ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Două rele una bună, important că se merge înainte,  :bravo:

Marius-ursulakhe

Da nu avem ce face trebuie sa mergem mai departe
Acuma am terminat lucru la un vaporizator si am sa revin cu ceva poze
Am facut al doilea tratament cu tactic cu un vaporizator de la un prieten si m-am îngrozit ca e picat de pe bietele albine
Singura explicație o am ca e inceput sa iasă puietul capacit in jur de 3 rame
In urma cu 1 sept au vazut in jur de 10 păduchi /stup dar acum am pus o foaie de control (o foaie fata cu untura de porc)concentratia in ambele cazuri a fost de 12  la suta

NYK74

Marius unde ai dispărut cu pozele de la vaporizator ?
Eu merg tot pe vechiul sistem, VF și mai la iarnă oxalic le dau, a mers bine așa toți anii ăștia.  :wink:

Marius-ursulakhe

Scuze ca nu am mai revenit cu poze dar vaporizatorul merge foarte bine am facut tratamente cu el si cu tactic si cu scabatox
Sa sti ca si eu sunt de ideea cu tratamentul cu vf dar am ajuns sa fac cu vaporizatorul pt ca il fac si repede (dupa extrasul mieri)si e si mai ieftin
In data de 1 decembrie am facut si eu pt prima data tratamentul cu oxalic iar in 10 dec cand am avut zborul de am verificat 2 fam sa vad ca a inceput ouatul si am vazut păduchi picati pe fundul stilului asta inseamna ca a avut efect

Marius-ursulakhe

Vaporizatorul nu ii la mine este la un coleg apicultor din zona mea pt ca el a facut ultimul tratament

NYK74


Marius-ursulakhe

Azi voi merge sa vad o autouautoutilitara pt carat stupi este o Mazda E2200 cu cuba de 350/200 cm
A fost ce-a mai buna varianta la bani pe care sunt disponibil sa ii dau pe ea

Eugen B


Marius-ursulakhe

Asta e

NYK74

 :hi: Dăi bătaie,este un început,si asta e bine.Care e următorul pas ?Faci module si le transporți,un mic pavilion,sau duci stupii cu :încarcă,descarcă ?

Eugen B

e buna de inceput, era bine daca ai mai avem si o remorca dupa, dar vad ca nu e cui la masina, cel putin asa observ.
Daca ii duci varsat, cate lazi vrei sa pui acolo in spate?
Toate au un inceput, e bine ca depinzi de tine. Cu stupii cum stai?

Marius-ursulakhe

Am verificat aproape toate fam mai am 3 si am strâns cuiburile din fiecare am scos cel putin o rama iar ramele de pe margini le-am intors.Pana acum toți au raspuns prezent am administrat hrana si continuam luni

Marius-ursulakhe

In legatura cu masina eu sper sa fie bine pot pune varsati 24/rand si am sa incerc sa pun 3 randuri daca nu si cu doua ma multumesc
Pt viitor daca ajuta bunul Dumnezeu sa fim sănătoși si in pace doresc sa imi croiesc mici pavilioane modulare a cate 32 stupi /bucata/ 2 randuri
Momentan ma bucur ca am putut sa imi iau furgoneta asta e mai ruginită un pic caroseria dar motorul sasiul si bena sunt foarte bune
Carlig nu am pe ia dar momentan eu am 55 fam si e ok anul asta pt viitor mai vedem ca remorca am dar nu e cu sistem de franare

Eugen B

Nu stiu cum ai calculat ca poti pune 2-3 raduri adica 48-72 stupi. Daca am calculat bine . Ce masa are masina si cat are mma?

Marius-ursulakhe

Pai anul trecut la un prieten am pus pe un Fiat 3 randuri de stupi adevarat este ca al treilea rand nu avea magaziile dar daca fac grilaj pe bena care sa ma ajute la stors (sa storc in duba )atunci il fac in asa fel sa ma ajute momentan si pt caratul stupilor incerc sa vad cat de inalt este cu trei randuri de stupi
Vreau sa mai precizez ca furgoneta are bena mai joasă si rotile pe spate sunt pe 13 si pe asta ma bazez ca nu vor fi asa sus iar magaziile la mine sunt de 1/2