Autor Subiect: ursulakhe imi spun unii prieteni  (Citit de 81611 ori)

Iulie 30, 2017, 05:53:20 p.m.
Răspuns #540

oroles

• Information Offline
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 4651
  • Nu mai sunt incepator, asa ca puteti da cu pietre!
Candva mi-a zis Dragos ca daca ai o tona de miere o dai lejer la borcan pana la recolta urmatoare. Atunci nu l-am crezut. Intre timp mi-am creat o retea si dau si mai mult de o tona. Parerea mea e ca poti da la borcan cca. 1.2 tone. Pentru cantitati mai mari e recomandat un achizitor. Cel mai bun e un dulap de decristalizat mierea care iti ofera posibilitatea de a da clientilor miere lichida chiar si in mijlocul iernii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Iulie 30, 2017, 07:04:30 p.m.
Răspuns #541

tavy

• **
  • Information Offline
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 107
Atestatul de producator il da primaria in urma unei cereri si nu trebuie sa fii inscris la dsv sau asociatie, doar in registrul agricol. Eu am vandut la ACA doar cu atestatul, fara sa fiu inscris la ei

Decembrie 25, 2017, 11:21:42 a.m.
Răspuns #542

Marius-ursulakhe

• Information Offline
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1035
  • Beius - BH, 29 ani
Dragi colegi an vazut pe un forum o discuție legata de tratarea familiilor de albine pt varooa si paduchele din gat cu acea  alifie  chinezească care se gaseste sau se gasea in acele cutite mici rosii
Dacă a folosi cineva va rog sa imi dati si mie ceva detalii
Am vazut pe prospect ca contine uleiuri esentiale si mentol

Decembrie 25, 2017, 05:40:53 p.m.
Răspuns #543

mmacreanu

• Information Offline
  • Full Member
  • Mesaje postate: 897
  • Cazasu, Braila
Candva mi-a zis Dragos ca daca ai o tona de miere o dai lejer la borcan pana la recolta urmatoare. Atunci nu l-am crezut. Intre timp mi-am creat o retea si dau si mai mult de o tona. Parerea mea e ca poti da la borcan cca. 1.2 tone. Pentru cantitati mai mari e recomandat un achizitor. Cel mai bun e un dulap de decristalizat mierea care iti ofera posibilitatea de a da clientilor miere lichida chiar si in mijlocul iernii.

e exagerat. nu poate orice apicultor sa dea 1,2 tone la borcan!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Decembrie 25, 2017, 08:34:06 p.m.
Răspuns #544

G. Iulian

• Information Offline
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1718
  • Galati, 44 ani
Eu pot da 1,2 tone mire, dar trebuie ca perioada sa se extinda până apare mierea  de rapiță.

Recunosc ca dau miere la București, Cluj și Galați.

Ianuarie 02, 2018, 12:38:32 a.m.
Răspuns #545

Marius-ursulakhe

• Information Offline
  • Hero Member
  • Beius - BH, 29 ani
Diferenta este de timol la aprilie var iar crema chinezească are ulei de scortisoara si ulei de mentă piperate sau ceva in genu sper să se vadă in poza

Ianuarie 02, 2018, 11:11:18 a.m.
Răspuns #546

stefanm

• **
  • Information Offline
  • Jr. Member
  • Mesaje postate: 194
Si cum se foloseste alifia chinezeasca ? :uimit:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Ianuarie 03, 2018, 09:34:51 a.m.
Răspuns #547

Marius-ursulakhe

• Information Offline
  • Hero Member
  • Beius - BH, 29 ani
Am citit de la cineva care foloseste inca din 2008 ca se ia o cutiuță mica se împarte crema in doua (o parte in capac o parte in cutiuta si de pune pe fundul stupului in doua colturi (cred ca colturile opuse urdinisului)
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2018, 09:41:43 a.m. de Marius-ursulakhe »

Ianuarie 03, 2018, 09:37:37 a.m.
Răspuns #548

Marius-ursulakhe

• Information Offline
  • Hero Member
  • Beius - BH, 29 ani
Eu am inteles ca multi folosesc acest tip de tratament dar nimeni nu ne spune nimic daca functioneaza ar fii un tratament alternativ pe lângă oxalic sau amitraz