Productie miere de salcam 2012

Creat de Alutus, Mai 16, 2012, 08:26:19 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: Alutus din Mai 16, 2012, 08:26:19 AM
Orlesti, Ladesti, Valcea . Media 7.5 kg. Record 12kg.
da , am vazut shi eu extractzie anul asta cu 14/15kg pe familie dar a extras cuibul shi catul impreuna cu ramele de miere pe care lea avut de anul trecut
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

andrei_georgian

Citat din: pharaonu75 din Mai 25, 2012, 10:33:53 PM
Anul asta procesatorii ofera 11,5 lei pe un kg de miere de salcam, adica mai putin decat anul trecut! :nono:
In cazul asta mierea va fi consumata de familia mea si de albinele mele. Surplusul se va vinde cu borcanul, la pret de cel putin 20 lei/kg.

Aceeasi procesatori ofera pe mierea de rapita 6,5 lei... adica exact pretul cu care s-a vandut apifonda anul asta!
La iarna apifonda va fi, cu siguranta, mai scumpa, deci va sfatuiesc sa va hraniti albinele cu miere de rapita... macar asa albinele nu se mai uzeaza iar comerciantii de apifonda si procesatorii nu isi mai numara profitul facut pe munca voastra.

Dupa ce ca anul asta este destul de prost din punct de vedere apicol, trebuie sa vindem si mierea pe nimic?

de la procesatori nu o sa vedem niciodata munca albinelor si a noastra rasplatita la adevarata ei valoare :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Mehedinti, STREHAIA, media 5-6 kg.
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucursorinelionel

La campie (Giurgiu) : familii pe 12 r cuib si cat 1/2=media 6 kg; la cele pe 20 de rame, sau mai mult, media de 12..16 kg...din punctul meu de vedere, salcamul a fost un pic mai mult decat un cules de intretinere foarte bun.Poate la tei sa vedem ceva mai mult...ca de la floarea soarelui prefer sa fac rezervele de iernare. La deal-munte, nu stiu inca, week-end-ul urmator spar sa vad ce s-a adunat, desi nu imi fac mari sperante la cat a plouat...!!
Multa bafta, tuturor!!!
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

marius_vfp

Citat din: dorindafi din Mai 26, 2012, 09:36:35 PM

da , am vazut shi eu extractzie anul asta cu 14/15kg pe familie dar a extras cuibul shi catul impreuna cu ramele de miere pe care lea avut de anul trecut
da si apoi a bagat peste familie un bidon cu apipixuri ca sa nu moara de foame , nu prea pricep carei avantajul da marog unii se gandesc doar la profitul de moment nu si la repercursiuni .

procesatorii se vor linge pe bot anul asta si vor tine liniile blocate , o sa fie o mica lectie as de invatzare de minte ca sa respecte munca celor de jos.
spor la treaba caturi pline la tei .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

buturuga

Călărași, Republica Moldova,  Salcâmul la noi anul acesta a inflorit anormal de devreme cam pe 3-4 mai, pe când, de obicei, inflorea în a doua jumătate a lui mai, anul trecut inflorea pe 19-20 mai, adică minus 2 săptămâni în dezvoltarea familiilor de albine. Zic asta deoarece iarna a fost lunga iar primăvara a fost destul de rece. Dar spre sfârșitul lui aprilie am avut temperaturi de +30+35 grade, nu mai țin minte asa căldură în aprilie. Respectiv totul a început a inflori la fuga. Salcâmul a inflorit foarte repede, familiile de albine nu erau încă la potențialul lor maxim de aceea culesul a fost sub așteptările mele, în pofida faptului ca timpul relativ a fost favorabil, ploile ne-au ocolit, au fost doar ploi de scurta durata. Încă nu am terminat extrasul, dar deja am, un maxim de la una dintre cele mai puternice familii - aprox. 25-30kg. Nu neg ca nu cred sa fie exclusiv miere de salcâm, ca au inflorit cam toți copacii odată, dar nici tare nu ma preocupa compoziția exacta a mierii, principalul e sa fie dulce și gustoasa.... și asta este așa - SUPER EXACT !!!
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

antiopa din ardeal

  Record de 25-30 kg/fam? Felicitari, mie mi se pare aproape incredibil. Asta in stationar? Daca terminati extrasul si nu e secret m-ar interesa cat iese media.

