Albine fara aripi

Creat de octav, Mai 27, 2012, 08:55:38 PM

« precedentul - următorul »

octav

Va salut!
Am o nelamurire. Am vazut intr-un stup, albine care nu au aipile intregi. Unele chiar deloc. Am gasit 10, de fapt la urdinish ca albinele le scoteau afara.

Stiti ce ar putea fi? Vreo boala?
Sa imi fac griji?

Multumesc
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

Poate fi vorba de o acarioza avansata datorata tratamentelor incorect aplicate, sau chiar a lipsei lor.

Se impune urgent tratament cu varachet forte, de preferat cu varoojetul.

tassevasi

  De regula in aceasta situatie ,cum spune d-l romikele , este vorba de o infestare f f mare  cu  varoua  mai ales in lipsa unor tratamente ,ori facute necorespunzator .
  Luati masuri imediat , tratati cu  varachet f  chiar daca acum este f f mult puet si nu mai dati mierea la procesatori ,ca poate nu corespunde .
  Numai bine .

octav

#3
1. Despre miere nu se pune problema de dat la procesatori. Eu ma gandeam sa scot ceva pentru mine.
2. Am facut tratament cu VF in primavara de 2 ori la interval de 7 zile(martie), de atunci nu am mai facut. Sper ca am fost inteles corect. Albinele fara aripi sunt tinere, abia iesite, nu batrane care au ramas fara aripi.

Am bagat rama claditoare in cuib inainte de ultima rama cu puiet, drept capcana pentru varoa, si nimic. Am citit ca daca stric celulele de trantor si iese un lichid galben portocaliu, atunci are varoa. Daca lichidul este transparent fara urme galben portocalii atunci nu este voroa. Este adevarat?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

In filmuletede d-lui prof. Ursu se poate vedea la un moment dat prezenta varroa in celulele capacite de trantor.
E posibil ca varachetul sa fi fost expirat, pastrat necorespunzator sau cu probleme de calitate, situatii intalnite in decursul timpului la destui apicultori.
Daca fumigatia s-a facut cu fitil, acesta e posibil sa fi ars incomplet, sau doza a fost nepotrivita volumului stupului.
Rama claditoare e neeficienta in caz de infestare masiva, se pot observa cu atentie albinele cu o lupa, daca au varooa se poate observa, iar daca au braula, se vede cu ochiul liber, fiind rosiatica. Si aceasta din urma se poate elimina cu varachet forte.

octav

Multumesc.
Miercuri cand ajung la ei o sa le fac tratamentul. Mai intai sa scot ramele de miere? ca am vreo 3 ce ar merge extrase.

Stima!
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele


mape 48-petru manea

tratamentul sa nu -l faci cu varachetul cu care ai facut in primavara
   poate nu a fost bun
daca ai timp sa faci tratamentul din 4 in 4 zile este mai eficient in total 3 fumigatii
atentie la etanseitatea stupului
tratamentul sa-l faci dimineata devreme sau seara tarziu cand temperatura nu este prea mare si toate albinele sunt in stup

ilalexandru

Eu as zice ca nu paduchele e de vina 100%. Prezenta albinelor fara aripi se datoreaza altui motiv. Am avut si eu anul trecut vreo 3 familii la care iesea puietul din celule fara aripi. Insa in celula nu era nici o urma de paduche. Am desfacut cateva celule, din loc in loc albine fara aripi, dar paduchi zero. Am schimbat matcile acelor familii, iar fenomenul asta a disparut. Facusem si inainte de asta tratamente cu varachet. Si dupa ce am schimbat matcile au urmat alte tratamente. Asa ca o prima masura eu zic ca ar fi schimbarea matcilor si apoi efectuarea tratamentelor

Kiwi Bee

Si eu la varroa ma pot gindi.
Mai exact la un virus purtat de acestea(fiind cunoscut DWV - deformed wing virus). Chiar daca acum nivelul de varroa e mai scazut(datorita tratamentelor efectuate) virusul a ramas in celulele de puiet si acestea eclozind mai recent se vede rezultatul.
Inainte de efectuarea tratamentului ar trebui si o numarare a varroai si dupa aceea sa se faca tratamentul. Iar dupa tratament alta numarare.
Faptul ca intrun stup sint vreo 10 albine cu aripile deformate inca nu e mare problema. Am vazut si stup unde doar pe o parte a ramei erau mai multe decit 10.
Octav, atunci cind apar albine cu astfel de aripi este un semn bun ca trebuie sa intervii cu tratament pt varroa. Poate ca tu ai facut tratamentul cum trebuie dar la ce ma mai gindesc eu este ca sar putea sa ai alti stupi prin zona ta (nu departe) si acel stupar nu sia facut tratemantul iar trintorii imprastie varroa foarte repede.

O alternativa ca sa nuti contaminezi mierea ar fi tratament cu acid formic. Un tratament cu acid formic dureaza 24 de ore timp pt care poti sa lasi catul cu miere pe locul ei sau poti sal indepartezi sil pui inapoi dupa tratament. Daca lasi catul cu miere pe stup gustul mierii se va schimba dar mierea nu se va considera contaminata. Tratamentul cu acid formic este folosit si de apicultorii BIO peste tot in lume. Respectiv tratamemntele bazate pe thimol sint acceptate in apicultura bio.

stefan1

Citat din: octav din Mai 27, 2012, 09:26:00 PM
...
Am citit ca daca stric celulele de trantor si iese un lichid galben portocaliu, atunci are varoa. Daca lichidul este transparent fara urme galben portocalii atunci nu este voroa. Este adevarat?

  Nu-i adevarat! Larvele de trantori sunt hranite si cu mult polen, care de multe ori are culoarea galbena. De aceea, daca sectionezi larvele sau pupele tinere de trantori, vezi in tubul lor digestiv, urme de polen de culoare galbena.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

octav

Sa pun si poze cu stupii in cauza. Doar la cel care are fata albastra se intampla.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

dorindafi

Citat din: octav din Mai 27, 2012, 08:55:38 PM
Va salut!
Am o nelamurire. Am vazut intr-un stup, albine care nu au aipile intregi. Unele chiar deloc. Am gasit 10, de fapt la urdinish ca albinele le scoteau afara.

Stiti ce ar putea fi? Vreo boala?
Sa imi fac griji?

Multumesc
acolo e o problema mare, eu am trecut prin asha ceva
bagale 3 tratamente cu varachet dupa care vei decide cum faci unificarile  ca oricum daca-i vei lasa asha stupi nu se mai pot numi  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Ce ai mai facut cu albinele fara aripi? Le-a crescut la loc, sau le-ai schimbat? Ai facut tratamentele???  :uimit:

marian sima

Salutari.Ce vad eu in imagine este ca in partea dreapta este puiet capacit normal in partea stinga a imagini este puiet capacit dar are un defect capaceala este bombata spre interior cea ce nu prea este bine,eu unul stiu ca familia infectata de paraziti au albine cu aripi malformate dar sa nu aibe aripi de loc nu am vazut.