Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

amazon66

salut
,din curioazitate,i-ai cerut voie lu` dan sa-i postezi filmele,aici,daca da, bv
tb respactat ce face acest om

romikele

Bineinteles ca autorul a fost contactat, noi respectam drepturile de autor, nu ca altii  :wink2:

pharaonu75

I-am trimis un PM pe youtube!
Nu cred ca era vreo problema daca postam aceste filme aici chiar fara sa ii spun ceva lui Dan Margarit... scopul cu care el a pus aceste filme pe un site public este tocmai acela de a ne arata ce/cum face el in Canada, de a ne ajuta, etc.

El a oferit aceste filme publicului larg! Multumim si feicitari!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#51
Citat din: amazon66 din August 02, 2012, 08:42:43 PM
salut
,din curioazitate,i-ai cerut voie lu` dan sa-i postezi filmele,aici,daca da, bv
tb respactat ce face acest om


Odata ce s-au urcat pe youtube acele filmulete cu posibilitatea de a le include in diverse bloguri sau forumuri au devenit publice .
Daca autorul nu ar fi dorit sa fie publice acele filmulete, nu le-ar fi postat acolo ar fi scos DVD-uri si le-ar fi vandut ca Domnul Ursu .
Ar fi fost intradevar o problema daca o persoana rauvoitoare ar fi urcat pe youtube fara sa ceara acordul celui ce le-a realizat .

Dar atata timp cat a facut acest lucru autorul lor, la inregistrare contului pe youtube a fost de acord cu termeni serviciului care spune niste lucruri interesante . ( le vedeti ma jos )

Am gasit in acordul de utilizare Youtube aceste randuri :
CitatFor clarity, you retain all of your ownership rights in your Content. However, by submitting Content to YouTube, you hereby grant YouTube a worldwide, non-exclusive, royalty-free, sublicenseable and transferable license to use, reproduce, distribute, prepare derivative works of, display, and perform the Content in connection with the Service and YouTube's (and its successors' and affiliates') business, including without limitation for promoting and redistributing part or all of the Service (and derivative works thereof) in any media formats and through any media channels. You also hereby grant each user of the Service a non-exclusive license to access your Content through the Service, and to use, reproduce, distribute, display and perform such Content as permitted through the functionality of the Service and under these Terms of Service.

Aici aveti textul integral : http://www.youtube.com/t/terms

Pe scurt spune cam asa, cel ce urca filme pe youtube e singur raspunzator pt continut .. Bla, Bla, Bla .

Iar persoana care foloseste serviciul Youtube isi pastreaza dreptul de proprietate asupra materialului dar acorda dreptul fiecarui utilizator o licente neexclusiva de a accesa continutul prin intermediului serviciului Youtube spre al folosi al reproduce si al distribui, al afisa cu respectarea termenilor de folosire a serviciilor Youtube .

Nu stiu cat de exacta e traducerea mea dar cam asa ar suna, am tradus textul cu rosu de mai sus .


marian sima

Filmuletele sint bune si ai ce invata ,dar nu e corect de ce nu le comentati un pic?
Pe cite rame ierneaza?
Ce este pe sub folia neagra ?Pare umflata ca si cum a-r avea vata minerala pe sub ia.
Daca dinsul alege familie cu o dezvoltare mai mica si de acolo ia material pentru matci ,matci care la rindul lor umplu N corpuri de zici ca e zgirie nori,familiile cu o dezvoltare mare la ce nr de corpuri ajung? :)
Cum se mai vorbeste de roire cind e clar ca o matca este iesita din uz in anul 2 datorita pontari excesive?
Scopul scuza mijloacele dar pe ramele suflate cu acea suflanta se gaseste si puiet ecozionat care nu a facut zborul de recunoastere ,ce se intimplas cu acel puiet din iarba cind tu te plimbi de colo colo?
Cum este dat rar sirop cind cercul de la galeata se cunoaste pe podisoare?
Din lipsa de timp am vazut ceva filmulete seara dar din ce am vazut se ridica multe intrebari.
Americani aveau acest model de stuparit (cu stupi zgirie nori)inainte de aparitia hibridului buckfast,in Europa nu stiu ca acest hibrid sa ajunga la o asemenea dezvoltare dar poate gresesc eu.
Asemenea dezvoltari nu se intilnesc decit in zonele fara pauza de cules ori unde se furajeaza albinele industrial.
Daca se scoate 100 de kg pe stup se mai lasa in stup alte 20 de kg +consumul la atita albina pe vatra sint 40 de stupi insemnind cel putin 4 tone de miere la raza de actiune a albinei si la productia la Hectar a rapitei nu prea cred ca se ajunge la acest numitor,(rapita nu e salcim) e o parere a mea
de acea spuneam ca trebuie putina analiza ,v-am salutat si acestui apicultor mult succes in continuare.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Foarte insructive filmele d-lui Dan Margarit--si cu aceasta ocazie  :thanks:
Ce am observat eu este ca lucreaza dupa o schema fixa si nu se abate de la ea
La un numar mare de stupi nici nu se poate altfel -----NU PIERDE TIMPUL CU FEL DE FEL DE EXPERIMENTE

marian sima

Uitindu-ma la podisoare nu inteleg de ce intemperiile si-au pus amprenta pe margini si  centrul podisoarelor  arata bine. :)
Neneeee cit a stat galeata cu sirop acolooo?
Si inca plina ca goala o lua vintul. :nod:
Cu o asa modalitate de aicultura nu ai timp de experimente ca de pe o parte bagi pe alta parte scoti si normal ca poti dezvolta familia de la o rama cu puiet si una cu albina.
Cind spunea cineva de o multiplicarea a stupilor de la 100 la 1000 sa facut mare tarababura pai la astfel de stupi se poate.
Fara gluma ai ce invata dar sint si lucruri care nu pot fi puse in practica aici,ce faci cu un mastodont de familie care dupa salcim are pauza de cules?Trebuie sa implementezi si galeata care se pune deasupra +butoaie pline cu zeama.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube