matca de salvare

Creat de ceausescu95, August 05, 2012, 01:00:13 AM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

O matca care a eclozionat de doua zile si care sper sa se imperecheze in cel mai scurt timp,o sa fie buna pentru iernare?.Multumesc anticipat. :thanks:

stefan1

  La data asta un raspuns categoric poate fi riscant. Depinde foarte mult de zona climatica si de baza melifera trecuta si prezenta. Intr-o zona in care saptamanile trecute a fost cules cat de cat bun, albinele au mai pastrat suficienti trantori sau chiar mai au puiet de trantori in stup. In zonele unde nu a fost de multe vreme cules (si anul asta sunt multe astfel de zone), numarul de trantori este scazut si doar familiile foarte puternice sau cele care au probleme cu matcile mai pastreaza trantori. Daca in zona sunt multi trantori (de la stupina proprie sau de la altele), sansa de imperechere a reginelor este mai mare si calitatea viitoarelor matci este mai buna. Daca sunt putini trantori, s-ar putea ca zborurile reginei in vederea imparecherii sa fie mai multe si la distanta mai mare de stupina, incat riscul sa dispara in timpul acestor zboruri este mai mare.
  Sunt zone si ani in care luna august si chiar septembrie sunt luni in care se pot inca imperechea matci fara probleme. Ba de multe ori aceste regine tarzii vor oua intens in toamna, si dupa ce alte regine opresc ponta (lucru care uneori este benefic, dar alte ori mai putin bun).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ceausescu95

 :thanks: :thanks:Multumesc mult domnule stefan.Am vazut la familia respectiva cativa trantori si puiet capacit de trantor.Sper ca nu voi avea probleme cu matca respectiva. :thanks:

Kiwi Bee

Daca pina la inceputul lui sept. nu ai regina imperecheata mai bine fa o unificare si stupul in cauza va supravietui fain pina la primavara. Apoi divizezi.

Adrian Roman

Citat din: Kiwi Bee din August 08, 2012, 10:51:20 AM
Daca pina la inceputul lui sept. nu ai regina imperecheata mai bine fa o unificare si stupul in cauza va supravietui fain pina la primavara. Apoi divizezi.

Foarte corect . Pe de alta parte, si daca se fecundeaza, datorita numarului mai mic de trantori, dupa cum bine spunea si Stefan 1, calitatea matcii e discutabila sub orice forma, deci in primavara, obligatoriu de schimbat matca !.... Dar sfatul lui Kiwi Bee e cea mai buna rezolvare in momentul acesta . :hi: