Viitorul forumului

Creat de APIARDEAL, Mai 23, 2012, 12:39:50 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Mie nu mi se pare asa de greu sa muti un site. E adevarat ca pana se propaga nameserverele e de asteptat dar nu mai mult de 48 de ore. Pana acum am schimbat si eu ceva hostinguri la diferite platforme cu succes. :D E adevarat ca uneori mai raman probleme cu linkurile si trebuie schimbate manual in unele scripturi, insa cu rabdare se face totul.

Imi mentin propunerea ca daca forumul va avea nevoie de cunostintele mele, vi le pot pune la dispozitie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Cine a spus ca e greu, si cine a spus ca e un site?

Sunt 7 situri si doua forumuri, plus 4 baze de date, din care una wordpresss, cretina rau.

oroles

Citat din: romikele din Iunie 21, 2014, 08:07:48 PM
Cine a spus ca e greu, si cine a spus ca e un site?

Sunt 7 situri si doua forumuri, plus 4 baze de date, din care una wordpresss, cretina rau.

Da, am lucrat cu wordpress. Asa e, e cretina.
1. De ce nu folosesti pentru anunturi un script special facut pentru asa ceva (Zen Cart, OsCommerce, OpenCart etc)? Eu zic ca sunt mai bune. Pentru bilblioteca cred ca ar fi super sa instalezi Tinyread.
2. Pentru simplificare poti baga pe aceeasi baza de date cate site-uri vrei. :D Ideea e ca fiecare site sa aiba intrarile diferite in tabelul bazei de date: de exemplu, daca nu ma insel, la wordpress tabelele din baza de date mysql sunt ceva de genul wp_users. Ideal ar fi sa se schimbe partea bolduita cu una diferita, pentru siguranta. Dar, cred ca stii deja asta. E adevarat ca s-ar putea pierde un pic la viteza... Dar, stiut fiind faptul ca forumul este cel mai folosit nu cred ca ar fi o problema... Am facut in trecut asa ceva, fara nicio eroare...

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

wordpress-ul este al lui kaptarak.hu, adminul e din Ungaria.
Eu doar il gazduiesc si banii pt. hosting ii folosesc si pentru apiardeal.
La celelalte daca voi avea timp voi incerca o baza de date comuna si le voi comasa.
Dar nu acelea sunt problema, de fapt nu functionalitatea m-a obligat sa mut, ci nesimtirea americanilor care cer din ce in ce mai multi bani inainte, apoi ofera servicii de rahat.
Am preferat aceasta gazduire pentru inca un an, timp in care voi rezolva incompatibilitatea imaginilor atasate la transferul pe un server romanesc unde am cont pana in 2064.

romikele

Surpriza de dimineață!  :P

tuturicius

Felicitari!  =D>  Putea fi si mai rau! :))))))  :P

RazvanTi

si acum IN SFARSIT merge si forumul BINE!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele

Am facut update la ultima versiune de smf, 2.0.8
Se pare ca au rezolvat unele probleme legate de functionalitate... cu traducerea in RO mai sunt mici chichite  :wink2:

romikele

Cu ocazia mutarii pe actualul server, am facut si actualizarea la versiunea curenta de smf, 2.0.9
Spor la postari!!!  :hi:

dodo79

Citat din: romikele din Octombrie 31, 2014, 12:54:52 PM
Cu ocazia mutarii pe actualul server, am facut si actualizarea la versiunea curenta de smf, 2.0.9
Spor la postari!!!  :hi:
Mai decente  :)  :hi:

romikele

Ca sa pot muta baza de date, a trebuit sa o "rup" in doua, si pentru asta am fost nevoit sa elimin ceva balast.
In zilele ce urmeaza, va continua curatenia.
Mai ramane de rezolvat problema atasamentelor, dar se pot posta imagini, de preferat la dimensiuni mai reduse, sa nu crestem prea rapid dimensiunea folderului de fisiere atasate.

Ce-a fost greu, a trecut!!!

dodo79

Va trebui sa intram pe site si pe urma pe forum de fiecare data?
Vad ca acuma apare site gazda atunci cand vrem sa intram direct pe forum.
Mi-a revenit  si avatarul. :)

bio

Citat din: romikele din Octombrie 31, 2014, 12:54:52 PM
Cu ocazia mutarii pe actualul server, am facut si actualizarea la versiunea curenta de smf, 2.0.9
Spor la postari!!!  :hi:

:bravo:... :thanks:

romikele

Citat din: dodo79 din Octombrie 31, 2014, 01:15:24 PM
Va trebui sa intram pe site si pe urma pe forum de fiecare data?
Vad ca acuma apare site gazda atunci cand vrem sa intram direct pe forum.
Mi-a revenit  si avatarul. :)
Nu stiu cum si pe unde vrei sa intri... important e sa poti!  =))

Salveaza ca "semn de carte" pagina index a forumului si o poti accesa de acolo (bookmarks).

tepes v

Felicitari,nea  romikele !
giurgiu