Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: feerary din Iulie 09, 2014, 08:33:26 AM
Esti un caz fericit! pan acum, nu am auzit pe nimeni sa depaseasca 2 kg... Acum din cate am auzit, urmeaza si niste ploi zdravene si numa bine dupa ce se gata floarea, se opresc!

am o banuiala ca ploile vor fi de scurta durata si trecatoare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

feerary

Din pacate si floarea este la fel de trecatoare  :sad: Daca o tine tot asa saptamana asta, adio miere pe anu asta.... cel putin in cazul meu

Aurel

   Nu fi asa pesimist! Nu stiu ce zona ai, insa vreu sa-ti spun ca floarea soarelui tine mai mult pentru ca nu toate parcelele au fost semanate simultan, ci in functie de cum a permis vremea.Deci nici ciclul de vegetatie nu poate fi la fel.
  Acum doi ani am zis la fel ca tine si spre surprinderea mea de la un rest de parcela semnata mai tarziu m-au scos din necaz.Altfel ar fi trebuit sa le pun hrana.
  Plus ca parcele de floare sant cam peste tot si o scurta deplasare se merita.
   Bafta!

bio

Citat din: feerary din Iulie 07, 2014, 09:43:09 AM
Nu stiu ce sa spun dar in magazie mai era ceva miere de la salcam si nu ma gandeam ca matca o sa inceteze ponta in halu asta. Prefer sa vand o miere de calitate maiales ca am clienti care sufera de diabet si nu imi permit sa  risc.
    Ieri am urmarit activitatea la urdinis si pot sa spun ca desi populatia este mica are multa culegatoare, dupa cum ma asteptam.

Ferrary, stai linistit ca albiele stiu mai bie ce sa faca cu siropul care il da apicultorul.
...daca scapa ceva sirop in magazie acelui sirop ii este adaugat de catre albine ivertaza secretata de catre ele si zaharoza in citeva zile la temperatura stupului este trasformata in mare parte in fructoza si glucoza .

Daca cintarul arata minus pune si da sirop ... familiei de albine ii merge ine doar cind este   "plus" de cules in familie.

dan sebastian

In Dolj in jurul Bailestiului, constant e peste 3 kg.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

feerary

Citat din: Aurel din Iulie 09, 2014, 09:01:15 PM
   Nu fi asa pesimist! Nu stiu ce zona ai, insa vreu sa-ti spun ca floarea soarelui tine mai mult pentru ca nu toate parcelele au fost semanate simultan, ci in functie de cum a permis vremea.Deci nici ciclul de vegetatie nu poate fi la fel.
  Acum doi ani am zis la fel ca tine si spre surprinderea mea de la un rest de parcela semnata mai tarziu m-au scos din necaz.Altfel ar fi trebuit sa le pun hrana.
  Plus ca parcele de floare sant cam peste tot si o scurta deplasare se merita.
   Bafta!
Eu sunt din jud Hunedoara,am dus stupii in banat la socrii pt ca in ardeal fs nu secreta nectar. Anu trecut in acea zona a fost f multa floare si cu grade diferite de inflorire, cam 2,5 culesuri ( treceau unele parcele, au inflorit altele) Anu asta, nu este asa multa, cea mai mare parte a trecut si a tinut o saptamana jumate :uimit: Sambata cand am fost a inceput sa se deschida alt lan( singuru care a fost semanat mai tarziu) asta sper sa tina mai mult, macar 2 saptamani si daca prind 7 zile de cules ii bine. Oricum saptamana asta e compromisa. 
      De aici s-ar putea sa plec in alta parte unde am vazut ca inca nu e inflorita dar nici mult nu mai are. In cazul asta depind de o persoana care ar trebui sa stea cu ei pt ca eu lucrez.

feerary

Citat din: bio din Iulie 09, 2014, 10:36:11 PM
Ferrary, stai linistit ca albiele stiu mai bie ce sa faca cu siropul care il da apicultorul.
...daca scapa ceva sirop in magazie acelui sirop ii este adaugat de catre albine ivertaza secretata de catre ele si zaharoza in citeva zile la temperatura stupului este trasformata in mare parte in fructoza si glucoza .

Daca cintarul arata minus pune si da sirop ... familiei de albine ii merge ine doar cind este   "plus" de cules in familie.

                     Ms de sfat  :smile:

Eugen B

ce mai ziceti de floare?am inteles ca nu da peste tot in tara miere

feerary

In timis, acum ma aflu intr-o alta locatie si culesul e f slab. O saptamana cantarul a fost pe 0 si ultimele zile a bagat 400 de grame. Una din cauze este si aglomeratia de familii. M-am dus in lan si erau cate 2-4 albine pe floare. Tiganie...ce sa zici... Unde am fost inainte, a fost bine, am avut stupii uscati, au facut coroane, ultimele 2 rame pline si am scos si o medie de 5Kg. Tinand cont ca am avut foite pe magazii si a fost vant puternic si ploi mai mult de jumatate din timp... a fost bine.

Eugen B

Cum am mers prin anumite zone din tara cu masina am observat ca sunt zone cu floare unde nu prea sunt stupi sau deloc si altele cu mii de familii, e clar ca nu este o ordine, sper dar nu cred ca pe viitor va fi altcumva

daniel.arad

Bine ar fi Eugen B sa fie ordine si respect dar..... Eu am mutat la alt lan, am vb cu fermierul, am adus instintare la primărie mi-au vizat fisa de deplasare si am pus stupii la 150 m cu fata la lan.... Când merg sa verific....surpriză intre stupii mei si lan sa pus altul.... nu tu tabla, nu are numere pe stupi sa-l identific iar primăria habar nu are cine sa fie pus acolo... Am obtinut aprobare la lanul de 200 ha 380 de stupi dar....au mai sosit cam 300. Ce sa le zici stuparilor ca roti vor miere... Doamne ajuta.

pistol28

Citat din: Eugen B din Iulie 21, 2014, 04:05:58 PM
Cum am mers prin anumite zone din tara cu masina am observat ca sunt zone cu floare unde nu prea sunt stupi sau deloc si altele cu mii de familii, e clar ca nu este o ordine, sper dar nu cred ca pe viitor va fi altcumva

Pavilioanele cu stupi  se ingesuie la Floarea Soarelui clasica iar la  FS cu autopolenizare este pustiu.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Domnu pistol ar fi bine sa fie asa cum zici, dar deja e si multa floare modificata, suprafetele mari am observat ca se autopolenizeaza si cele mici sunt de obicei clasice. Din cate a scris un coleg deja unii incep sa platesca bani sa stai sa polenizezi, poate vor fi si mai multi pe viitor

Eugen B

mai aveti ceva crestere la floare sau nu? sau e gata la toti floarea?

happy

Aproape s-a terminat cu floarea sezonul asta.Ici colo mai sunt parcele unde a plouat si mai da ceva nectar,in rest lipsa ploilor a pus punct culesului.In Dobrogea am fost la tei apoi floare1 si la floare 2 am gasit un lan de 300ha care nu dadea mai mult de 100-200 grame desi la 20km departare cineva a luat si 1kg la zi.Acolo plouase mai mult..Asa ca le-am dus la izma(a inceput sa infloreasca) si ciulini.Poate la anul este mai bine. :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!