Stupul vertical 12 rame si cat de 1/2, tip stuparul.ro

Creat de aportase, Iunie 06, 2012, 03:29:40 PM

« precedentul - următorul »

aportase

Va propun in dezbatere un stup interesant. Sunt incepator, am numai 5 familii, cumparate de la un prieten. Iubesc albina din adolescenta, nu am reusit sa am stupi pana in aceasta primavara. Locuiesc la munte, 1000m altitudine, intre Valea Jiului si Retezat.  Daca prind un borcan de miere de la stupina mea, pana in septembrie, sunt fericit, nu doresc afaceri mari. O fac din pasiune si, drag de natura.
Am cumparat doi stupi din aceast model, am vazut si propunerile stupului BIO - Ursu, dar ca incepator, nu prea am inteles mare lucru. Chiar daca am citit deja 5 carti de apicultura, zeci de ore de video pe internet si, citesc fest forumurile de specialitate. Sper sa intru in iarna, cu cel putin 8 familii in acest stup.

Stupi verticali 12 rame, fund antivaroa, cat magazie, podisor hranitor


Stupi verticali 12 rame, îmbunătățiți. Sunt compuși din:

Soclu anti-varroa cu șubăr ce ușurează efectuarea tratamentului cu Varachet
Corp 1/1 rame STAS
Magazin de recoltă rame 1/2 cu șipcă de ghidaj
Podișor hrănitor multifuncțional cu capac transparent compartiment pentru sirop si compartiment pentru turta.

Capac telescopic acoperit cu tablă zincată.
Se livrează la pachet, cu soclul, podișorul și capacul montate, iar corpul și magazia demontate. Pachetul conține: 2 mânere, 2 coltare de prindere, gratie pentru urdinis, șubăr pentru aerisire, holșuruburi pentru montarea corpului, magaziei și mânerelor.

Caracteristici:

Dimensiune exterioara 495 x 495 mm. Poate fi folosit în pat cald sau în pat rece.
Inaltime cat magazie 170 mm pentru rame de 162 mm.
Corpul și magazia construite cu toleranță pentru rame. Ramele încap în stup și atunci când se încarcă cu propolis.
Soclul anti-varroa eficientizează tratamentul cu Varachet prin mecanismul aerisirii cu șubăr și al gratiei de urdiniș care poate fi închisă ermetic.
Atunci când aerisirea din soclu este deschisă, fagurii nu mucegăiesc iarna, albinele sunt ajutate în ventilarea stupului pe timpul verii iar aerisirea este îmbunătățită la transportul în pastoral.
Podișor hrănitor de capacitate mare - 4l. Se pot efectua hrăniri de completare precum și hrăniri de stimulare.
Podișor hrănitor ce permite hrănirea cu turtă de zahăr la sfârșitul iernii.
Hrănirea nu implică deschiderea cuibului, deci se poate efectua și seara, pe vreme ploioasă sau în timpul iernii.
Capacul transparent al podișorului hrănitor permite observarea consumului de hrană administrată.

http://www.stuparul.ro/stupi-verticali-12-rame-podisor-hranitor-magazie-soclu-anti-varroa.html

Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

Piticot

pat cald,pat rece..cat de 1\2.
sincer nu folosesc patul cald.imi place stupul pe 12 rame pt ca are albina mult spatiu.imi umple o magazie de 1\2?mai pun una..(mai rar asta,recunosc ca pana acum n-a fost cazul.)am plecat de la un roi pe care l-am primit cadou,intr-un dadant pe 10 rame si in anul urmator am trecut pe 12 rame,imi parea albina ingramadita.am o singura si eterna problema..barbile in zilele cu mult soare,lipsa ventilatiei.

inca un avantaj:daca nu-mi acopera 12 rame si am cules intens,pun diafragma dupa a 10-a rama si trag magazia.

p.s.
la fel,fac apicultura din pura pasiune,in timpul liber.

Piticot


albina harnik

in acea magazie  se baga rame,avand dimensiuni mai mici nu ?? dimensiunea este cat magazia??Sau ce rol are

Sunt incepator si as vrea sa imi iau si eu  acest model  ..de asta va intreb
:thanks:

tassevasi

   ""in acea magazie  se baga rame,avand dimensiuni mai mici nu ?? dimensiunea este cat magazia??Sau ce rol are ""


Da in  acea magazie (cat) se pun rame de dim  ce o ai , adica  daca ai de jumatate (1/2 ) se pun ram corespunzatoare , poti sa ai  intreg (1/1 ) cit cuibul  si atunci pui la fel pt intrg .
  De fapt  raspunsul  il stiai dar ai vrut sa fi sigur .
   La acest  model sunt avantaje  mai ales la aranjatul  magaziei si  ciubului ,  dezavantajele  sunt ca e mai mare si mai greu .

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

Citat din: dorindafi din Decembrie 20, 2012, 02:36:47 PM
fantastic , nu credeam ca e posibil asha ceva  =))

   :rotfl: :rotfl: Mai, lasa baiatul in pace !!   :rotfl: :rotfl:
   Vrea mura in gura .

roxmob

@piticot...este stup nou cel ce l-ai postat, dar faltul cum e facut intra apa in stup...fa mai de aproape poza si posteaza sa vedem mai exact ca eu pe joi-vineri ajung la faza cu faltuitul dar il fac asa:

cristicomanesti

ce parere aveti de acest stup?
il face cineva din zona si cere 120 lei
este pe 12 rame 1/1 cu un cat de 1/2
la exterior are 51 si acoperisul are 62...trebuie o coala de tabla :(
am cerut eu 2 urdinisuri pentru a trece fara sa deranjez fam in pat cald.

orbanstefan64

pe stationar ii bun pt pastoral streasina capacului i ti da batai de cap .
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

cristicomanesti

nu are,trebuie sa.i fac.
10 cm pe 5 cm ajunge pe 2 parti?Atata am loc 5 cm pana in sipca unde se aseaza capacul

apivasmob

cam trebuie ca este cu fund fix. cel putin lungime 200/20 mm pe o parte sau ambele opuse.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Marius-ursulakhe

aportase tu de acest stup vb
eu l-am facut in stilul meu din dorinta de a experimenta de a face diferenta