Cum sa recuperez roi.

Creat de relutu, Iunie 17, 2012, 05:02:43 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Buna ziua.Am si eu o intrebare,am gasit un roi intr-o scorbura la un nuc.Se poate recupera printr-o metoda fara sa ii stric omului copacul?

Bistriteanul

Nu am auzit de nici o metoda de a recupera o familie fara a se taia/decupa o parte din copac, dar eu m-am gandit la o varianta de a aplica pe trunchiul copacului o lada cu faguri. Lada sa aiba spatele liber si sa se "muleze" dupa trunchi. Se pot lua masuratori cu un carton dupa care se vor decupa peretii lazii pe care dorim sa o aplicam pe trunchi. Eventualele rosturi se astupa cu lut. Lada asi aplica-o pe zona de intrarea a albinelor in trunchi, deasupra urdinisului, in zona superioara a scorburii, dupa ce am dat cu un burghiu o gaura mai mare in trunchi pina la albine. Ideea ar fi ca daca spatiul scoburii devine neincapator (si profitand de extinderea albinelor pe verticala), albinele si matca sa urce in lada cu faguri.
Nu am auzit ca cineva sa faca asa, dar asa m-am gandit eu ca as incerca.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

jenica67

         Pune o plasa mare la iesirea din scorbura, si fa o gaura in parte opusa acesteia si bagi prin gaura facuta, teava de la un pistol cu aer comprimat, legat la un compresor, sa le pusti pe toate afara, in plasa.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

#3
 
Citat din: dragos2006 din Mai 12, 2010, 11:54:50 PM
Bee-Go este un lichid aromatic neplacut albinelor si folosit ca izgonitor din caturile cu miere.
La intrarea din perete sau scorbura sau .... se pune o palnie din plasa prin care albina nu poate trece. Cand iese albina merge pe plasa si gaseste gaura de iesire dar la intoarcere se ghideaza dupa miros si incearca sa intre prin plasa dar nu poate si astfel ramane afara incarcata cu nectar sau polen.
Alaturi pui un nucleu cu albine si matca si preferabil rame de construit. Eu am 5 nuclee pt asa ceva si le iau ramele capacite de le donez altor stupi si le adaug 2 rame de construit cand le folosesc la astfel de extractie. Albina din perete va fi acceptata de familia din nucleu si daca totul merge bine in 10 -15 zile toate ies din perete si ajung in cutie. Am avut cazuri cand aglomeratia din cutie a ajuns fff mare in 7 zile si a trebuit sa mai scot din el.
 

  Citeste cu atentie aici, poate e o solutie, adevarat ca putin mai complicata. Autorul postarii este AndreiRN, dar forumul are inca niste erori si trece "Dragos" in locul la cativa useri!
  Daca ai timp citeste tot acel topic.
  Pun si o poza cu o astfel de 'extractie'. Mentionez ca matca nu o vei putea recupera ci doar parte din albine si asta intr-o perioada mai lunga de timp. Poza este tot a lui Andrei, la adresa: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2599.435
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Eu cred ca cel mai important lucru este scopul.
Daca Proprietarul doreste sa se scape de albine pt cal deranjeaza atunci de obicei e gata sa si plateasca. Dar aici vad ca este vorba de un nuc si acela are valoare pt un proprietar deci protezarea nucului va fi mai important.
Ce cred eu ca proprietarul ar fi spus ca are acea colonie mica de albine in nucul sau de mai multi ani si asa Relutu a dat de o valoare mare.
Daca este acolo de mai multi ani si varroa nu ia distruaa atunci inseamna ca rezista la varroa deci sasi traga regine de acolo ar fi telul cel mai important.
Adevarul este ca nu o sa iasa familii de albine rezistente la varroa.
Totusi cum sa scoate roiul din copac?
Aici in NZ am auzit dar nam facut scoaterea unui roi din copac. Am fost chemat sa scot un roi dintrun copac inalt si cind am vazut unde este am si renuntat.
Mi sa recomandat sa duc cu mine o plasa sau ceva de genul unui cearceaf cu care sa acopar intrarea si sa dau fum in scorbura cu un furtun. Pt recuperarea reginei nu sau dat mari sanse.
Aici pe forum este un filmulet de  IWF unde un stupar neamtz prinde roiurile din stupii sai punund o plasa mia speciala la intrare. Poate ajuta asta.

relutu

Multumesc tuturor ptr raspunsuri.M-am lasat pagubas,voia sa ii iau roiul de acolo si sa ii dau si bani.i-am recomandat sa dea o gaura la radacina si sa tina borcanele acolo =)) =)).De cat sa ma chinui si sa dau si bani mai bine stau degeaba.

adriann

lasa-l acolo....dar macar 1 borcan de miere puteai sa ii dai...pe el l-ai scapat de baze...tu te faceai cu 1 roi.. depind esi de cat de greu era de scos. si cate zile iti lua.

iunicu

Auzi calicul, voia sa-l platesti ca sa-l scapi de albine. Ia intreaba daca nu vinde si miere.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

Obombo

Citat din: adriann din Iunie 20, 2012, 12:36:02 AM
...dar macar 1 borcan de miere puteai sa ii dai...
Un borcan de miere? Poate pe bani? Inteleg sa nu-i ceri nimic, probabil ca ar rezolva problema cu un spray pentru muste decat sa plateasca, dar sa-i dai si ceva in schimb? Pentru ce? Stii cata munca e necesara ca sa recuperezi un astfel de roi?

adriann

stiu din proprie experienta.....dar asa de la obraz poti sa ii dai omului macar 1 kg de miere,
1 tub de spray sau spuma costa mai putin... si mai avand in vedere ca distrugi un pic si copacu omului....
mie mi se pare echitabil 1 borcan de miere si munca ta pt 1 roi/familie