matca canta in micronucleu

Creat de buya, Iunie 06, 2012, 09:29:14 PM

« precedentul - următorul »

buya

salut
Ma ajuta ti va rog cu un sfat
Am facut acum cateva zile cate micronuclee (6 la numar), am scuturat un pumn de albina , am dat matca tanara virgina(crescuta de mine cu cutie nicot), Aseara 05.06.2012 am dat drumul matcilor din bigudiu.Din momentul aceal a inceput in 3 nuclee sa cante matcile tinere la interval de1 min , baga iar concert toate odata(zici ca sunt soliste nu gluma :):):):) :rotfl:) :rotfl: ).
Intrebarea mea este de ce canta 3 si 3 nu canta deloc,?
am sta aseara 3 ore la ele si acum 2 ore si numa alaea trei baga concert la greu  :nudie:

Merci de intelegere !
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

mape 48-petru manea

incerc un raspuns
o matca canta numai atunci cand simte ca mai sunt botci cu matci mature gata de a ecloza,dar trebuie sa si primeasca raspuns de la matcile din botci
si matca eclozata si cea di botca canta dar pe tonuri diferite
matca eclozata canta pe un ton mai subtire ,iar cea din botca ii raspunde pe un ton mai gros ( un fel de oac,oac )asemanator cu cantecul broastelor

octav

Incerc si eu un raspuns de incepator.
E posibil sa se simta intre ele prin peretele despartitor, si sa se simta in pericol. De curiozitate cat de mari sunt nucleele? Sunt cumva cu perete comun?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

buya

nucleele sunt mici 20 cm pe 20 cm am folosit polistiren extrudat de 2 cmm la construirea nuceelor (am uitat sa precizez)
nu are cum sa aiba alta botca pentru ca eu am scuturat albina tanara acolo si erau 2 FA noi
pe mine ma intereseaza de ce canta astea asa de des ? e vreo porblema sau ce au ?
de luni pana acum au construit 3 rame mici fiecare nucelu, unele au deja miere pe ele
\maine fac cateva poze cu ele sa vedeti cum sunt, respectiv la rame
poate am gresit eu cu ceva la construirea lor?eu din ce am inteles o matca canta doar at cand pleca din stup , NU?
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

mape 48-petru manea

nu
matca canta pentru a descoperi o eventuala rivala si pentru a o omora
si eu folosesc micronuclee din polistiren estrudat de 2 cm,dar la mine nu canta matcile,cel putin nu le-am auzit
cand vei observa ca albinele aduc polen in micro nucleu sa sti ca dupa 3-5 zile o sa inceapa sa depuna oua si nu le mai arde de cantat :hi:

balasbebe

Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.

buya

azi am observat intradevar la 2 nuclee cateva culegatoare cu polen pe picioare
matcile nu au cum sa depuna oua ca abia dumineca 04.06.2012 au eclozat din  botca, eu am citit ca abia dupa 6 zile matcile sumt mature sexual si se pot imperechea
eu am adus micronucleele aceste la oras (Oravita), stupina este la sat 30 km departare, le am adus mai mult pentru diversitate ,sa fie imperecheate de alti trantori, si pentru a mi ocupat serile, ca sincer serviciul ma omoara si cu ele ma mai delectez si eu un pic  :razz: :razz:
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

buya

Citat din: balasbebe din Iunie 06, 2012, 10:33:39 PM
Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.


NU au cum sa fie 2 ca am bagat cate un bigudiu la fiecare micro nucleu,
am luat de la stupina 6 matci cu bigudiu cu tot , pentru tot atatea micronuclee
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

scfpfa

Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 10:41:43 PM
Citat din: balasbebe din Iunie 06, 2012, 10:33:39 PM
Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.


NU au cum sa fie 2 ca am bagat cate un bigudiu la fiecare micro nucleu,
am luat de la stupina 6 matci cu bigudiu cu tot , pentru tot atatea micronuclee
Corect,dupa cum spui tu,o matca un nucleu,la departare de 30 km,de ce canta?intrebarea este la fel de plauzibila,ca si aceia ?cu cati trantori se imperecheaza o matca???????
albine

buya

Citat din: scfpfa din Iunie 06, 2012, 10:57:03 PM
Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 10:41:43 PM
Citat din: balasbebe din Iunie 06, 2012, 10:33:39 PM
Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.


NU au cum sa fie 2 ca am bagat cate un bigudiu la fiecare micro nucleu,
am luat de la stupina 6 matci cu bigudiu cu tot , pentru tot atatea micronuclee
Corect,dupa cum spui tu,o matca un nucleu,la departare de 30 km,de ce canta?intrebarea este la fel de plauzibila,ca si aceia ?cu cati trantori se imperecheaza o matca???????

la nici 1,5 km de mine e e un stupar cu 200 familii
deci nu imi fac probleme , pentrru lipsa trantorilor
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

scfpfa

Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 11:13:27 PM
Citat din: scfpfa din Iunie 06, 2012, 10:57:03 PM
Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 10:41:43 PM
Citat din: balasbebe din Iunie 06, 2012, 10:33:39 PM
Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.


