Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

cristipep

Din cate am auzit sunt autopolenizante asa cum le spui tu , am niste prieteni care sunt la floarea soarelui nu stiu exact ce soi este dar nu a dat aproape deloc miere.......am impresia ca deja trebuie sa ne luam gandul de la culesul la floare.

Kov iulian

Citat din: albinuta carina din Iulie 02, 2013, 09:23:37 AM
nu se gaseste nimeni care sa aiba experienta sau sa cunoasca aceste seminte?

Cei de aici  de la banca de seminte suceava  http://www.svgenebank.ro/   ar putea avea vechile seminte de floare soarelui, poate ar trebuie sa ne facem fiecare din noi stoc, ca nu se stie ce va fi in viitor.


cipriene

chiar azi vorbeam cu cineva vav despre hibrizii de floarea soarelui.
cred ca singurul aspect legat de productia de nectar secretat este dat de umiditatea pedologica si atmosferica. intr-un mediu uscat/arid, cantitatea de nectar este foarte mica.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

asta cel mai probabil se intampal la toate plantele
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pistol28

Citat din: Kov iulian din August 06, 2013, 01:40:25 PM
Citat din: albinuta carina din Iulie 02, 2013, 09:23:37 AM
nu se gaseste nimeni care sa aiba experienta sau sa cunoasca aceste seminte?

...
   ar putea avea vechile seminte de floare soarelui, poate ar trebuie sa ne facem fiecare din noi stoc, ca nu se stie ce va fi in viitor.



Mare adevar graeste  =D>

"Omul harnic face vara sanie si  iarna car"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marian sima

Firma Rodbun comercializeaza soiul de floarea-soarelui numit Favorit,este un soi cu potential bun de nectar.

cipriene

cine cultiva floarea soarelui, cred ca are ca ultima grija productia de nectar. cred ca 0.01 din cei care cultiva floare nici nu constientizeaza asta de fapt
drept sa va spun, nu stiu cine mai seamana favorit
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marian sima

Favoritul mai este semanat de persoanele mai in varsta care mai au pamant nearendat.

Eu am stupi insa seman hibrid,cine mai sta sa mai piarda timpul si sa dea cu sapa.

Eugen B

Aveti grija cu floarea soarelui, nu sunt 100% sigur de ce, dar anul trecut intr-o zona de floarea soarelui am avut multe albine moarte, si in altele 2 nu au murit. Posibil sa fi fost stropita, sau sa fi fost ceva model de hibrid. Modelul original de f soarelui este cel mai melifer din cate stiu eu, cel din dobrogea

cipriene

nu exista "model de hibrid" asa cum nu exista "Modelul original de f soarelui este cel mai melifer din cate stiu eu, cel din dobrogea"
hibrizii de floarea soarelui cultivati in romania se deosebesc prin:
-grupe de maturitate
-producator
-rezistenta la anumite erbicide (tribenuron metil si/sau imazamox)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

rarescyp

am vb azi cu cineva care pune catrva zeci de hectare de floare; soiurile : imeria, favorit, fucsia ( frantuzesti) .... ce stiti despre acestea??? ....secreta nectar???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipriene

imeria este de la caussade (frantuzeasca)
favorit este floarea romaneasca clasica
fucsia...... habar nu am
nu stiu ce sa zic despre cantitatea de nectar a acestor hibrizi
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Eugen B

In ultimi anii la floarea soarelui nu prea a mai fost miere la mine in zona. Cred ca astia tot incearca diferite modele de hybrizi. Sper sa se decida odata si sa puna ce le trebe la albine. Probabil nici clima nu ne mai ajuta foarte mult. Din cate am verificat doar prin anumite zone mai sunt plantele bune melifere, la mine in zona tot seceta a fost in ultimii ani si de aici si miere mai deloc. Acuma vreo 2 ani din cauza caniculei in cateva zile de la inflorire florile au fost "arse" de soare.

edward_w92

Are cunostinta cineva despre productia de nectar la HA a hibridului NK Alego de la Syngenta?

cipriene

nu cred ca poate cineva sa-ti raspunda la intrebarea asta.
varietatea de hibrizi si de conditii pedoclimatice este atat de mare incat nici producatorii de samanta (cei care produc samanta), nu pot sa-ti raspunda
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)