Scurtarea timp de introducere a matcilor direct in roiuri formate prin stalonare

Creat de marian sima, Iulie 08, 2012, 03:28:49 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

O diafragma care desparte orizontalul in doua (in pat cald) este prevazuta pe o portiune mica cu gratie haneman,optureaza mirosul de matca totusi lasa albina sa circule.

marian sima

Impartirea stupului in doua si adaugarea in cuib a unei rame pentru ouat .

marian sima


marian sima

x

marian sima

x

marian sima

Am luat un stup cu o matca mai batrina (care si asa are mirosul de matca mai slab)prin adaugarea acelei diafragem reduc acest miros dar nu in totalitate ,stimulez stupul si adaug rama pontata in compartimentul fara matca ,albina va trage de acolo botci de schimbare linistita,stupul i-si vede de activitate lui ,matca tot la fel decit ca eu am sa culeg niste botci .
Asta pentru ca sinteti zgirciti si nu vreti sa dati o matca. :nod:

Adrian Roman

,metoda de a introduce o matca neimperecheata intr-un roi abia format e in premiera mondiala :wink: :

......se foloseste de multi, multi ani ! :nod:
In roi stolon, eu introduc matca virgina in cusca de expeditie , cu pasta de zahar si miere, si nu am prea avut probleme.

marian sima

Nea Adriane cite  zile trece de la introducerea custi in roi pina cind ii dati drumul? :wink:
Cind matca mea ponteaza a dv linge la pasta de zahar in cusca. :nod:
Sa nu-mi spuneti ca reteta succesului este pasta de zahar si miere,pai la un roi format prin stalonare trebuie sa aibe cules ca sa primeasca matca dv pe cind in sistemul propus de mine primirea se face mai usor .
Nu introducerea matci neimperecheate este atuul ci randamentul de scurtare a timpului de la introducere pina la pontarea matci si primire de catre albine.
Stim cu toti ca o matca imperecheata cu rama pontata este primita mult mai usor decit o matca neimperecheata.
Asta este sintem un popor care nu ne recunoastem oameni talentati. :rotfl:Asta asa ca sa fiu modest. =))
Lasind gluma la o parte medoda propusa de mine are avantajele ei daca dv va convine mai mult cusca de transport a matcilor e ok,dar daca doresti un randament mai inalt si un timp mai scurt de inmultire a efectivului eu zic ca am prezentat o metoda destul de buna.

Astept imagini daca dv spuneti ca acest sistem a mai fost pus in aplicare.

stefan1

  Si eu zic ca metoda propusa de Marian e interesanta si mareste sansele de primire a matcii. Daca ai relua descrierea amanuntita a metodei, cu detalii despre ce contine compartimentul matcii, durata medie cat trebuie sa stea aceasta amenajare a cuibului etc...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Aplicatiile acestei custi pot fi multiple,poti adauga in cusca;
1.Matca neimperecheata cu un numar mic de albine luate din stupul de unde provine matca.
2.Botca coapta pusa pe o rama cu puiet  putin care eclozeaza (poate fi luata botca de la un stup si rama cu puiet de la alt stup).
3.Rama cu botca de la acelasi stup.
Roiul in care se introduce cusca merge format atunci cind avem o matca neimperecheata o botca.
Aceasta cusca ajuta mult ,bagi o matca neimperecheat in cusca si dai roiului o matca imperecheata.
Nici o cusca cunoscuta pina acum nu permite posibilitatea transformari matci .
Cu acest model de cusca poti cistiga citeva zile bune ,zile care conteaza la roi e mai bine sa ai matca imperecheata cind populatia din roi nu a inceput sa scada.
Durata de folosire este pina cind matca a inceput sa ponteze,la o zi doua dupa pontare dopul se infileteaza pina cind ajunge razant cu latura custi pe acest dop se pune o bucata de foita de ceara foita se gaureste cu un cui ,dupa ce albina intra in cusca scoatem rama din cusca si o introducem libera in roinita.
Poti aplica cusca si la un stup cu matca batrina sau slaba calitativ(cu conditia sa gauresti cutia
pentru urdinisul custi)se reduce perioada de lipsa de ponta.
Eu am mai scris (in alta parte)si despre marirea productivitati stupului orizontal (de pavilion) prin mutarea cuibului in spate.
Acest procedeu este folosit si aduce beneficii celor ce i-l folosesc sint sigur ca si aceasta cusca va intra in functiune de la anu.
Cei cu experienta inteleg la ce este buna aceasta aplicatie.



Adrian Roman

Citat din: marian sima din Iulie 09, 2012, 08:41:38 PM
Nea Adriane cite  zile trece de la introducerea custi in roi pina cind ii dati drumul? :wink:
Cind matca mea ponteaza a dv linge la pasta de zahar in cusca. :nod:
Sa nu-mi spuneti ca reteta succesului este pasta de zahar si miere,pai la un roi format prin stalonare trebuie sa aibe cules ca sa primeasca matca dv pe cind in sistemul propus de mine primirea se face mai usor .
Nu introducerea matci neimperecheate este atuul ci randamentul de scurtare a timpului de la introducere pina la pontarea matci si primire de catre albine.
Dragul meu coleg de forum, departe de mine gandul de a contesta cele ce le-ai expus ! Dar :-Eliberarea matcii virgine gata marcate o fac albinele intro zi, timp in care se obisnuiesc impreuna. Dar nu spun noutati , sunt convins de asta. Iar zborul de imperechere si prima ponta, teoretic se poate considera ca dureaza cam la fel, cu orice cusca sau urdinis. Si pasta de zahar nu trebuie ironizata, fiindca isi face treaba de temporizator, si inca foarte bine ! Referirea mea a tintit economia de accesorii, fiindca o caseta de introdus/expediat matca, costa cam 1-2 lei, ocupa loc minuscul, se verifica rapid daca s-a eliberat matca, si daca vrei sa faci simultan cu , sa zicem 10 roi stolon aceasi figura, nu ai nevoie de 10 rame introduse in 10 izolatoare de rama, ci doar de 10 casete mici si dragute..... :hi: :coffee:

marian sima

Dl Adrian in ce zi fac albinele eliberarea matci?In ziua formari roiului?Se obisnuiesc asa repede?
Eu nu sint convins de asta luati forumurile si informatiile despre introducerea matcilor neimperecheate si vedeti ce spun si alti apicultori.Cum ii numesc pe cei care vind matci neimperecheate si cit la 100% din matcile introduse s-au imperecheat.
Pasta de zahar are rol de temporizator detaliati :nod: Stiu cusca de transport a matcilor si cunosc si acea pasta care are cu totul alt rol,nu neg pentru mentinerea matci in viata si celor 3 albine este foarte buna.
10 cutii mici si dragute te lasa cu roi fara matci,daca era simplu cum spuneti dv la matca imperecheata nici nu mai trebuie cusca o arunci in stupi de la 2 metri.
Cusca facuta de mine este fabricata din CD (profil pentru sustinerea placilor de rigips) si ceva plasa eu am pus antiwaroua ca am avut dar merge si alta mai ieftina.
Decit sa pierzi n regine care te costa , mai bine i-ti confectionezi o cusca asemeni celei pe care eu am facut-o si nu mai stai cu stres ,cusca propusa de mine este pentru un flux aproape continu si nu este limitata pe perioade de cules cum este cusca de transport si nu uita acea cusca este pentru matci imperecheate. :nod:
Uitasem nu am de gind sa comercializez astfel de custi si nu am de gind sa impiedic pe cei care au de gind sa foloseasca procedeul ,am spus aceasta ideie pentru ca apicultorilor mai incepatori sa le fie de ajutor ,apicultorilor profesioniti sa-i ajute la dezvoltare efectivului,si fiinca niste profesionisti pe un forum spunea;S-A SPUS TOT CE ERA DE SPUS IN APICULTURA,e uite ca nu s-a spus totul
in apicultura mai este loc de noutati.
Chestia e ca este greu sa primesti niste informatii de la un amator (pardon pinguin)care sare de pe schela de constructii  se uita in stupi si aduce modificari care zic eu ca sint benefice. :wink: :coffee:

bucovineanu

Cel mai mare procent de acceptare se obtine daca se introduc botci si nu matci eclozate.

stefan1

Citat din: marian sima din Iulie 10, 2012, 02:18:37 PM
Aplicatiile acestei custi pot fi multiple,poti adauga in cusca;
1.Matca neimperecheata cu un numar mic de albine luate din stupul de unde provine matca.
2.Botca coapta pusa pe o rama cu puiet  putin care eclozeaza (poate fi luata botca de la un stup si rama cu puiet de la alt stup).
3.Rama cu botca de la acelasi stup.
Roiul in care se introduce cusca merge format atunci cind avem o matca neimperecheata o botca.
Aceasta cusca ajuta mult ,bagi o matca neimperecheat in cusca si dai roiului o matca imperecheata.
Nici o cusca cunoscuta pina acum nu permite posibilitatea transformari matci .
Cu acest model de cusca poti cistiga citeva zile bune ,zile care conteaza la roi e mai bine sa ai matca imperecheata cind populatia din roi nu a inceput sa scada.
Durata de folosire este pina cind matca a inceput sa ponteze,la o zi doua dupa pontare dopul se infileteaza pina cind ajunge razant cu latura custi pe acest dop se pune o bucata de foita de ceara foita se gaureste cu un cui ,dupa ce albina intra in cusca scoatem rama din cusca si o introducem libera in roinita.
Poti aplica cusca si la un stup cu matca batrina sau slaba calitativ(cu conditia sa gauresti cutia
pentru urdinisul custi)se reduce perioada de lipsa de ponta.
Eu am mai scris (in alta parte)si despre marirea productivitati stupului orizontal (de pavilion) prin mutarea cuibului in spate.
Acest procedeu este folosit si aduce beneficii celor ce i-l folosesc sint sigur ca si aceasta cusca va intra in functiune de la anu.
Cei cu experienta inteleg la ce este buna aceasta aplicatie.

  Consider ca sun pertinente recomandarile.
  E adevarat ca acest mod de a introduce o matca este putin mai complicat, dar uneori sunt riscuri mai mari la introducerea matcii si aceasta metoda e mai sigura. Se stie de ex ca daca avem o matca de alta rasa, aceasta va fi mai greu acceptata de o familie. Cartile recomanda sa fie mai mult tinuta in cusca. Sau daca avem o matca deosebita pe care nu vrem nicicum sa o pierdem.
  AndreiRN spunea odata despre anumite pericole ce paste matcile care stau mult in cusca. Ele au niste glande in 'talpa' prin care marcheaza locul prin care a trecut. Aceste glande se pot deteriora la o matca tinuta mult intr-o cusca si uneori eliminarea ei este din aceasta cauza. Relata cineva o experienta pe care a trait-o: in scopul maximizarii culesului la salcam, a prins reginele de la toti stupii (parca 62) si le-a bagat in custi de matci. Le-a tinut asa pe tot parcursul culesului, ca albinele sa nu mai fie ocupate si cu cresterea puietului. Dupa cateva saptamani cand le-a eliberat, TOATE matcile au fost omorate, desi au stat in tot acest timp in propria familie! De aici pana la bezmeticire (ca nu mai aveau puiet necapacit in stupi) nu a mai fost decat un pas.
  De asemenea daca dai unui roi o matca neimperecheata dar mai matura, s-ar putea ca pana la acceptare sa-i treaca perioada optima de imperechere. Cu aceasta metoda eliminam acest risc. Iarasi ma gandesc ca s-ar putea ca dintr-o asemenea amenajare regina sa se imperecheze ceva mai repede decat dintr-o familie mare (se spune ca in stupii cu multe rame reginele ies ceva mai tarziu la imperechere; ce totusi nu-i o regula).
  S-ar mai putea imagina si alte utilizari, de ex sa fie o rama de izolare a reginei stupului pentru o anumita perioda, ca sa reducem suprafata de puiet, caz in care plasa se inlocuieste cu gratie hanneman (chiar daca sunt si in comert astfel de izolatoare ale reginei).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Citat din: marian sima din Iulie 10, 2012, 11:15:00 PM
Dl Adrian in ce zi fac albinele eliberarea matci?In ziua formari roiului?Se obisnuiesc asa repede?
Eu nu sint convins de asta luati forumurile si informatiile despre introducerea matcilor neimperecheate si vedeti ce spun si alti apicultori.Cum ii numesc pe cei care vind matci neimperecheate si cit la 100% din matcile introduse s-au imperecheat.
Pasta de zahar are rol de temporizator detaliati :nod: Stiu cusca de transport a matcilor si cunosc si acea pasta care are cu totul alt rol,nu neg pentru mentinerea matci in viata si celor 3 albine este foarte buna.
10 cutii mici si dragute te lasa cu roi fara matci,daca era simplu cum spuneti dv la matca imperecheata nici nu mai trebuie cusca o arunci in stupi de la 2 metri.
Cusca facuta de mine este fabricata din CD (profil pentru sustinerea placilor de rigips) si ceva plasa eu am pus antiwaroua ca am avut dar merge si alta mai ieftina.
Decit sa pierzi n regine care te costa , mai bine i-ti confectionezi o cusca asemeni celei pe care eu am facut-o si nu mai stai cu stres ,cusca propusa de mine este pentru un flux aproape continu si nu este limitata pe perioade de cules cum este cusca de transport si nu uita acea cusca este pentru matci imperecheate. :nod:
Uitasem nu am de gind sa comercializez astfel de custi si nu am de gind sa impiedic pe cei care au de gind sa foloseasca procedeul ,am spus aceasta ideie pentru ca apicultorilor mai incepatori sa le fie de ajutor ,apicultorilor profesioniti sa-i ajute la dezvoltare efectivului,si fiinca niste profesionisti pe un forum spunea;S-A SPUS TOT CE ERA DE SPUS IN APICULTURA,e uite ca nu s-a spus totul
in apicultura mai este loc de noutati.
Chestia e ca este greu sa primesti niste informatii de la un amator (pardon pinguin)care sare de pe schela de constructii  se uita in stupi si aduce modificari care zic eu ca sint benefice. :wink: :coffee:
STIMABILE DOMN ( Oare se poate considera asa ceva ? ). De unde pana unde iti permiti sa faci aluzii ca m-as incadra in categoria celor care vand matci neamperechiate ???  Imi pare rau ca mi-am exprimat o parere asupra modului de introducere a matcilor virgine in nuclee, mod pe care il practic de vreo 3 ani. Toate raspunsurile le-ai dat cu referire la matci imperechiate. La ce am scris eu, trebuie doar putina logica babeasca, a propos de dopul temporizator. Iar pentru dialog civilizat, e nevoie cam de 7 ani de la mama. Deci noi nu putem dialoga ! Am onoarea sa va salut !