ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

inca ceva

orbanstefan64


pistol28

 
Citat din: ursulakhe din Septembrie 08, 2012, 10:47:32 AM
O mica prada.
Acesta este lupul albinelor???
Ai noroc, nu este lupul albinelor, daca ar fi fost nu mai aveai albine, un exemplar distruge un stup pe zi.
Sunt niste viespi mai mari, de foarte multe ori confundate cu lupul albinelor.
Si aceste viespi, mai ales toamna distrug multe albine.

Capcana pentru viespi:
Intr-o  sticla de plastic se fac doua gauri de aproximaiv 2 cm, ca in foto, aripioarele rezultate se imping in interiorul sticlei, la doua treimi din inaltime.
in sticla se pune carne sau ceva dulce.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

 Nu e lupul albinelor, dar chiar daca ar fi fost nu e asa 'fioros' cum a scris Pistol. Da o "cautare", ca s-a scris pe forum despre acest daunator.
  Cel putin doua din exemplarele din poza sunt Vespa crabro, adica gargaunul. Si despre aceasta specie s-a scris.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

O metoda pt capturarea viespilor a fost postata pe ,,Stuparitul'' cred ca de concitadinul tau Adi Hodis, e asemanatoare cu ce a spus Pistol 28, si da rezultate f bune.
Un pet 1.5-2l, intepat cu varful cutitului, de jos in sus, in patru puncte opuse, doua cate doua, mai jos un pic de jumatatea petului. La intepare, partea desprinsa din pet nu se decupeaza la partea de sus ci se ipinge in sus ca o streasina [urdinis].
In pet se pune [foarte important], putin sirop [miere], putin otet [alunga albina, atrage viespa] si apa pana la 3 degete. Se infileteaza dopul, si se leaga cu sarma sub stupii atacati.
Functionare; viespa [muste, etc] este ademenita de miros, cauta orificiul de intrare, intra si cand vrea sa iasa nu are pe unde dopul fiid pus, zboara pana oboseste si cade in solutia pusa.

Trebuie sa va spun ca in cazul cand ati depistat cuibul, scapati usor de ele, folosind un pet cu dopul gaurit in care ati pus putina motorina. Idreptati petul cu dopul catre cuib, strangeti petul si jetul de motorina isi va face treaba, chiar daca cuibul este inaccesibil.
Succes!!  :hi:

.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Marius-ursulakhe

Salutare dragi colegi apicultori am si eu o mica intrebare pt dumneavoastra:
-am doi roi care sunt acum stransi pe 4 rame facuti anul acesta unul care sa bezmeticit in luna iuni-iulie si la sfarsitul lui iulie l-am adus la realitate si mai am unul care nu ia mers foarte bine (eu zic ca nici unul nu ia mers prea bine)
-am stupi pe 12 rame cu canal tot dea roata stupului si ma bate gandul sa iernez macar acesti stupi in pat cald(cu ideea de ai trece iarna)
Acum ma adresez voua dragi apicultori dumneavoastra ce mati sfatui ar fi sansele mai mari ca acesti stupi sa treaca iarna daca ias ierna in pat cald?????
P.S.stupii sunt cu fund plin podisir jumate plasa jumate placaj cum se vede in poze imi este greu sa ii iernea 2in 1 pt ca am un singur urdinis si nu mai am alt stup la dispozitie sa il modific

Marius-ursulakhe

dragi colegi in curand am sa revin cu niste poze noi cu stupina mea intreaga si ma bucur nespus de mult ca in sfarsit am inteles cu adevarat (multumita domnlui administrator pharaonu75) ce inseamna sau reprezinta patul cald si patul rece in apicultura si am de gand sa iernez anul acesta cu 6 stupi in pat cald  :yes:

romikele

Nu cred ca pharaonu ti-a explicat complet cum sta treaba cu paturile... patul cald e patul cu suflet, asa ca fii prevazator  :razz:

Marius-ursulakhe

Intradevar nu mi-a explicat dar imi este de ajuns ca a dat niste pagini de pe acest sait in care se explica mai multe lucruri despre pat cald si pat rece

romikele

Daca vei urmari cu atentie evolutia, vei constata ca avantajele patului cald sunt vizibile doar la stupii clasici, cu fund plin.
La stupii cu fundul din plasa, nu prea mai conteaza daca patul e cald sau rece, deoarece curentii ascendenti lipsesc iar consumul de hrana e ceva mai mic oricum am aranja ramele.

pharaonu75

Citat din: ursulakhe din Octombrie 23, 2012, 07:20:01 AM
Intradevar nu mi-a explicat dar imi este de ajuns ca a dat niste pagini de pe acest sait in care se explica mai multe lucruri despre pat cald si pat rece

Hai sa iti explic acum... "patul cald" la care se referea Romikele, este patul cu o gagica aferenta!
Dar vrabia malai viseaza... si Romikele gagici! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Eiii, nici chiar asa... una e de-ajuns, restul luatile voi (gagicile)  :rotfl:

orbanstefan64

Citat din: romikele din Octombrie 23, 2012, 08:41:38 PM
Eiii, nici chiar asa... una e de-ajuns, restul luatile voi (gagicile)  :rotfl:
pai daca ii vb de ceva gagici ,ma bag si eu :rotfl: :rotfl:
inafara de nevastamea poate vede oricine postare =)) =))

Marius-ursulakhe

pai asta este si avantajul pe care eu vreau sa il acaparez cu patul cald ca eu am numai o mica particica din fund cu palasa si subler (la 4 stupi)si aia de 10cm/10cm care am lasat-o ca experiment in general am folosit-o pt tratamente
In legatura cu gagicile sa stiti ca daca sotiile noastre ar stii despre ce vb noi aici cred ca ar face un scandal cel putin eu o cunosc pe a mea doamna si daca nu am atatia ani de vechime ca voi  =))   :rotfl: