! =)) =))
Dan Margarit chiar nu merita sa fie jignit!
Prin filmele sale ne arata o apicultura diferita fata de ceea ce stim noi... si obtine o medie de 196 kg miere/stup!



Apicultura la distanta 54 - Tratamentele stupilor toamna - sirop
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Despre Dan Margarit nu s-a auzit ca ar fi injumatatit efectivul de albine in urma folosirii fructozei, ca despre criticul sau...  :wink2: :uimit:

stupar


Kiwi Bee

Si eu planific un tratament cu acid formic de curind.
Ce am vazut/auzit intrun filmulet aici (filmul 53) ma dus in padure. Deci prima data se zice ca acidul formic se duce la concentratia de 60%(si acidul meu pe care l-am cumparat recent este de 85%) pt a se folosi in stup si mai tirziu ne este prezentat un produs pe baza de acid formic(facut de o firma) unde acidul formic are concentratia mai mica de 50%.
Pai nu conteaza daca este 50% sau 60%? Nu are importanta?
Din filmuletul 55 deduc ca tratamentul tine 48 de ore, dar nu am auzit sa se mentioneze exact durata tratamnetului. Oare nu conteaza o zi in plus sau in minus?
Cine poate sal intrebe pe  D.M. aceste lucruri ii multumesc anticipat.

mape 48-petru manea

multumesc d-le Dan pentru filme si va doresc vacanta placuta !  :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: stupar din August 31, 2012, 02:34:14 PM
Cate maci produce 13 corpuri??

13 corpuri intr-un intreg an apicol.
Spune pe undeva ca a facut anul acesta o medie de 196 kg de miere per stup!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bogdan moldovean

fratilor bun bun cu aceste video de vreo 2 luni nu v ati mai spus opiniile despre intretinerea familiilor In ce stadiu ati ajuns cu familiile in perioada asta?cititorii acestui forum vor sugestii  idei  si metode de intretinere a familiilor de albine bineinteles de la profesionisti Ce faceti fratilor somati?nu mai sunteti ................................................................................despre domnul dan margarit jos palaria ma aplec da PROFESIONIST dar sa nu n e imbatam cu apa rece uitam ca suntem in cocina asta de romania nu vedem ce e la fundul nostru cu alianta asta a hotilor  ne intoarcem iar de unde am plecat .....trezirea.............................

stupar

Citat din: pharaonu75 din August 31, 2012, 06:58:55 PM
Citat din: stupar din August 31, 2012, 02:34:14 PM
Cate maci produce 13 corpuri??

13 corpuri intr-un intreg an apicol.
Spune pe undeva ca a facut anul acesta o medie de 196 kg de miere per stup!
Un corp are in jur de 30 kg .13x30=390kg. :rotfl:

pharaonu75

Cuvantul MEDIE iti spune ceva? Spuneam ca productia MEDIE a fost de 196 kg/stup. La fel spunea si Dan Margarit intr-un clip!

Ati sarit repede la 13 caturi... dar au fost si stupi mai mici.
Si sa nu fim naivi si sa credem ca in momentul extractiei au avut toate caturile pline si capacite!

P.S. Nea Gica Romanescu, odihneasca-l Dumnezeu in pace, spunea candva ca a avut o recolta de vreo 365 kg la un stup, dar a prins toate culesurile posibile! Cu carpatina noastra. Asa ca 390 kg nu ar fi o grozavie, cu bukfastul sau rusoaica lor! Mai ales ca Dan Margarit a repetat de cateva ori ca il ajuta zona, bogata in flora melifera.

P.P.S.Sau sugerati ca mintea si nea Gica? :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Dan Margarit, un stupar exceptional!! Toata stima pentru ce face si pentru ca-si pierde timp sa ne informeze, complet dezinteresat, cum se face apicultura in Canada. Toate acestea fara infatuare, fara sa se laude, sa se 'dea mare', si chiar fara sa se supere pe carcotasii care niciodata nu lipsesc. Nu cred ca Dan Margarit citeste aici, totusi inca o data ii multumesc si il asigur ca multi romani au multe de invatat si invata din ceea ce ne-a prezentat el.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: Kiwi Bee din August 31, 2012, 02:45:08 PM
...
Din filmuletul 55 deduc ca tratamentul tine 48 de ore, dar nu am auzit sa se mentioneze exact durata tratamnetului. Oare nu conteaza o zi in plus sau in minus?


  Daca retin bine, nu a spus asa. A spus ca efectul principal il are in 48 de ore. E si normal, ca cea mai mare evaporare se produce in primele zile. A spus si el ca efectul si eficienta este si in functie de temperatura de afara din preioada cat sunt acele benzi cu acid in stup. Daca se depaseste 33 grade in primele zile de la aplicare, evaporarea este prea mare si pot fi afectate albinele. Daca cauti, pe forum s-a mai scris despre tratamentul cu acid formic. Si eu parca am tradus dintr-un prospect nemtesc. Acolo spunea ca e de dorit ca sa se dea cand maximile termice zilnice nu mai depasesc 30 grade C. si efectul cel mai bun e la temperaturi maxime in jur de 25 grade. Benzile se tin in stup cca 3-4 saptamani si nemtii recomanda repetarea tratamentului inca o data in septembrie, cat mai este puiet in stupi, dupa care se face un tratament cu acid oxalic, in toamna mai tarziu, cand nu mai e puiet in stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)