Ecostop - Produs BIO

Creat de aportase, Iunie 12, 2012, 05:01:32 PM

« precedentul - următorul »

aportase

Ati folosit Ecostop ?

O scurta prezentare:
INDICATII: acaricid, contra parazitilor albinelor Varroa si Braula

SUBSTANTA ACTIVA: timol si ulei de menta
ACTIUNE: contact si inhalare, blocheaza sistemul respirator al acarienilor, de asemenea efect bacteriostatic si antimicrobian, de inhibitor al dezvoltarii microorganismelor din stup.

PREZENTARE: benzi din substante minerale, ambalate individual si etans. Fiecare banda contine 5 gr. timol si 2 ml. ulei de menta. Nu deschideti ambalajul decat inainte de aplicare ! O cutie cu 6 benzi, pentru aproximativ 3 - 6 familii.

ADMINISTRARE: in functie de puterea familiilor, o banda – maxim doua pe stup. Se aseaza pe spetezele ramelor, deasupra puietului. Se mentin in stup 45 de zile.

REZULTAT FINAL: marirea duratei de viata a albinelor, imbunatatirea starii de sanatate, cresterea randamentului stupinei.

Secretul acestui medicament consta in optimizarea compusilor farmaceutici si in formula reusita a benzilor purtatoare, care permit evaporarea lenta, graduala si uniforma a substantelor active timol si ulei de menta, cu efect de lunga durata, care acopera complet dezvoltarea unui ciclu de paraziti.

Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

Obombo

Citat din: aportase din Iunie 12, 2012, 05:01:32 PMADMINISTRARE: in functie de puterea familiilor, o banda – maxim doua pe stup. Se aseaza pe spetezele ramelor, deasupra puietului. Se mentin in stup 45 de zile.
Au uitat sa precizeze ca tratamentul se face in absenta magaziilor.

pistol28

timol

Se gaseste in CIMBRISOR

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Obombo

Ulei de menta - se gaseste in menta.
O sa-l ajute foarte mult informatiile astea.

unincepator

Citat din: Obombo din Iunie 13, 2012, 01:27:30 PM
Ulei de menta - se gaseste in menta.
O sa-l ajute foarte mult informatiile astea.
Bunaziua d-le obombo,mi se pare buna informatia despre ecostop, dar unde al putem gasi, procura?multumesc si toate cele bune.

Obombo

Citat din: unincepator din Iulie 05, 2012, 06:21:45 PM
...d-le obombo ...
Ai ceva cu mine de ma domnesti :zzz:?
Unde se gaseste produsul acesta ar putea sa ne spuna Aportase. Pe aici nu este, eu am folosit doar Apiguard, desper care cred ca am scris pe undeva.
Toate cele bune!

aportase

Citat din: unincepator din Iulie 05, 2012, 06:21:45 PM
Citat din: Obombo din Iunie 13, 2012, 01:27:30 PM
Ulei de menta - se gaseste in menta.
O sa-l ajute foarte mult informatiile astea.
Bunaziua d-le obombo,mi se pare buna informatia despre ecostop, dar unde al putem gasi, procura?multumesc si toate cele bune.

Eu am cumparat produsul de la www.stuparul.ro   , dar acum vad ca nu mai este pe stoc.
Luati legatura cu ei, datele sunt la contact.

Succes !
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

Mihail Hanzu

Vă salut!

N-aveţi o poză cu cutia şi cu ce-i în ea? Un prospect ar fi mai interesant. Ideal, nişte rezultate ale unor teste făcute de un laborator, poate fi folosit numai el sau e ca beevitalul? Că-s curios despre ce-i vorba. Cine-l face, unde, la ce preţ? Mulţumesc, dacă aveţi timp sau dacă vă mai aduceţi aminte, şi răspundeţi.

pharaonu75

ECOSTOP

INDICATII: acaricid, contra parazitilor albinelor Varroa si Braula
SUBSTANTA ACTIVA: timol si ulei de menta
ACTIUNE: contact si inhalare, blocheaza sistemul respirator al acarienilor, de asemenea efect bacteriostatic si antimicrobian, de inhibitor al dezvoltarii microorganismelor din stup.
PREZENTARE: benzi din substante minerale, ambalate individual si etans. Fiecare banda contine 5 gr. timol si 2 ml. ulei de menta. Nu deschideti ambalajul decat inainte de aplicare !
ADMINISTRARE: in functie de puterea familiilor, o banda – maxim doua pe stup. Se aseaza pe spetezele ramelor, deasupra puietului. Se mentin in stup 45 de zile.
PRET: 35,00 lei cutia cu 6 benzi, pentru aproximativ 3 - 6 familii.