La noi in Mures/stationar nu cred ca sunt stupari care sa poata sa se laude, bineinteles daca n-au umblat cu ,,cioara vopsita". Cred c-am avut la sfarsitul saptamanii trecute in jur de 3-4 kg/familie dar nu am extras si nici nu extrag. E a II-a zi de ploaie continua, frig si automat consuma mult. Mierea e necapacita, totusi mult mai vascoasa ca in alti ani si cu adaus de altele Majoritatea stupilor au intrat in friguri.

buturuga

Citat din: antiopa din ardeal din Mai 28, 2012, 03:13:38 PM
  Record de 25-30 kg/fam? Felicitari, mie mi se pare aproape incredibil. Asta in stationar? Daca terminati extrasul si nu e secret m-ar interesa cat iese media.

La noi in Mures/stationar nu cred ca sunt stupari care sa poata sa se laude, bineinteles daca n-au umblat cu ,,cioara vopsita". Cred c-am avut la sfarsitul saptamanii trecute in jur de 3-4 kg/familie dar nu am extras si nici nu extrag. E a II-a zi de ploaie continua, frig si automat consuma mult. Mierea e necapacita, totusi mult mai vascoasa ca in alti ani si cu adaus de altele Majoritatea stupilor au intrat in friguri.

Cam asa iese - Record de 25-30 kg/fam, eu nu preamăresc lucrurile și nici nu mă laud aiurea, spun ce e real. Exemplific: am scos din familie 10 rame standard 435/300 mm, dintre care 4 erau pline 4/4 (patru pătrimi) căpăcite de sus până jos, grele de tot, că abia le puteam ține într-o mână când măturam albinele de pe ele (cred să fi avut în total  15kg-16 kg), 4 erau pline cam 3/4 (cred să fi avut în total 10-11 kg), și 2 rame erau pline 2/4 (cred să fi avut în total 4-5 kg.) = aprox. 30 kg. E adevărat, stau în staționar, dar marele meu avantaj e că la distanță de aprox. 1 km  de stupină este o pădure de salcâm ce se întinde pe mai multe zeci de km., a fost sădită cam 15-18 ani în urmă și acum când înflorește e o frumusețe rară ! Și-n afară de asta salcâmul crește la noi peste tot, eu personal am sădit anul trecut vreo 15 copăcei prin locurile ce nu prezintă nici un interes pentru agricultură. Am mai sădit și vreo 25 copaci de Tei dintre care s-au prins cam jumătate, niște nebuni au dat foc la iarba uscată și mi-au ars și copăceii mei de tei o jumătate.

Cred ca în următoarele 2 zile termin extrasul, contabilizez totul și vad care e media, dar după cum vad eu de pe acum va fi mult mai bine ca anul trecut ! :D :D  Când  fac calculele vă spun ce a ieșit !
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

sorinnel

Desi anul acesta a fost o recolta foarte slaba la salcam (eu am scos aproximativ 5kg/familie) pentru ca au fost doar 3 zile de timp frumos, ma bucura faptul ca procesatorii n-o sa se mai linga pe degete pentru ca nu o sa mai aiba miere  :hippo: . Sincer eu nu am vandut niciodata la procesatori mierea  pentru ca nu am avut cantitati industriale dar ii consider niste sarlatani care vor sa se inbogateasca pe spatele unor bieti apicultori. Eu vand mierea cu borcanul. Anul trecut prin noiembrie nu am mai avut miere (am vandut aproximativ 200kg in cateva luni). Anul asta am doar 100kg de miere de salcam si inca nu m-am hotarat asupra unui pret. Dupa parerea voastra care ar fi pretul corect avand in vedere ca anul acesta a fost asa slaba recolta? Astept pareri
Sorin Pop

marius_vfp

pretul il face balanta dintre cerere si oferta , avand in vedere ca oferta e mica cererea va fi ca si cea din anii trecuti. pretul nu poate fi prea mult influentzat.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Citat din: sorinnel din Iunie 06, 2012, 11:00:31 PM
...nu m-am hotarat asupra unui pret. Dupa parerea voastra care ar fi pretul corect avand in vedere ca anul acesta a fost asa slaba recolta? Astept pareri

