Pastura obtinuta in mod artificcial

Creat de Obombo, Iulie 09, 2012, 12:33:07 AM

« precedentul - următorul »

Obombo

S-ar parea ca exista o modalitare de a obtine pastura din polen:
"Procedeul, usor realizabil, nenociv, de mare randament, realizeaza un produs standardizat prin norme interne, cu perisabilitate mica, caractere organoleptice agreabile, usor accesibil ..." - Nicolae V. Iliesiu, Apilarnil, 1991
Metoda este inregistrata la OSIM cu nr. 75 811/1980 de Daghie V., Nadia Nicolau, Ialomiteanu M.
Stie cineva ceva despre chestia asta?

pharaonu75

N.V. Iliesiu si Fl. Hanganu au foarte multe brevete de inventie in apicultura!
Adevarate enciclopedii apicole!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PricopArthur

#2
http://www.youtube.com/watch?v=2xO6osz7IRk
la min 31 este un utilaj de colectare a pasturii.
Miere multă şi inimă curată!

Muntoiu Radu

In toamna am dat pastura scoasa manual (cu cutitul) din rame de reformat si mi-au scos-o afara pe urdinis...

mosunick

Are careva idee care e principiul de functionare al extractorului de pastura de mai sus? Cum e construit?
E prima data cand vad asa ceva...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

xvader

si pe mine m-ar interesa cum fuctioneaza...daca are cineva si vreo schita... :D

Kiwi Bee


mosunick

Am vazut filmuletul de prezentare.
Deci principiul este ca fagurele se faramiteaza, dupa care ce este mai usor din particulele in cadere (in cazul de fata pastura???!?!) este suflat de suflanta din spate in cosulet. Asta ar fi?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

PricopArthur

Nu stiu cum foctioneaza. Dar am vazut filmul, si am crezut ca e bine sa vi-l arat. Banuiesc ca la rece, cand ceara e casanta, fagurii cu pastura se macina, separand ceara de pastura si camasuieli.
Miere multă şi inimă curată!

tei5

De ce oare albinele nu mai consuma pastura din fagurii care au fost in afara ghemului de iernare?
Pastura inghetata si-a pierdut toata valoarea alimentara; moleculele bioactive se distrug prin congelare. A spus-o si Constantin Hristea in "Stuparitul nou".

mosunick

Citat din: tei5 din Ianuarie 23, 2015, 07:34:32 PM
De ce oare albinele nu mai consuma pastura din fagurii care au fost in afara ghemului de iernare?
Pastura inghetata si-a pierdut toata valoarea alimentara; moleculele bioactive se distrug prin congelare. A spus-o si Constantin Hristea in "Stuparitul nou".
Afirmatia sta ma bauneaza la propriu.
Ne zici unde exact anume e scris asta?
Eu pana acum nu am auzit alta metoda de a pastra pastura/polenul cruda/crud decat in congelator la mai mult de minus 18 grade...
A propos de... La ce temperatura incheata pastura?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stefan1

  Nu cred ca congelarea degradeaza pastura. Albinele nu mananca pastura degradata, mucegaita. De asemenea e evident ca daca are polen sau pastura proaspata, le prefera fata de pastura veche, care sigur a pierdut prin invechire o parte din valoarea nutritiva.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Foarte adevarat. Pastura pastrata in afara  ghemului are tendinta sa mucegaiasca polenul fiind foarte higrascopica.