familie bezmetica cu matca?

Creat de Mihai Sergiu, Iunie 24, 2012, 01:21:06 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Iulie 05, 2012, 03:20:02 PM
E greu de recuperat o familie bezmetica. Daca se uneste cu o familie cu regina, exista posibilitatea sa fie omorata regina acelei familii.
Da o familie bezmetica este greu de recuperat , dar un nucleu este usor de recuperat
Am scris mai sus cum am facut ---se da o botca ,nu o matca ne fecundata
se schimba ramele cu puiet depus de albine ,sau se spala cu jet de apa ( am facut in ambele feluri )
Acum am in 3 nuclee 3 matci frumoase care ponteaza frumos
La inceput ponta si matca si albinele ---acum albinele sau lasat de ponta
Va rog incercati ---sau cel putin comentati daca ati facut aceasta expetienta  ---POFTA BUNA !!!  :hi: :hi: :hi:

bucovineanu

Nu am incercat metoda descrisa de Mape de a recupera un nucleu. Daca se intampla ca un nucleu sa se bezmeticeasca il desfiintez si formez altul in loc.

mape 48-petru manea

Cand ai familii multe sigur asa se face , dar cei cu putine le vine greu sa desfiinteze
:hi:

bucovineanu

De acord, dar incercand sa recuperezi, de multe ori poti pierde mai mult in acest caz.

RazvanTi

@ mape:
ma repet iar: cineva a spus pe-aici o vorba inteleapta "apicultura nu e aritmetica"
eu am procedat cu un nucleu bezmetic in felul urmator:
l-am scuturat la 25 metri, am strivit cu piciorul albinele grele ce au ramas pe jos, i-am luat toate 3 ramele, i-am bagat doar o foita cu o botca frumoasa de roire lipita de foita.
la controlul de peste o saptamana am gasit asa:
-fagurele crescut complet.
-miere si polen
-oua de trantorite la greu
-matca eclozata dar LIPSA (au omorat-o trantoritele)

ce am facut in continuare:
-am inchis urdinisul
-am incarcat nucleul in portbagaj
-am plecat la vre-o 2 Km in linie dreapta
-am batut in stup la greu sa-si umple gusile cu miere
-am scuturat nucleul si am strivit iarasi albinele ramase prin iarba
-m-am intors acasa.

lucratoarele s-au intors si pana la urma au fost primite in stupii vecini.

cam ASTA se face cu un stup trantorit.
mai problema e cand e vorba de o familie puternica.
e posibil sa te usureze si de matcile din stupii vecini.
pentru evitarea acestei catastrofe, mergi cel putin 5 km in linie dreapta de stupina.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro


elvis

am avut si eu 3 stupi besmetici si pe toti 3 i-am redresat prin narcotizare fara nici un neajuns unul dintre cei 3 e acum campion si la miere si la puiet
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

bismark

   Cum i-ai narcotizat?. Eu cind am o familie bezmetica o spreez cu otet de miere si o unesc cu alta familie pe care am spreiat-o cu otet  si dupa 5 minute o unific.Sau o duc la distanta intii si o dau de pamint dupa care execut sprierea cu otet si unific. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/