Pai anul trecut la procesatori a fost un pret de 13 lei/kg, iar anul asta ofereau 11,5 lei/kg...  :uimit: :uimit:
Asta arata ca ne cred prosti rau de tot... la o productie mai mica pretul ar trebui sa creasca, nu sa scada...
Acum ar fi momentul ca apicultorii sa nu mai predea en-gross mierea si sa ii lase pe procesatori sa proceseze tonele de maclavaisuri (intitulate pompos "hrana pentru albine") pe care le ofera la schimb cu butoaie de miere!
Poate in felul acesta inteleg si ei ca afacerea pe care o administreaza se bazeaza pe munca apicultorilor, pe care ar trebui sa ii respecte, nu sa ii umileasca!
Vindeti fratilor en-detail cat de mult puteti si lasati-i pe aia care "produc" zeci de tone anual sa predea la procesatori, sa vedem daca le convine. Eu cred ca nu, pentru ca zecile alea de tone au nevoie sa fie cupajate cu mierea voastra de calitate pentru a se incadra in standarde. :wink2:

De apreciat ce face Giovanni in clipul asta, chiar daca totul se intampla anul trecut!

mierea la romani
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sebastian

Bunaziua tuturor !Eu am recoltat un record de 39 kg si o medie de17 kg, dar nu in RO ceva mai in vest!

JohnSpatari

Eu de la albinutele mele am scos (1 familie jumatate :)) cateva rame de 1/2 deci un borcan de 3 l,restu nu am umblat,mai am o rama standart in depozit pentru roi,deci pe vreo luna imi ajunge miere :D

RazvanTi

eu de la ai mei am extras de la inceputul anului 0...
in schimb mi-au cladit 15 rame 1:1 (4 familii).
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

buturuga

Citat din: buturuga din Mai 28, 2012, 09:45:13 PM
Citat din: antiopa din ardeal din Mai 28, 2012, 03:13:38 PM
  Record de 25-30 kg/fam? Felicitari, mie mi se pare aproape incredibil. Asta in stationar? Daca terminati extrasul si nu e secret m-ar interesa cat iese media.

La noi in Mures/stationar nu cred ca sunt stupari care sa poata sa se laude, bineinteles daca n-au umblat cu ,,cioara vopsita". Cred c-am avut la sfarsitul saptamanii trecute in jur de 3-4 kg/familie dar nu am extras si nici nu extrag. E a II-a zi de ploaie continua, frig si automat consuma mult. Mierea e necapacita, totusi mult mai vascoasa ca in alti ani si cu adaus de altele Majoritatea stupilor au intrat in friguri.



Cred ca în următoarele 2 zile termin extrasul, contabilizez totul și vad care e media, dar după cum vad eu de pe acum va fi mult mai bine ca anul trecut ! :D :D  Când  fac calculele vă spun ce a ieșit !

A ieșit în mediu 15-16 kg de familie - eu sunt FOARTE mulțumit, după cum văd alții n-au avut noroc nici de-atât  :D :D. Să vedem ce-or reuși la tei s-adune, dar nu cred sa fie mai mult de o treime din ceea ce-a fost la salcâm : teiul e capricios dar și timpul e nefavorabil.

Referitor la procesatori, la noi în R. Moldova sunt tot fără obraz, propun o jumătate sau chiar și mai puțin din prețul real, de aceea nici n-am de gând să mă leg cu ei  :nono:

Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !