hranirea cu sirop

Creat de aditza_71, Iunie 30, 2012, 04:11:52 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

In zona in care am stupii nu prea au avut cules la tei si la cateva roiuri am incaput de o saptamana si ceva(cam de pe 20 iunie), sa le dau in hranitoare tip rama , sirop de 1/1 in amestec cu  zeama de ceapa stalcita la blender.Am pus de exemplu marti si joi cand m-am uitat erau uscate hranitoarele.Ce parere aveti ?Acest amestec de sirop nu uzeaza albina?
Cam aproximativ pana pe ce data ar trebui sa le dau acest amestec de sirop? Unii zic pana pe 15 august altii 1 septembrie.
Astept raspunsuri , pareri.

dorindafi

daca nu ai alte posibilitatzi le vei da pana-shi vor face proviziile necesare de iernare
din luna lui august vei da 2/1 shi sa folosehti coada shoricelului shi menta in ceaiuri  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Bistriteanul

Citat din: aditza_71 din Iunie 30, 2012, 04:11:52 PM
In zona in care am stupii nu prea au avut cules la tei si la cateva roiuri am incaput de o saptamana si ceva(cam de pe 20 iunie), sa le dau in hranitoare tip rama , sirop de 1/1 in amestec cu  zeama de ceapa stalcita la blender.Am pus de exemplu marti si joi cand m-am uitat erau uscate hranitoarele.Ce parere aveti ?Acest amestec de sirop nu uzeaza albina?
Cam aproximativ pana pe ce data ar trebui sa le dau acest amestec de sirop? Unii zic pana pe 15 august altii 1 septembrie.
Astept raspunsuri , pareri.

"15 august sau 1 septembrie" tine de vreme si calitatea/varsta matcii. Ideea este ca, ultima generatie de albine care va ierna sa nu fie uzata datorita faptului ca a prelucrat siropul din zahar.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

jenica67

       Cum ai facut siropul, ca de asta depinde uzura albinei ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pistol28

Citat din: dorindafi din Iunie 30, 2012, 10:20:59 PM
daca nu ai alte posibilitatzi le vei da pana-shi vor face proviziile necesare de iernare
din luna lui august vei da 2/1 shi sa folosehti coada shoricelului shi menta in ceaiuri  :hi:

si cimbrisor si stejar
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

aditza_71

Siropul l-am facut 1/1 in amestec cu coada soricelului.

jenica67

   Siropul este invertit, sau ai amestecat ceaiul cu zahar ??? Daca este neinvertit, uzeaza destul de mult albina si la roi conteaza. Foloseste reteta regretatului Gica Romanescu si nu o sa ai probleme de uzura, decat neglijabile. Foloseste mai multe ceaiuri nu numai coada soricelului. Menta, musetelul, galbenelele, sunatoarea, tei, coada soricelului si mi poti pune si altele daca ai. Protofil sa pui in sirop si daca ai si ceva vitamine de dezvoltare si cresterea pontei matcii.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

aditza_71

Da-mi si mie te rog reteta de sirop a dl.Gica Romanescu ca nu o stiu.

aditza_71

Eu am pus 1 litru de apa la fiert, dupa ce a dat in clocot am oprit focul, apoi am adaugat zaharul si am amestecat pana s-a topit.Dupa care am adaugat coada soricelului in oala cu sirop, am pus capacul si am facut infuzie, am lasat acoperit circa 20 minute.Nu stiu reteta cu cu sirop invertit.

adriann

uite aici reteta, e f. buna...
http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=sirop_zahar_invertit
si pt. vin e mult mai bun zaharul asta invertit (pt. cei care adauga zahar la must)

aditza_71

Multumesc tizule pt. reteta  :beer:

G. Iulian

Stie cineva daca siropul facut dupa reteta d-lui Romanescu rezista mai mult timp? si în ce conditii? Întreb deoarece eu am doar două roiuri de hrănit acum și nu aș vrea să fac o cantitate mare și sa se strice. După rețeta dânsului ies 8 L în concentrare 1/1.  ^:)^

4unix

Citat din: Gheorghevici I din Iulie 16, 2012, 01:37:52 PM
Stie cineva daca siropul facut dupa reteta d-lui Romanescu rezista mai mult timp? si în ce conditii? Întreb deoarece eu am doar două roiuri de hrănit acum și nu aș vrea să fac o cantitate mare și sa se strice. După rețeta dânsului ies 8 L în concentrare 1/1.  ^:)^

Eu l-am tinut si 5-6 zile in cabana la racoare si nu s-a alterat, il gustam de fiecare data, dar nu am avut probleme.

G. Iulian


jenica67

             Siropul daca vrei sa il ti, trebuie sa il faci 2:1 si tine cat vrei. Il poti dilua cu apa, cand il servesti. Daca il faci 1:1, o sa fermenteze destul de repede.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?