botca = albina

Creat de Stangaci, Iunie 21, 2012, 04:31:26 PM

« precedentul - următorul »

Stangaci

salut se poate ca dintr-o botca sa iasa albina? :D :thanks:

jonny_it

Citat din: Stangaci din Iunie 21, 2012, 04:31:26 PM
salut se poate ca dintr-o botca sa iasa albina? :D :thanks:

Da, se poate. Dupa ce iese matca intra albina sa curete botca de laptisorul ramas si iese afara dupa aia  :rotfl:
Altfel nu se poate  :hi:

Stangaci

eu personal am vazut ,mie nu mi s-a parut a fii matca ,era de dimensiunea unei albine ...sa spunem ca era matca ,dar dece stupul nu roieste? matca batrana este ina acolo
!

stefan1

  Nu poate iesi albina dintr-o botca! Nu stiu ce experienta ai ca stupar. S-ar putea, daca esti incepator, sa confunzi o botca cu o celula de albine situata la o margine de fagur, intr-o pozitie mai deosebita.
  Daca familia voia sa roiasca, sigur nu face o singura botca si deci trebuie sa mai fie si altele. Uneori se poate ca una din botce sa fie mai avansata fata de celelalte si albinele sa lasa regina sa o intepe si ele sa o elimine, sau chiar ca ea sa iasa, dar albinele sa o alunge afara din stup si matca veche sa-si mai continue activitatea pana toate conditiile de roire sunt indeplinite (albine in cantitate si de calitate corespunzatoare, puiet suficient, botce de inlocuire suficiente si de varsta corespunzatoare etc).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Stangaci

nu am foarte mare experienta in apicultura  sunt la inceput de drum! dintre cele 7 botci care erau in stp am lasat doar una, poate am gresit ca nu am lasat 2! ieri pe la ora 10 dimineata matca canta ...semn de roit albinele stateau pe botca si tremurau,(dansau)....la ora 14 am redeschis din nou acel stup , varful botcii era aproape perforat,am ridicat cu un firicel de iarba capacelul  si am eliberat-o .nu era matca!! sa ma fiu inselat? dar de ce nu a roit ??

bucovineanu

Daca regina canta in acea familie mai este cel putin inca o alta regina.

Stangaci

am urmarit foarte atent stupul cu pricina , pt a nu pierde roiul .... NU A ROIT!!  din cate stiu matca batrana canta inainte de iesirea noilor matci.

Nelly88

de obicei matca batrana nu apuca sa se intalneasca cu cele tinere! cand sunt capacite pleaca roiul (in functie de conditiile climatice)

bee_lover

Si cele tinere canta, ii raspund celei batrane sau dupa ce a roit si ramane o matca tanara si ea canta sa vada daca mai sunt si alte regine in stup si in functie de starea familiei ori roieste inca odata ori le omoara pe celelalte.

marian sima

O matca mai tuciurie neimperecheata seamana cit de cit cu o albina,dar totusi e o matca ,se poate confunda mai ales daca botca a fost de salvare si anemica.

Kiwi Bee

Citat din: marian sima din Iunie 23, 2012, 07:05:52 PM
O matca mai tuciurie neimperecheata seamana cit de cit cu o albina,dar totusi e o matca ,se poate confunda mai ales daca botca a fost de salvare si anemica.

Corect.

Eu lucrez mai mult cu matci de salvare si mi sa intimplat sa am astfel de matci.Nu mi le plac decloc dar cind este toamna tirziu le pastrez.
Intreadevar este greu de facut diferenta intre ea si o albina(trebuie ochi formati). Totusi au un fund ascutit , difera de cel al lucratoarei.
In general au aripile mai mult sau mai putin tinute lateral de parca isi tin echilibru. Si sint "cracite" adica isi tin picioarele ca paianjenii , foarte lateral. Sint agitate si alearga repede. Daca nu alearga sufli pe ea si sa vezi cum o ia la goana.
Cu toate ca eu incerc sa le lichidez imediat precum am mai scris se intimpla sa fie toamna si atunci le pastrez(o regina amnemica e mai buna decit nimic). Apoi la primul control spre sfirsitul iernii vad ca are o ponta foarte frumoasa. Daca sint multumit cu ponta atunci nu o caut sa o schimb. Si datorita faptului cami schimb reginele anual nu conteaza care ar fi performata ei in anul urmator.
Atunci cind decid care dintre botci sa le las aleg 2-3 pe aceiasi rama cu forma frumoasa uniforma(nesurpata) si sa fie mari.

marian sima

Daca le schimbi anual de ce nu le faci din botci de roire ,ajung cel mai repede la o poplatie numeroasa  in cel mai scurt timp si dau productie buna din primul an.
Ce am observat eu daca formez un roi cu botca de roire si roiul este facut prin stalonare cu rame de la mai multi stupi tendinta de matca din roire dispare adica nu da in roire in anul 2 ,dupa anul 2 si eu schimb matcile.