Jos

Autor Subiect: sfaturi pt pavilion  (Citit de 14708 ori)

Offline kostas

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 92
Re: sfaturi pt pavilion
« Răspuns #45 : Ianuarie 11, 2018, 01:02:01 p.m. »
Stiti  cumva  daca  se  mai  omologheaza  camioane in    ,,apicole""  cu  prelata  si  daca  da,  la  ce  RAR  din  tara ?
Am  avut  o  discutie  cu  un  domn  din  Prahova  care  se  ocupa  de  modificari  si  omologari, in  care  mi-a   spus  ca  nu  se  mai  omologheaza  asa ceva.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Offline cipik

• Full Member
  • Mesaje postate: 883
  • Bucuresti Sec 3, Munteni-Buzau IALOMITA, 31 de ani
« Răspuns #46 : Ianuarie 11, 2018, 02:44:38 p.m. »
Din cate stiu eu se omologheaza orice emorca acre are rastel de stupi, nu scrie nimic de pereti, deci pot fi si din prelata. Deci trebuie sa aibă rastel
Acum nu stiu daca iti convine sa tai prelata la urdinise, mai bine o dai jos.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Offline Eugen B

• Veteran
  • Mesaje postate: 1912
  • Arad
« Răspuns #47 : Ianuarie 11, 2018, 07:36:10 p.m. »
Eu m-am interesat, la cele cu prelata iti trebe omologare prima data pentru rastel, adica iti trebe omologare de la ceva firma specializata ca rastelul respectiv rezista, si dupa cu omologarea aia mergi la RAR si il face omologat, stiu ca la mine in zona se face la Oradea si costa cam 1000-1500 lei aprox.
Eu mi-am omologat camion atego 7,5t dar nu e cu prelata, e cu tego, e normal inchis, si acolo nu iti trebe omologare speciala
Am mers la RAR cu camionul cu rastelul pe el, gauri date tot, si cu 1 lada cu cat cu rame cladite , a cantarit lada si a sris pe acolo, a facut ladaxnumarul de stupi, 1200 omologarea si salut.

Offline kostas

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 92
« Răspuns #48 : Ianuarie 11, 2018, 07:57:21 p.m. »
asta  ar  insemna  ca  trebuie sa  platesc  omologarea  rastelului la  o  firma  specializata si  apoi  sa  platesc  inca  odata  omologarea camionului cu rastel pe  el la  RAR.Deci  insemna  ca   platesc  practic  doua  omologari...
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Sus