ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Candva mi-a zis Dragos ca daca ai o tona de miere o dai lejer la borcan pana la recolta urmatoare. Atunci nu l-am crezut. Intre timp mi-am creat o retea si dau si mai mult de o tona. Parerea mea e ca poti da la borcan cca. 1.2 tone. Pentru cantitati mai mari e recomandat un achizitor. Cel mai bun e un dulap de decristalizat mierea care iti ofera posibilitatea de a da clientilor miere lichida chiar si in mijlocul iernii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Atestatul de producator il da primaria in urma unei cereri si nu trebuie sa fii inscris la dsv sau asociatie, doar in registrul agricol. Eu am vandut la ACA doar cu atestatul, fara sa fiu inscris la ei

Marius-ursulakhe

Dragi colegi an vazut pe un forum o discuție legata de tratarea familiilor de albine pt varooa si paduchele din gat cu acea  alifie  chinezească care se gaseste sau se gasea in acele cutite mici rosii
Dacă a folosi cineva va rog sa imi dati si mie ceva detalii
Am vazut pe prospect ca contine uleiuri esentiale si mentol

mmacreanu

Citat din: oroles din Iulie 30, 2017, 05:53:20 PM
Candva mi-a zis Dragos ca daca ai o tona de miere o dai lejer la borcan pana la recolta urmatoare. Atunci nu l-am crezut. Intre timp mi-am creat o retea si dau si mai mult de o tona. Parerea mea e ca poti da la borcan cca. 1.2 tone. Pentru cantitati mai mari e recomandat un achizitor. Cel mai bun e un dulap de decristalizat mierea care iti ofera posibilitatea de a da clientilor miere lichida chiar si in mijlocul iernii.

e exagerat. nu poate orice apicultor sa dea 1,2 tone la borcan!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Eu pot da 1,2 tone mire, dar trebuie ca perioada sa se extinda până apare mierea  de rapiță.

Recunosc ca dau miere la București, Cluj și Galați.

Marius-ursulakhe

Diferenta este de timol la aprilie var iar crema chinezească are ulei de scortisoara si ulei de mentă piperate sau ceva in genu sper să se vadă in poza

stefanm

Si cum se foloseste alifia chinezeasca ? :uimit:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Marius-ursulakhe

#547
Am citit de la cineva care foloseste inca din 2008 ca se ia o cutiuță mica se împarte crema in doua (o parte in capac o parte in cutiuta si de pune pe fundul stupului in doua colturi (cred ca colturile opuse urdinisului)

Marius-ursulakhe

Eu am inteles ca multi folosesc acest tip de tratament dar nimeni nu ne spune nimic daca functioneaza ar fii un tratament alternativ pe lângă oxalic sau amitraz