NU au cum sa fie 2 ca am bagat cate un bigudiu la fiecare micro nucleu,
am luat de la stupina 6 matci cu bigudiu cu tot , pentru tot atatea micronuclee
Corect,dupa cum spui tu,o matca un nucleu,la departare de 30 km,de ce canta?intrebarea este la fel de plauzibila,ca si aceia ?cu cati trantori se imperecheaza o matca???????

la nici 1,5 km de mine e e un stupar cu 200 familii
deci nu imi fac probleme , pentrru lipsa trantorilor
Corect,dar cati trantori participa efectiv la imperechere?Asta-i intrebarea?Demonstreaza,daca poti?Si nu doresc argumente nestincifice..........Ori din carti scrise acum N ani?Poti raspunde?
albine

buya

Citat din: scfpfa din Iunie 06, 2012, 11:59:30 PM
Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 11:13:27 PM
Citat din: scfpfa din Iunie 06, 2012, 10:57:03 PM
Citat din: buya din Iunie 06, 2012, 10:41:43 PM
Citat din: balasbebe din Iunie 06, 2012, 10:33:39 PM
Trebuie tinute 3 zile la racoare. Dupa 3 zile nu mai canta. Sa nu fie 2 sau doua jumate. Trei zile trebuie tinute sa nu mai plece.


NU au cum sa fie 2 ca am bagat cate un bigudiu la fiecare micro nucleu,
am luat de la stupina 6 matci cu bigudiu cu tot , pentru tot atatea micronuclee
Corect,dupa cum spui tu,o matca un nucleu,la departare de 30 km,de ce canta?intrebarea este la fel de plauzibila,ca si aceia ?cu cati trantori se imperecheaza o matca???????

la nici 1,5 km de mine e e un stupar cu 200 familii
deci nu imi fac probleme , pentrru lipsa trantorilor
Corect,dar cati trantori participa efectiv la imperechere?Asta-i intrebarea?Demonstreaza,daca poti?Si nu doresc argumente nestincifice..........Ori din carti scrise acum N ani?Poti raspunde?

eu am postat in legarura cu problema mea , adica a matcilor nu a trantorilor , asa ca ..........?
daca va intereseaza cati trantori participa , studiati  !
ce relevanta are ce a ti scris dumeavoastra cu ce am postat eu ?
alt subiect nu?
respect !



"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

jenica67

       Aici este dialogul surzilor si fiecare intelege ce vrea. scfpfa, la ce distanta se afla un nucleu de celalalt (nu de vatra de unde le-ai luat ca asta eu am inteles ca sunt 30 de km), si esti sigur ca unul din stupii tai, din care ai luat albina, nu avea schimbare linistita de matca si ai nimerit matca tanara si ai scuturat-o, intr-un nucleu ?
        buya tu ai pus 2 intrabari, cati participa si aici este vorba de o multime, normal peste 100 de trantori, si cu cati se imperecheaza si aici este vorba de 5-12 in mod normal. De demonstrat..., se poate dupa cantitatea de sperma ce poate sa o cedeze un trantore si cantitatea de sperma din spermateca matci. Dar asta nu se poate demonstra, cum sustii tu, ci se poate determina. Intrebarea este ce legatura au trantorii cu cantatul matcii ? Nu esti off topic ? Deschide o tema cu problema ta, daca te framanta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

buya

Citat din: jenica67 din Iunie 07, 2012, 02:18:10 PM
       Aici este dialogul surzilor si fiecare intelege ce vrea. scfpfa, la ce distanta se afla un nucleu de celalalt (nu de vatra de unde le-ai luat ca asta eu am inteles ca sunt 30 de km), si esti sigur ca unul din stupii tai, din care ai luat albina, nu avea schimbare linistita de matca si ai nimerit matca tanara si ai scuturat-o, intr-un nucleu ?
        buya tu ai pus 2 intrabari, cati participa si aici este vorba de o multime, normal peste 100 de trantori, si cu cati se imperecheaza si aici este vorba de 5-12 in mod normal. De demonstrat..., se poate dupa cantitatea de sperma ce poate sa o cedeze un trantore si cantitatea de sperma din spermateca matci. Dar asta nu se poate demonstra, cum sustii tu, ci se poate determina. Intrebarea este ce legatura au trantorii cu cantatul matcii ? Nu esti off topic ? Deschide o tema cu problema ta, daca te framanta.

salut jenica
unde am intrebat eu cati trantori participa la imperechere?, cred ca scfpfa a intrebat
referitor la dist. dintre micronuclee, sunt puse toate pe o scandura , uncdeva la 20 cm unul de celalalt, poate se simt matcile intre ele la dist acelea
habar nu am ?
in fine nu asta conteaza,eu sincer m am cam lamurit de ce cant intre timp
azi am avut surpriza sa vad ca 3 nuclee sau depopulat
greseala mea a fost , cred ca  in momentul cand am populat nucleele nu am pus si un fagure cu puit sa stea albina acolo
celelalte 3 vad ca o duc bine , tot canta matcile de mama focului
merci si respect

"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

bucovineanu

Reginele au eclozat in familia crescatoare unde erau mai multe si atunci au inceput sa cante. Au ramas cu acest obicei si canta in continuare. La un moment dat se vor linisti si vor fi scoase la imperechere. Daca la formarea nucleelor se folosesc botci care urmeaza sa eclozeze peste cel putin 24 de ore, nu vor incepe concertul.