Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

Karpetrusov

A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

Porfy66

#496
Ne meritam soarta ca natie si neam cu varf si indesat. Oricine reusete intrun domeniu este balacarit si imediat stigmatizat. E mai usor sa incercam sa ii dam in cap, sa il bagam in mocirla noastra si sa il maculam decat sa incercam a ne ridicam la valoarea si  realizarile acestuia.
Daca am fi normali am sti sa aruncam gunoiul la gunoi si lucrurile valoroase sa le punem la loc de cinste.
Suntem cred la un moment in care trebuie sa ne scoatem spinul din picior sau sa alegem graul de neghina!
Preferam filmele cu chiolhanuri si manele sau pe cele ce prezinta ceea ce are acest forum ca subiect de discutie?
Preferam nesimtirea, neamprostia, tupeul si promovarea interesului personal al unei persoane sau a unui grup sau bunul simtz, modestia, valoarea si interesul celor mai multi de pe acest forum?
Stim si putem oare sa ii luam de guler si sa ii aruncam acolo unde le este locul pe cei ce nu ne reprezinta si de la care nu prea avem ce invatza in afara de manele, gratare, chiolhane si pentru care toti suntem niste pinguini?


nicomico

Dl Dan Margarit a facut un lucru important pentru noi toti.Ii multumesc pe aceasta cale ,sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si fericire lui si intregii familii.
Mi-as fi dorit sa ne arate si despre insamantarea artificiala a matcilor,dar asta este daca nu mai posteza in youtube .Ma bucur ca am fost inspirat sa descarc filmele.Sper ca cei care ati facut "valuri" pe acest subiect sa fiti fericiti.
Vreau sa-i spun dl Dan Margarit ca nu a dezbinat apicultorii ci numai a facut sa se aleaga ""spuma" :stop_the_war:

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Octombrie 28, 2013, 11:14:57 AM
si unde este jicnirea ? Ma provoci sa spun tot adevarul ? tu chiar nu ai vazut pozele cu colegii sai de munca ?
Dragoș,
Încă de la început (nu înțeleg de ce?) ai fost invidios pe DM. În citatul postat de mine se vede clar că faci o comparație între tine și el. De ce? Ți-a făcut concurență? Ți-a scăzut ție prețul la miere că produce el atât?
De fapt, semnătura ta de pe Stupăritul spune totul.
A munci pentru cineva nu înseamnă că lucrezi pe plantație.
Ciudat este faptul că am descoperit filmele lui DM la sugestia ta, când eu ziceam (în glumă) că MER-ul e viitorul apiculturii. Atunci tu ai pus un link cu un film de-a lui DM.

D006

Citat din: cristi_vidican din Octombrie 28, 2013, 03:29:46 PM
1) Încă de la început (nu înțeleg de ce?) ai fost invidios pe DM. În citatul postat de mine se vede clar că faci o comparație între tine și el. De ce?
2)A munci pentru cineva nu înseamnă că lucrezi pe plantație.
3)Ți-a scăzut ție prețul la miere că produce el atât?

1)  Intentia mea nu a fost sa-l critic cumva pe DM . Eu am vrut doar sa deschid ochii celor care se uita la el. Nu pot fi invidios pe cineva care a plecat din tara natala dar aici o dam in alte alea si iar spuneti ca am ceva cu el . Daca doream sa intru in clinci cu el intram pe canalul sau de Youtube si adresam anumite intrebari . Dar am zis sa nu ma bag peste el sa-i dau "ceata" in fata fanilor sai. Pe forum e alta treaba , aici intoarcem lucrurile pe toate partile , chestii ,socoteli
2) direct sau indirect TOTI MUNCIM PE O "PLANTATIE" , mai mare sau mai mica.
3) Putina atentie , mierea e produsa de domnul Wendell !
PS. La inceput eram convins ca distinsul domn Margarit nici nu citeste ce se posteaza pe aici , vad ca m-am inselat.

Bătrânul

Buna dimineata dragos ! Ma bucur ca te ai trezit . Sa stii ca pina si OBAMA  ala care e si Hussein este sluga !!! Sa ne bucuram ca avem pe cine sluji.  :ok: Tu nu vezi ca si presedintele nostru slujeste .  :uimit: In sfirsit si Ponta a gasit stapinirea (si cit se bucura) Coboara pe pamint si nu mai jigni oameni . Apropo nu mai intreba cu ce ai jignit ca ASTA ESTE SI MAI GRAV daca nici macar nu stii!!!

NiKoN

Daca coana UE ar fi drastica precum o banca comerciala, unii nu ar mai avea somnul atat de odihnitor si ar aprecia munca la adevarata ei valoare.S-ar trezi in fiecare dimineata cu gandul de a munci si mai aprig pe plantatie, ca planul de afaceri sa fie indeplinit. Insa cand UE este mana larga, orcile consuma la pet si privesc de sus pinguinii!

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

marian sima

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)
« Răspuns #494 : Azi la 11:59:15 a.m. »

    Citat

  Spre deosebire de profu on line, Dan nu a spus niciodata: "daca faceti ca mine obtineti asta si asta". Ba dimpotriva, a atras atentia ca multe lucruri nu se potrivesc la noi. Nimica nu se potriveste in intregime peste tot. Inseamna ca nu trebuie sa mai spuna nimeni nimic, ca cineva poate gresi daca face ca el.

"Contestatarilor cu argumente li sa raspuns numai minciuni ,gen cules continu,rame capacite,matci din herghelie si alte chestii."
  Ce argumente ai avut sa spui ca da sirop in sezonul activ?
  Ce argument ai avut ca el da albina suplimentara stupilor?
  Ce argument ai avut sa sustii ca ei nu au voie mai mult de 40 de familii pe vatra?

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde costi » 07 Ian 2013, 11:17
S-a pus undeva intrebarea cate fam la un ha de rapita si rezulta ca o familie de albine are la cules de la 3 la 7 ha floare de rapita.
Sa nu uitam ca acolo sunt 40 stupi pe locatie dispuse (locatiile) la 3km una de alta.

Este mesaj luat dupa Stuparitul acolo unde sa discutat despre  legislatia Canadiana referitoare la cei 40 de stupi pe vatra.
Domnul Dan nu a facut nici o precizare cand acesti colegi apicultori discutau dincolo,ba a sters filmuletele in care se vorbia de 8 vetre cu cate 40 de stupi pe vatra.
Dar ma rog ,am zis ca este doar o coincidenta sa ai cate 40 de stupi pe 8 vetre,desi eu nu prea cred in coincidente.

Ce argument am avut ca el da populatie suplimentara stupilor?

Pai eu i-mi dau seama cat poate sa se dezvolte o matca ingradita pe doua corpuri de ME,de altfel regresul familiei de la 110 rame la 20 spune multe,regres care nu se intampla decat daca populatia adaugata moare si matca nu poate sustina un regres normal.

Ce argument am avut sa spun ca da sirop in sezon activ?

Pai nu ziceati voi ca scoate mierea rar si ramele de jos sant capacite ,ori la mierea de rapita nu poti sa stagnezi mierea capacita in rama decat daca dai sirop care nu cristalizeaza la albina.

El putea sa spuna de la inceput ca filmele se adreseaza celor care practica apicultura de ceva timp,toti cei care sau luat dupa el sant la inceput de drum in apicultura.

Porfy are dreptate ca natie ne meritam soarta cu varf si indesat.De fapt credulitatea noastra n-are margini,la lovitura de stat din 89 ii zicem revolutie,din 4 in patru ani santem mintiti cu nerusinare si punem botul ,totul se poate la noi.
Care zice stai nene ca nu este asa e instigator,am pus intrebari  la care un apicultor bineintentionat trebuia sa raspunda.




marian sima

Referitor la credulitate cred ca santem singura natie care dupa un joc piramidal ne-am bagat in altul
, nici nu se terminase Caritasul ca ne bagam in FNI.

Asa ca nu este nevoie sa se raspunda la intrebari sau sa se aduca unele lamuriri.  =D> =D> =D>

romikele

Citat din: marian sima din Octombrie 28, 2013, 04:23:57 PM
... Care zice stai nene ca nu este asa e instigator,am pus intrebari  la care un apicultor bineintentionat trebuia sa raspunda.
In primul rand Dan nu are de ce sa raspunda la intrebari care i se pun indirect, ostentativ si cu lipsa totala de respect.
De unde stii ca nu este bineintentionat? Sau sunt doar propriile supozitii?
Ce te face sa crezi ca detii adevarul absolut, iar ceilalti sunt prosti si tampiti si se lasa manipulati?
De ce nu ne prezinti tu in detaliu si in serial propriile realizari marete, sa le luam de exemplu?
Cine si ce iti da dreptul, ca si celorlalti sa jigniti un om fara ca acesta sa fi facut macar o aluzie la potenta voastra intelectuala?

Din acest moment subiectul se inchide, la fel orice altul similar!
Cui nu-i convine o informatie are la dispozitie varianta de a nu o lua in considerare. De aici pana la mizeriile proferate la adresa unui om care nu a impus nimic, care nu a dorit decat sa arate o parte din ce face, e un drum de neacceptat si nu voi permite din acest moment nici un fel de jignire la adresa lui Dan Margarit sau d-lui prof. Ursu. Totul are o limita pe care ati depasit-o cu indulgenta noastra!!!