Albinele doici

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 10:28:14 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: horia_ch din Aprilie 09, 2013, 02:54:27 PM
Deci, ai citit aşa: celulă largă - ou nefecundat - trântor; celulă strâmtă - ou fecundat - lucrătoare. Dar ce faci cu situaţia în care matca depune în botcă? Botca e largă, iar oul fecundat...  :nebun:

Botca este larga, insa "gura" botcii are exact acelasi diametru ca si al celulei din care iese albina lucratoare, de aceea matca depune ou fecundat in botca.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Nu este asa. Albinele micsoreaza diametrul botcii, dar nu pana al aduce la diametrul celulei de albine. De ce depune regina oua fecundate in botci?....... E o intrebare care inca nu a primit raspuns precis. Inca sunt multe intrebari care isi asteapta raspunsul. Numai jumatate din misterele vietii acestor minunate vietuitoare au fost descifrate.

xvader

in celula mica ( 5,4 - 5,6 mm), matca depune ou fecundat si rezulta albinutza, celula mare (5,8 - 6,5 mm), matca depune ou nefecundat si rezulta trantor, celula si mai mare (in jur de 9 mm), matca depune ou fecundat din care rezulta matca.
matca, in functie de diametrul celulei, depune ou fecundat sau nu.
este adevarat ce spunea un coleg mai devreme...celula normala...OUA nu ou nefecundat =>puiet de trantor in lipsa matcii.
daca matca este batrana sau trantorita pot apare oua nefecundate in cellule de lucratoare => schimbam matca.

marius_vfp

xvander , si daca matca depune oua de trantor in celule de albina in proportie de 10%, iar matca are botci de schimb linistit ouate . mai schimbi matca sau nu?

asta s-a intamplat la mine in aceasta perioada , azi la un control sumar ,doar rama cu botca capacita ,matca eclozionase . acum sa vedem ce oua ies si ce fel de matca o fi.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

eu daca apare puiet de trantor in celule de albina lucratoare, iau in calcul, la prima transa de matci, scimbarea matcii.
daca apar botci de schimbare linistita, eu las albinele sa-si schimbe matca linistit, intrucat se stie ca sunt cele mai bune matci (numai daca matca veche avea calitati bune)

xvader

daca matca veche era golanca, o schimb la prima transa de matci
Butoaie pline

balasbebe

Citat din: bucovineanu din Aprilie 09, 2013, 07:36:45 PM
Nu este asa. Albinele micsoreaza diametrul botcii, dar nu pana al aduce la diametrul celulei de albine. De ce depune regina oua fecundate in botci?....... E o intrebare care inca nu a primit raspuns precis. Inca sunt multe intrebari care isi asteapta raspunsul. Numai jumatate din misterele vietii acestor minunate vietuitoare au fost descifrate.
Cand matca este buna, prolifica, ea va depune oua si in ramele introduse la cladit pana nu sunt finisate complet. De regula am vazut la pomii fructiferi sau la salcam. Eram tentat sa zic ca albinele ar muta oul in porirasul pentru botci, da Horia cred ca ma convins si a raspuns la intrebare. Eu doar am completat cu o obsevatie.

marius_vfp

Citat din: xvader din Mai 06, 2013, 06:47:21 AM
(numai daca matca veche avea calitati bune)

familia respectiva era roi din 2011 ,iar in 2012 pe 6 rame in primavara la viorele a blocat cuibul ,am spart cuibul atunci cu 3 rame a mers bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Citat din: bucovineanu din Aprilie 09, 2013, 07:36:45 PM
Nu este asa. Albinele micsoreaza diametrul botcii, dar nu pana al aduce la diametrul celulei de albine. De ce depune regina oua fecundate in botci?...
Si totusi intrebarea ramane.

xvader

Citat din: bucovineanu din Aprilie 09, 2013, 07:36:45 PM
Nu este asa. Albinele micsoreaza diametrul botcii, dar nu pana al aduce la diametrul celulei de albine. De ce depune regina oua fecundate in botci?....... E o intrebare care inca nu a primit raspuns precis. Inca sunt multe intrebari care isi asteapta raspunsul. Numai jumatate din misterele vietii acestor minunate vietuitoare au fost descifrate.
pentru ca ea simte cand nu mai face fata, sau cand nu mai are loc pentru a dezvolta o ponta sanatoasa...si atunci depune oua si in botci...cat am fi noi de albinari, nu putem egala natura in ceea ce a format in mil de ani de evolutie.
putem doar sa ne prefacem ca intelegem ce se intampla

bucovineanu

Regina depune oua in botci mai ales atunci cand familia vrea sa roiasca nu numai atunci cand este epuizata. Ultimele oua inainte de a pleca in roi sunt depuse in botci.

xvader

Citat din: bucovineanu din Mai 06, 2013, 06:33:33 PM
Regina depune oua in botci mai ales atunci cand familia vrea sa roiasca nu numai atunci cand este epuizata. Ultimele oua inainte de a pleca in roi sunt depuse in botci.
pai nu asta am zis si eu?
dar eu stiam ca roiul pleaca cand se capacesc primele botci
poate gresesc...mea culpa

bucovineanu

#27
Botcile sunt insamantate treptat. Nu toate in aceeasi zi. Cand regina batrana pleaca cu roiul avem botci capacite, botci cu larve si botci cu oua. De cele mai multe ori regina batrana pleaca cu primul roi atunci cand deja are cel putin o inlocuitoare tanara gata sa iasa din botca.

marian sima

Si cu botcile oarbe cum ramane daca matca ponteaza la rind ,celula de lucratoare,de trantor si botca.

Nu stie matca ca atunci cand ponteaza botca ,contribuie la o viitoare rivala?

De fapt cine contribuie la constructia botci si gestioneaza situatia?

Am gasit botci pontate in afara cuibului acolo unde matca nu a ajuns (am mai discutat de lucrul acesta)
inseamna ca cineva a stiut ce material sa mute. :nod:


bucovineanu

Sunt multe necunoscute la care nu se poate raspunde.