Productie miere de salcam 2012

Creat de Alutus, Mai 16, 2012, 08:26:19 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Vi se acorda si voua fonduri UE , la noi se acorda prin masura 141 , 1500 euro pe an .

buturuga

Citat din: Kov iulian din Iunie 07, 2012, 10:52:58 PM
Vi se acorda si voua fonduri UE , la noi se acorda prin masura 141 , 1500 euro pe an .

Eu nu pricep la ce te referi, are mesajul tău ceva comun cu subiectul - Producție miere de salcâm 2012 ?
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

Kov iulian

Intr-un fel are, spuneati ( atat Dvs dar si alti ) ca nu veti duce miere la procesator, la noi in romania multi apicultori au accesat masuri europeene, ei bine pentru a aduce la indeplinire acel plan de afaceri trebuie sa predai obligatoriu miere la porocesator .


Asta ma interesa daca aveti cumva si Dvs asa ceva acolo ?

buturuga

Citat din: Kov iulian din Iunie 08, 2012, 12:11:54 PM
Intr-un fel are, spuneati ( atat Dvs dar si alti ) ca nu veti duce miere la procesator, la noi in romania multi apicultori au accesat masuri europeene, ei bine pentru a aduce la indeplinire acel plan de afaceri trebuie sa predai obligatoriu miere la porocesator .


Asta ma interesa daca aveti cumva si Dvs asa ceva acolo ?

Din cate știu eu, nu exista la noi asa ceva, 1500 EUR pe an ar fi ceva fantastic, eu la sigur ași lasă lucrul pe care îl am și m-as apuca numai de apicultura !

Sunt prevazute careva subvenții de la stat pentru apicultori dar care-s foarte mici si greu de obținut. Da, bani europeni vin în tara sub forma de granturi, credite ....dar care se cheltuie pe toate prostiile posibile numai nu pentru investiții în agricultura sau industrie.
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

costelgeorgel

Citat din: RazvanTi din Iunie 07, 2012, 01:14:29 PM
eu de la ai mei am extras de la inceputul anului 0...
in schimb mi-au cladit 15 rame 1:1 (4 familii).


Asta este cred media pe tara!!!! mai ales la productia de miere . La ceara......

S-auzim de bine.

sebastian

Apropo de fonduri in It., sa primesti ceva trebuie sa ai societate, sa ai macar 50 si sa faci o investitie de macar alte 50 fam. , prezinti factura si iti ramburseaza banii, daca ai noroc sa fii ales.

viorel55

Citat din: Kov iulian din Iunie 07, 2012, 10:52:58 PM
Vi se acorda si voua fonduri UE , la noi se acorda prin masura 141 , 1500 euro pe an .

Ei nu primesc fonduri europene fiindca ....Republica Moldova nu face parte din U.E.

Adrian Roman

Va puteti imagina cum arata salcamii la 5 metri de stupi, ca niste buchete imense de flori si nici o albina pe ei ??? Cam asa am trecut de " marele cules "!.. Fructiferii si papadia au fost simultani si au trecut intro saptamana-in loc de trei !! Am scos pentru uz personal ce s-a adunat in zece magazii de 11 R-1/2, adica 22 de kg in total !, adica mai putin decat de la o familie, anul trecut. Sa mori, nu alta ! :rusine:

stupar

La salcamul 3 Acs Josif a dat interviu la radio(actualitati)ca de la sal.1,2 si 3 a facut o productie de 20 kg/ fam.Siguri ca pe acest considerent procesatorii a luat in considerare aceasta productie record si nu a ridicat pretul de achizitii.
Vedeti ca in piata au inceput sa apare pietari,care au cateva familii de albine si vinde miere n-are nici un gust,apiinvert prelucrat si pasteurizat.
Autoritatile nu intervine,se lasa pacaliti consumatorii.Totusi cine consuma miere adevarata de regula a doa oara nu mai cumpara de la ei.

dorindafi

 :hi:  mai baietzi
la ce va facetzi atatea griji cu pretzul mierii ca doar nu ne obliga nimeni sa o dam la procesator acum
tzinetzi de ea ca timp este
shi decat cu un pret de nimic la altzii mai bine cu 23/25 de lei de acasa   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

George N

anul asta mierea de salcam  o voi vinde tot cu 25 lei/kg , pt. a cistiga mai multi clienti...oricum pretul real este  peste 30 lei /kg.

pharaonu75

Citat din: George N din Iunie 10, 2012, 09:15:05 PM
...oricum pretul real este  peste 30 lei /kg.

Spune-le asta si procesatorilor, pentru ca ei ofera cam 38% din pretul spus de tine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

George N

nu stiu ce costuri au ei (ambalare, distributie..etc..) , dar daca ar oferii MACAR 15 lei/kg  (pt mierea de salcam)  cu ridicarea ei de la domiciliul apicultorului  (sau alte variante ...),cred ca in felul ar avea din nou toata curtea plina cu butoaie de miere , nu asa cum este acum aproape goala . Cred ca o  promovare mai puternica pe piata (tv, ziare etc) ,pt. ceea ce inseamna mierea, ar rezolva multe ...Altfel nu stiu ce se intampla si nu vreau sa judec gresit  pe nimeni ...tot ce se poate face  acum ,este sa ne facem propria noastra piata de desfacere si sa promovam noi ceea ce "producem" si rezultatele nu vor intarzia sa apara :smile:

sorinnel

Eu am hotarat ca anul asta sa vand (de acasa) mierea de salcam cu 20 RON si cea poliflota cu 17 Ron .  Desi cred ca as reusi sa o vand si la un pret mai mare, consider ca acesta este pretul corect si pentru mine si pentru client . Prefer sa o vand de acasa la 20 ron decat in piata cu 25ron pt ca nu am costuri cu recipientele,  costuri cu deplasarea + ca nu am timp sa stau prin piete.
Sorin Pop

bee_lover