Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

cristipep

Salutare tuturor! Cine a mai intalnit pana acum soiul asta de floare Sanay RM eu sunt cu stupii acum pe un lan de floare si ......am dubii....poate cineva sa spuna daca este ok soiul asta sau nu?

pharaonu75

Hibridul Sanay da o productie de 8,5 kg de miere la hectar.


sursa: Revista Lumea Apicola, nr. 14/iunie 2008, pag 17
articolul: "Cateva consideratii asupra valorii melifere a hibrizilor straini de floarea soarelui", autor Ion Nicoleta.


Asta ca sa nu ma acuzati de plagiat! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

Va cerem public demisia ca ati plagiat .........credeam ca vb din experienta nu din carti ....  :D :P

pharaonu75

Trebuie sa ai experienta ca sa stii in ce carti sa cauti! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

In primul rand trebuie sa stii sa citesti......  :D si dupaia sa cauti.Daca acea carte are poze mai inteleg ceva dar asa........... =))

marian sima

Legat de soiuri si de hibrizi ,anul acesta am observat albinele merg dimineata la un lan de floare la prinz merg pe alt lan cu alt soi de floare lucrul acesta la obsrvat si alt apicultor,cert este ca duminica am scos mierea si ieri pe seara am umblat la un stup,primele trei rame de la urdinis erau aproape pline cu miere,(stupi sint orizontal de vagon cu 20 rame )cu cit ma departam de urdinis nivelul de miere pe rama scadea.

cristipep

Aici ai dreptate buna observatia.

albinalex

Da este corect, eu chiar acuma am ajuns acasa afara 33 de grade deja, albinel dupa ora 10 au schimbat directia de zbor, dar culesu a ramas la fel.

sfantul spiridon

as vrea sa plantez floarea soarelui pe o portiune de 10 ari pentru ca in vara sa am ceva cules de intretinere. am seminte negre cu dungi albe. sunt bune?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crinapop

Buna!

Stiti careva cam in ce stadiu e floarea soarelui in dobrogea? Cam pe cand va inflori? Multumesc

Ionut Mioveni

D.alea negre cu dungi albe am semanat si eu cu bunica mea....ce-i drept doar 2 randuri asa cat sa le intarat pe albinute  :D
Plantele la ora aceasta sunt frumoase si viguroase in comparatie cu unele terenuri pe care le-am vazut prin teleorman.
Merita sa incerci....parerea mea.

mmacreanu

Stie cineva care este productia de nectar/ha pentru floarea soarelui Imeria CS?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

albinuta carina

Si pe mine m-ar interesa Imeria, Naoma ,Klarika LG 56.63

albinuta carina

nu se gaseste nimeni care sa aiba experienta sau sa cunoasca aceste seminte?

Marius-ursulakhe

poate cineva sa imi spuna daca soiurile defloarea soarelui:Klarika LG 69 FUSIA sunt autopolenizante ?