sfaturi pt pavilion

Creat de alexutu, Iulie 02, 2012, 05:47:41 PM

« precedentul - următorul »

exarhu

Stimati colegi!
La pavilionul la care m-am gandit este pe un sasiu de tv adica de salvare, stupii sa fie pe 2 randuri, iar pentru lumina voi folosi policarbonat, dar aici am o problema cu caldura poate o sa folosesc ceva plase detasabile montate pe niste rame de lemn. Ce parere aveti!
Mersi si numai bine! :D
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

exarhu

da

costelinni

Ia in calcul faptul ca policarbonatul se rupe foarte usor, eu nu-l recomand
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

exarhu

Da este adevarat, mersi pentru sugestie, voi vedea poate ceva plase, astept sugestiile dvs cu mare drag cat priveste lucrul pe pavilion, adica pot sa spun pavilionalisti cu scuzele de rigoare! :D
Spor la lucru si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

cipriene

Citat din: Daniel70 din Octombrie 14, 2012, 11:11:04 PM
Aveti dreptate, sigur este asa cum ati observat, corp de 12 rame si doua caturi de 1/2. Lucrez pe acest tip de stup pe o vatra mica de 24 de familii, in stationar.
Sunt multumit de tehnica de lucru cu acest tip de stup in stationar si incerc sa gasesc cea mai buna solutie pentru mine, pentru pastoral.
As incerca o observatie : daca cuibul este pe mai mult de 12 rame atunci se pastreaza in cuib mai multa albina pentru cresterea puietului si am senzatia ca va fi un randament mai mic la cules.
Libertatea matcii de a inspecta 16-18 rame creaza o mai dificila organizare a cuibului.
Am senzatia ca pentru conditiile de clima de la noi cuibul pe 12 rame ar fi suficient. Restul inseamna rame de stransura care fiind in cuib nu as mai beneficia de dorinta naturala a albinelor de dezvoltare pe verticala.
Sigur apreciez postul dumneavostra si voi tine cont de sfatul dat.
Experienta dumneavoastra in pastoral este mai presus de presupunerile mele.
Va multumesc!

si eu am astfel de stupi iar anul asta mi-am facut pavilion pentru ei. eu zic ca a iesit destul de bine.
daniele, daca vrei poti sa vii sa-l vezi, mai exact in Slobozia-Ialomita
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Daniel70

Multzam Ciprian !
Imi doresc mult sa vad un pavilion cu acest tip de stupi, multumesc inca o data pentru invitatia ta.
Mi-ar face placere sa te cunosc, sa stam de vorba.

Din pacate sunt foarte ocupat, acesta este si motivul pentru care am raspuns asa de tarziu.
Dar nu se stie nici o  data , poate voi onora invitatia ta.

Kiwi Bee

#21
Un model de pavilion interesant. Necesita mult material si albine NE predispuse la propolizare. (inca nu am vazut aceste filme aici pe forum dar daca leam mai postat cineva atunci scuze).

Acest model de pavilion are stupi ME cu caseta(8 rame/caseta).

La primul film fiecare stup este separat(se poate chiar scoate daca este nevoie de dezinfectie sau distrugere prin ardere - LA). Se pot aplica si hranitoare tip BIDON.

http://www.youtube.com/watch?v=IljIFIbn-TQ


La urmatorul film stupii au perete comun din placaj. Are alt tip de hranitor. Acest apicultor foloseste rame de mai multe dimensiuni.

http://www.youtube.com/watch?v=O0vxqmXNfGw
http://www.youtube.com/watch?v=_admu0lpvNw

tinumaftei

Sistemul este ANTIC!!
Eu am vazut in exploatare un mic pavilion de vreo 40 de familii in banat. Este groaznic sa lucrezi in el. La baza a fost un sistem german de pavilion fix. insa principiul stupului cu manipulare prin spate (sau lateral) este doar cu putin mai avansat decat buduroiul!!
Ce faci daca vrei sa cauti o matca? Scoti toate ramele din stup?
In ceeace priveste pavilionul acela detasabil cu picioare hidraulice e tot o prostie. eu am avut unul de 80 de famili pe care il puneam pe un camion. Pozitionare (incarcarea) pe platforma camionului dura 60-90 de minute si aveam un sistem mai performat de pompe hidraulice pentru fiecare picior. Insa cu patru persoane incarci 80 de familii in 30 de minute. Nu este nici un avantaj.
Acum am facut un pavilion, container detasabil tip BDF pe un MAN. Are 104 familii. Insa varianta detasarii lui este doar pentru situatii exceptionale (o reparatie la camion, etc). Nu este fiabil sa atasezi / detasezi containerul la fiecare deplasare in pastoral. Sistemul ascesta este perfect pentru situatii cand containerele se manipuleaza pe platforme asfaltate/ betonate, perfect plane, cu o inclinatie de maxim 5cm/10. In pastoral amplasezi camionul pe un teren neregulat. De detasat containerul de pe el nu este complicat. Este complicat sa il atasezi din nou. Daca este iarba, sau noroi camionul este foarte greu de manevrat ca sa il aduci in pozitia convenabila. Uneori poate sa dureze si 2 ore.
Zilele urmatoare voi atasa cateva fotografii..