Secretul acestui medicament consta in optimizarea compusilor farmaceutici si in formula reusita a benzilor purtatoare, care permit evaporarea lenta, graduala si uniforma a substantelor active timol si ulei de menta, cu efect de lunga durata, care acopera complet dezvoltarea unui ciclu de paraziti.

Rezultat final: marirea duratei de viata a albinelor, imbunatatirea starii de sanatate, cresterea randamentului stupinei.
Produs BIO !
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Firma bulgareasca PRIMAVET produce:

    VAROSTOP - tratament de contact antivarroa; betisoare impregnate cu flumetrin. Perioada de aplicare: toamna, primavara. Pentru o maxima eficienta, se pot introduce in stup dupa ultimul cules, odata cu micsorarea puterii familiilor de albine si restrangerea cuiburilor pe rame putine, inceputul pregatirii pentru iernat. Pot fi mentinute in stup pana la revizia de primavara.

    ECOSTOP - tratament antivarroa bio; substanta activa: thymol si ulei de menta, cu evaporare lenta pe un suport cu consistenta unei plasteline. Se pun deasupra ramelor primavara sau toamna, posibil si in prezenta culesului, se mentin 30 de zile.

    STARTOVIT - granule de fosfor si potasiu; se dizolva in sirop, pentru stimularea pontei matcilor.

    FUNGISAN - tratament contra fungilor, mucegaiurilor, puietului varos.

    NOSESTAT - tratament contra nosemozelor la albine, cu actiune pe traiectul digestiv.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  pai daca este bio de ce se face tratament in lipsa magaziilor ?

desprealbine

sti tu cum este cu bio asta      bio  bio dar sa fim precauti   cum este si cu stupul bio  cu varachet

Obombo

Citat din: desprealbine din Noiembrie 11, 2012, 09:28:05 PM
sti tu cum este cu bio asta      bio  bio dar sa fim precauti   cum este si cu stupul bio  cu varachet
Cred ca amesteci putin lucrurile, stupul "bio" al profului nu are nici o legatura cu tratamentele bio. Cat despre precautie, este vorba despre un comportamente inteligent care ar trebui aplicat in folosirea oricarei substante, de origine naturala sau sintetica, folosite in tratarea varrozei (si nu numai).
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 11, 2012, 08:39:42 PM
  pai daca este bio de ce se face tratament in lipsa magaziilor ?
Cu toate ca timolul nu este toxic la concentratia folosita pentru tratament (de fapt nici la concentratii mai mari, este doar urticant) mirosul este destul de patrunzator ca sa-ti transforme mierea di magazii in miere cu gust de cimbru.

desprealbine

eu am facut NUMAI varachet si nu am avut nicio problema   si atunci  de ce sa mai folosesc si altceva   asa sa  fie bio  poate pe o insula in pacific bio

Obombo

Citat din: desprealbine din Noiembrie 12, 2012, 12:11:04 AM
eu am facut NUMAI varachet si nu am avut nicio problema   si atunci  de ce sa mai folosesc si altceva   asa sa  fie bio  poate pe o insula in pacific bio
Eu nu am folosit nici o data varachet sau alta molecula de sinteza si nu am avut nici o problema si atunci de ce sa mai folosesc si alt ceva  :D.
In cazul meu nu exista posibilitatea aparitiei unei suse de varroa rezistenta la "nici o molecula sintetica" :wink: , exista in schimb certitudinea selectiei in timp a unor suse de varroa rezistente la amitraz, fluvalinate, perizin si ce-o mai fi. In plus, in Romania nu o sa existe nici macar posibilitatea de a alterna la fiecare 2-4 ani tratamentul cu amitraz si cel cu fluvalinate, deoarece un istet s-a gandit sa le bage pe ambele in acelasi produs =D>.