Scurtarea timp de introducere a matcilor direct in roiuri formate prin stalonare

Creat de marian sima, Iulie 08, 2012, 03:28:49 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Am facut o cusca in care intra rama intreaga.

marian sima


marian sima

albinele si matca ar avea detul loc pentru a circula libere in cusca.

marian sima

Un urdinis al custi care sa dea direct afara.

marian sima

Dopul de etansare asigura iesirea matci direct afara pe un urdinis paralel cu urdinisul roinitei.

marian sima


marian sima


marian sima

Etanseitate pentru ca albina din roinita sa nu intre in cusca.Albina din roinita circula pe sub cusca si pe peretele frontal cu urdinisul roinitei.

marian sima

Astazi fiind liber am facut aceasta cusca din pacate nu am gasit matca neimperecheata pentru probarea custi,cusca se vrea a fi un nucleu de imperechere format direct in roiul format prin stalonare in acest mod se reduce si timpul de acceptare a matci si matca este acceptata mai usor.
Care sint parerile dv,procedeul este un experiment daca se dovedeste viabil este de ajutor la inmultirea efectivului de familii de albine. 

marian sima

Astept parerile dv .Daca cineva este din zona si are matca neimperecheata o cumpar pentru experiment. :nod:

bucovineanu

Ai "furat" din inventia lui Ursu si s-ar putea sa te dea in judecata.  :razz:  :rotfl:

marian sima

Ce anume?Cusca o stiu de 12 ani am vazut-o la un batrinel din Izvoru (Giurgiu) un om foarte priceput,ideia de ai pune un urdinis care sa comunice cu exteriorul este a mea,metoda de a introduce o matca neimperecheata intr-un roi abia format e in premiera mondiala :wink: :P daca-mi iese (si nu are de ce sa nu mearga ) am sa te pun sa ii zici metoda SIMA , :D.
Arata-mi ce am copiat ,nu obisnuiesc sa-l vizionez pe dl Profesor ,am vazut doar stupul decit ca eu l-as folosi in alt mod pentru a mari productia de miere pe familie si nu pentru limitarea infestari cu Waroa.

Vorbesc serios care are o matca neimp.

bucovineanu

Era o gluma. Si el are un film in care nucleul are acces la urdinis pe sub ramele stupului din pavilion. Il aveai demult, dar nu era brevetat si a fost  brevetat de Ursu, asa ca inventia apartine dumnealui si iti poate cere daune pentru folosirea unei inventii fara acordul inventatorului..  :razz:  :rotfl:

pharaonu75

Asadar metoda SIMA este plagiat! =)) =))


Acum vorbind serios, si eu vazusem o astfel de cusca. tot la un batran, insa si aceasta cusca era fara urdinis. O folosea pentru uniformizarea mirosului si unificare, cu ea introducand in familiile orfane cate o rama cu albina si cu matca imperecheata.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Baieti tati a parcurge un traseu pe sub rame este complicat mai ales de catre o matca neimperecheata si sfioasa,la urdinis cine o asteapta daca e urdinis comun?
Va rog puneti filmarea ca sa ma lamuresc si eu. :nod:
Si uite altceva ca vad eu ca sinteti scartari si nu vreti sa dati o matca =))dar eu sint si mai zcircit ca voi ca nu ma indur sa orfanizez o familie.
Spuneti-mi a-ti mai vazut aceasta metoda ca doar eu o explicam cu ceva timp in urma unora. :zzz: