Brauloza

Creat de andrei_salaj, Martie 28, 2008, 08:48:43 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

cum se trateaza....cred k tre sa ii tratez amu in primavara. :mad:

PricopArthur

La fel ca pe varooa.
Numai pt braula coeca e suficient fumul de tutun. Pui in afumator si un pachet de tigari ieftine sau foi de tutun daca in zona voastra se cultiva, si dai prin urdinis 3 - 4 pufaituri. Braula, ametita cade pe fundul stupului, si daca ai sita antivarooa e ok. Daca nu ii aduni ca apoi isi revin.
Dar cel mai simplu e sa faci un varachet pt tot, tratamente complete de primavara.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

eu am varatraz...e bun?doar sa respect indicatiile de pe prospect :)

PricopArthur

Nu am tratat niciodata cu varatraz. Care e compozitia si producatorul?
Dupa nume pare sa fie ceva asemanator cu varachetul.
Miere multă şi inimă curată!

ni_nacu

Am fost tentat sa cumpar un flacon de VARATRAZ,are compozitie identica cu varachetul,doar concentratia este mai slaba ( cam 50%) deci la pret iese cam la fel cu varachetul forte la
apicola.
Ce am vazut eu era fabricat la Filipestii de padure.

pintilied

Citat din: PricopArthurLa fel ca pe varooa.
Numai pt braula coeca e suficient fumul de tutun. Pui in afumator si un pachet de tigari ieftine sau foi de tutun daca in zona voastra se cultiva, si dai prin urdinis 3 - 4 pufaituri. Braula, ametita cade pe fundul stupului, si daca ai sita antivarooa e ok. Daca nu ii aduni ca apoi isi revin.
Dar cel mai simplu e sa faci un varachet pt tot, tratamente complete de primavara.
La braula nu este eficient varachetul simplu ci numai varachet forte.
Nu tot ce zboara,face miere!

PricopArthur

Nu am stiut. Adevarul e ca in ultimul timp am folosit numai varachet forte, mavrirol si clartran.
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Varachet Forte contine si Mavric ca si Mavrirolul.In concluzie ambele ataca braula.
Nu tot ce zboara,face miere!