ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Buna dragi colegi,ma numesc Marius am 28 ani sunt casatorit si am doi copii.Sunt din zona Beiusului (Sanmartin de Beius)jud BIHOR.Painea familiei mele o castig din constructii iar pasiune pt albine o am din iarna lui 2010 cand tot m-am uitat pe filmari pe you tub. In 2011 am decis sa vb cu un apicultor mai in varsta sa imi dea niste sfaturi si asa am inceput prima data mi-am facut 3 cutii orizontale pe 20 rame apoi am cumparat 2 roi de la un domn din loc Sitani si asa incet incet am inceput sa invat. Cea mai grea incercare in domeniul apicol pt mine a fost ca stuparul batran care a spus ca ma va invata ma prostit si dupa ce am facut cutiile m-a lasat cu ochi in soare dar totusi am avut puterea sa trec peste toate si am inceput sa invat incet incet.Acum stau eu zic destul de bine si in mai am facut 6 roi dintre care 5 au reusit si sunt fiecare fiind deja pe 4-5 rame puiet iar celelat fac experienta pt sa bezmeticit si acuma ma chinuiI sa il scot la realitate.Momentan eu sunt multumit pt ca am 7 (familii)de albina si ma bucur ca am invatat din ceva carti din bunavoita dumneavoastra de ami raspunde la intrebarile mele prostesti. Hobiurile mele sunt pescuitul schiatul si furumul impreuna cu tot ce contine internetul.:coffee: :beer:

Karpetrusov

A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinalex

Salut Marius, bine ai venit.

Si eu stau langa Beius mai exact ( Finis ), eu sper ca ne vedem in viitor :)

Karpetrusov

Salut ! Fiindca  m-am simtit bine la voi in Beius si am intalnit oameni de treaba in Bihor, vreau sa va dau un pont: incepeti cu dreptul! Adica mergeti spre Salonta cca 60 km. Inainte de calea ferata  este un sat mai nou. Acolo o luati la dreapta si mai intrebati.
Luati cu voi si o cutie mare, mare de ciocolata.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

Marius-ursulakhe

6 din cei 8 stupi(unul e bezmetic si ma scap eu de el)

Marius-ursulakhe

Salutare tuturor  "albinalex"-ma bucurca esti din finis cu timpul sper sa ne cunoastem (esti incepator de cata vreme ai albine)
Salutare domnule Karpetrusov-ma bucura enorm faptul ca va placut in beius
---(Salut ! Fiindca  m-am simtit bine la voi in Beius si am intalnit oameni de treaba in Bihor, vreau sa va dau un pont: incepeti cu dreptul! Adica mergeti spre Salonta cca 60 km. Inainte de calea ferata  este un sat mai nou. Acolo o luati la dreapta si mai intrebati.
Luati cu voi si o cutie mare, mare de ciocolata. )-ma scuzati dar ce am sa gasesc acolo (acolo locuiti dumneavoastra??
Am sa mai revin cu poze :coffee:

Marius-ursulakhe

inca o poza

Marius-ursulakhe

Salutare dorindafi multumesc pentru primire si sa stii ca se potriveste "nepoate =))
" albinalex"cati stupi ai mergi si in pastoral pt ca eu sunt incepator am avut 2 stupi acuma am 7 si unul bolnav cu capul pt ca nu am avut mentor se mai intampla numai asa dobandesti experienta :nono: :hi: asta e va salut pe toti

Karpetrusov

V-am dat undita. Prindeti singuri pestele. Daca nu te descurci, mai intreaba-ma.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

popa georgian

bine ai venit! baga tare cu poze!
la mai multi stupi in continuare!!!

albinalex


Marius-ursulakhe

domule  "albinalex" ma bucur pt tine ca ai avut cine sa te invete(un mentor conteaza enorm)daca doresti sa mai tinem legatura sa imi spui (da sau nu)si unde pe ce pagina sau daca vrei aici pe asta daca nu te deranjaza.Eu sunt super incantat sa am pe cineva prin zona asta. Mai vb ca trebuie sa merg la serviciu.
PS:cunosc pe un domn acolo din finis pe(IOJI)SE OCUPA EL CU COSTRUCTII :coffee:

albinalex

Salut.

Scuze dar acuma nu prea am timp de forum :)

Da tinem legatura pe acest forum, si spre toamna cand ajung acasa cu albine sper sa ne intalnim :)
Am vazut pozele felicitari, si apropo din cate am vazut dupa stupi se vad si munti dupa satul meu, daca de inseamna ca vatra mea este la 2-3 km de la vatra ta :)

Marius-ursulakhe

ghizdei