ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

O poza cu reintregirea familiilor mele de albine

Marius-ursulakhe

doua poze cu tipul de gratii pe care l-am montat si le-am facut din tabla de la numere de masina rosii iar celelalte sunt coltare din aluminiu care se folosesc in constructii la gletuit idea am furato de la dargos2006

Marius-ursulakhe

si a doua

Marius-ursulakhe

O poza cu stupii mei pregatiti pt iarna ce ne asteapta
Sase dintre stupi cei in cutii pe 12 rame ii iernez in pat cald (2-pe patru rame si 4 pe cinci rame)
Am sa incerc sa pun ceva poze dar pacat ca albinele nu se prea vad ca sunt stranse in cuib ca pozele au fost facute ieri si au fost 4 grade afara

Marius-ursulakhe

inca una

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am o mica nedumerire in legatura cu doua familii am observat ca toate familiile s-au facut ciubul normal in parte de jos a ramei dar la acetea doua cam 3 sferturi din albina este deasupra ramelor nu imi vine sa cred cum stau ca3-4 randuri de albine una peste alta deasupra ramelor.Am facut si o poza sper ca este destul de clara poza
La fam la care am facut poza este singura care are numai asa putina plasa la restul este pe jumate de podisor
Intrebarea mea este ----este normal acest lucru -----daca le prinde frigul acolo--azi noapte a inghetat putin dar pe la ora 10 cand mam iutat eu la ele tot acolo erau(nu au coborat jos pe rame

stefan1

  Albinele de acolo nu sunt separate de cuib. Fie ai o famile foarte populata, fie le-ai lasat prea putine rame in cuib, fie au rezerve reduse de miere si cuibul s-a format mai sus pe rama, chiar sub coroana de miere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Stefane in primul rand iti multumesc de raspuns
Si acum incep sa iti raspund la intrebari albinele nu sant separate de cuib dincolo de diafragma, fam foarte populata nu are cum sa fie pt ca tot slaba a fost fam asta datorita faptului ca matca sa inperecheat ultima si roiul a fost facut mai tarziu numai saa nu fie pre multe rame pt iernare
In legatura cu rezervele sa stii ca imi doream si eu mai mult dar din 15 august toy le-am dat pe sirop la inceput 1/1 150 ml pana am ajuns la 700ml 2/1 o data la doua zile si acuma au cam jumate din fiecare rame capacita plus ceva miere ne capacita sper sa fie de ajuns
sa stii ca incer sa le mai urmaresc sa si sa vad poate pana la urma se lasa jos am zis sa iau paturica de pe podisor o vreme (datorita frigului am zis ca se lasa jos

bucovineanu

Daca au rezerve suficiente, au fost tratate si au regina, vor ierna bine. Dar e posibil sa aiba numai coroane de miere pe rame.

Marius-ursulakhe

azi am sa incerc sa fac ceva poze si daca imi permite timpul am sa incerc sa fac si gauri in rame cu un creon ca tot ma ingrozesc astia de pe la meteo ca o sa fie o iarna foarte grea

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am o mica achizitie care sper sa imi completeze minusurile de cunostinte in domeniul apicil
Astept parerile dumneavoastra despre aceasta carte  :hi:

dorindafi

teoretic toate cartzile pt apicultura sunt bune , din toate avem de invatzat
practic trebuesc citite  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marius-ursulakhe

#72
Prima zi cu zapada din acest an  :hi:
In poze se poate vedea si un gard sau paravan care sper eu ca va opri vantul sa nu bata direct pe urdinise

Marius-ursulakhe

Imi pare foarte ciudat si in acelasi timp nostim simplul fapt cum sta zapada la urdinise ca un paravan si pe gaura de urdinis nu se aduna datorita simplului fapt ca caldura din stup iese pe urdinise :rotfl:  :uimit:

dorindafi

hm , sa vezi ce nostim va fi cand urdinishul astupat  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092