dumstan

Da nu vi sa depopuleaza atatea de multe familii pe containar?

tinumaftei

Pana acum am folosit 3 containere. Primele doua erau pentru stup tip orizontal in pat cald. Capacitatea lor 86-90 de familii fiecare cu patru randuri pe fiecare parte. La primul din ele nu se depopulau. La al doilea se facea o depopulare de sus jos. Am banuit ca motivul era o anumita simetrie a culorilor supilor. Al treilea pavilion este tip ACA de 80 de familii in cutii verticale 1/1+1/1 sau cu 2 magazine 1/2, cu doua randuri pe fiecare parte, cu cabina centrala. La acesta urdinisele sunt foarte departate. 70% matci se imperecheau pe el.
La containerul pe care l-am facut acum si pe care l-am populat inca din luna iulie, nu am vazut inca fenomenul desi am amplasat pe randul de sus familiile cele mai puternice, iar pe randurile de jos am pus roi de anul acesta. As fi fost bucuros ca o parte din albina de sus sa vina mai jos, dar nu s-a intamplat. De data asta am vopsit stupii cu culori mult mai diverse amplasate foarte aleatoriu astfel incat sa nu existe o simetrie. Si mai este ceva. La stupii de pe container am pus niste "scanduri" de zbor mult mai mari.
Sper sa fie bine. Pe aici se mai intampla la rapita in special sa se depopuleze respectiv sa se populeze excesiv chiar stupii amplasati la sol. Am patit anul trecut la floarea soarelui cu vreo 150 de familii. Insa fenomenul s-a petrecut fiindca directia de zbor a albinelor a fost alta decat anticipasem, albinele culegand la un lan vecin.
Aveti alta experienta?

dumstan

#25
Eu din ce am vazut, sa previn depopularile daca ai placa anti vant, si mai ales culoarea de fond e bine sa nu fie aceeasi pe toata fata de la pavilion , adica 5 sdtupi pe o culoare de fond , urmatorii 5 cu alta culoare, si tot asa, sa ai 3-4 culori de fond pe o fata de pavilion sau container. Apoi in cadrul sectoruli ii personalizezi., se poate sa se faca randul de mijloc cu semne complect diferte de cel de sus si cel de jos -  poti sa faci intrarea sub forma de cerculet sau semicerc la randul din centru iar la alelalte doua patrat/dreptunghi, daca se face doar cu vopsea diferita. O fata de pavilion asi imparti-o asa:!_!_!_!, exemplu- !maro!bleu!verde! deci fiecare !_! cu culoarea lui de fond. Albina sa orienteaza intai dupa acest sector !_!, apoi isi cauta locusoru ei.
Containerele sunt pe masina aia de armata 6x6? Intreb ca am stat intr-o primavara langa dvs. Veneati cu ia la salcam pe la noi la Dolj, si parca tot un fel de container era. Si mai trageati un pavilion dupa ia care avea module pe coridor.
Le mai folositi?

RazvanTi

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 08, 2015, 10:22:30 PM
Sistemul este ANTIC!!
...
Ce faci daca vrei sa cauti o matca? Scoti toate ramele din stup?
...

pentru CE sa cauti matca??!?!?!?!
daca erati atent observati ca la un moment dat intervine o gratie hanemann.
la ME (si aici este vorba de un pavilion modular cu stupi ME) NU umbli in cuib.

deci este ceva MINUNAT.

dar iarasi asta e doar parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 10, 2015, 08:42:32 AM
pentru CE sa cauti matca??!?!?!?!
...

Matca de obicei se caută de ouă... doar că nu ca pe găină...  =))

tinumaftei

Containerele sunt pe masina aia de armata 6x6? Intreb ca am stat intr-o primavara langa dvs. Veneati cu ia la salcam pe la noi la Dolj, si parca tot un fel de container era. Si mai trageati un pavilion dupa ia care avea module pe coridor.
Le mai folositi?

Pavilionul il mai am, dar masina acea si platforma de pe ea nu o mai am.
Acum am un MAN de 14,5t cu container apicol facut din transformarea unui container BDF. Imi pare mai util sistemul cu suspensii pneumatice

tinumaftei

Citatpentru CE sa cauti matca??!?!?!?!
daca erati atent observati ca la un moment dat intervine o gratie hanemann.
la ME (si aici este vorba de un pavilion modular cu stupi ME) NU umbli in cuib.

Poate vrei sa faci niste roiuri cu puiet? Sau sa ajuti cu puiet o alta familie!