Productie miere de salcam 2012

Creat de Alutus, Mai 16, 2012, 08:26:19 AM

« precedentul - următorul »

Alutus

Orlesti, Ladesti, Valcea . Media 7.5 kg. Record 12kg.
Sa nu uiti Darie!

dragosopris

Productie de 12 kg per familie????
:bravo:
http://dragosopris.sunphoto.ro/
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.

Alutus

#2
12 kg o singura famile de productie in stationar. Este cea mai slaba productie din ultimii 5 ani. Este drept ca este nitelus amestecata cu alte sortimente de miere.
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

La 12 kg stai bine... chiar si la 7,5 kg tot bine esti!

Altii se mandresc daca au scos 5kg per familie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Piticot

sper sa ma numar macar printre ultimii...


jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Mai 16, 2012, 07:43:24 PM
La 12 kg stai bine... chiar si la 7,5 kg tot bine esti!

Altii se mandresc daca au scos 5kg per familie!

Bine si 5, decat sa bagi 5 de zahar mai bine scoti 5 de miere!  :)

2 saptamani si va spun si recordul meu ...  :rotfl:

NiKoN

In zona mea, florile se mentin vesnic tinere, cu ploi, vant si temperaturi de martie. Sper macar sa inmultesc numarul de familii si poate sa gust si ceva miere, atat cat se poate lua din cuib.
Morala.....trebuie ploaie ca sa fie nectar, dar si timp favorabil pentru a fi carat in stup! nu jony? :D
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Alutus

Citat din: Piticot din Mai 16, 2012, 08:52:48 PM
sper sa ma numar macar printre ultimii...
Nu am deschis acest subiect pt a ma lauda, ci pentru a afla care a fost evolutia salcamului in acest an si eventual pentru desprinderea unor concluzii. Una dintre ele este ca perioada ploilor din lunile  iunie si iulie s-a deplasat inspre luna mai. Referitor la productia de miere de salcam, trebuie sa recunosc ca am avut in faguri destula miere poliflora, din anul trecut. Asa ca sunt de acord sa mai tai din coada vulpii .
Sa nu uiti Darie!

jonny_it

Citat din: NiKoN din Mai 17, 2012, 07:37:15 AM
In zona mea, florile se mentin vesnic tinere, cu ploi, vant si temperaturi de martie. Sper macar sa inmultesc numarul de familii si poate sa gust si ceva miere, atat cat se poate lua din cuib.
Morala.....trebuie ploaie ca sa fie nectar, dar si timp favorabil pentru a fi carat in stup! nu jony? :D

Corect!  :)

:hi:

George N

snagov-media 6.5/ familie

Piticot

exact cum s-a spus mai sus,este floare si acum..inca.am extras saptamana trecuta de la cateva familii si am gasit o miere parfumata,galbena si foarte placuta la gust..dar nici urma de salcam in gust.a tinut bine artarul si albina l-a preferat.acum a inceput sa plece si fanetea foarte bine.cred ca o sa mai extrag ceva,maine am sa vad exact ce si cum.oricum,jumatate din familii sunt destul de slabe,nici vorba de magazii...(am 10 stupi pe 12 rame..)
asta e,anul asta nu mananc miere de salcam dar fica-mea nu s-a plans de mierea extrasa..:D

popa georgian

gaesti Dambovita / media fam 4 kg

pharaonu75

Anul asta procesatorii ofera 11,5 lei pe un kg de miere de salcam, adica mai putin decat anul trecut! :nono:
In cazul asta mierea va fi consumata de familia mea si de albinele mele. Surplusul se va vinde cu borcanul, la pret de cel putin 20 lei/kg.

Aceeasi procesatori ofera pe mierea de rapita 6,5 lei... adica exact pretul cu care s-a vandut apifonda anul asta!
La iarna apifonda va fi, cu siguranta, mai scumpa, deci va sfatuiesc sa va hraniti albinele cu miere de rapita... macar asa albinele nu se mai uzeaza iar comerciantii de apifonda si procesatorii nu isi mai numara profitul facut pe munca voastra.

Dupa ce ca anul asta este destul de prost din punct de vedere apicol, trebuie sa vindem si mierea pe nimic?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

4unix

Lacu Sarat - Braila media de 6 kg, iar recordul in jur de 14. Culoarea spre galben si aromata, 18lei/kg s-a vandut in prima zi.

Pharaonu75 foarte bine punctat referitor la jocurile din piata. :bravo:

Numai bine!  :hi:

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Mai 25, 2012, 10:33:53 PM
Anul asta procesatorii ofera 11,5 lei pe un kg de miere de salcam, adica mai putin decat anul trecut! :nono:
In cazul asta mierea va fi consumata de familia mea si de albinele mele. Surplusul se va vinde cu borcanul, la pret de cel putin 20 lei/kg.

Aceeasi procesatori ofera pe mierea de rapita 6,5 lei... adica exact pretul cu care s-a vandut apifonda anul asta!
La iarna apifonda va fi, cu siguranta, mai scumpa, deci va sfatuiesc sa va hraniti albinele cu miere de rapita... macar asa albinele nu se mai uzeaza iar comerciantii de apifonda si procesatorii nu isi mai numara profitul facut pe munca voastra.

Dupa ce ca anul asta este destul de prost din punct de vedere apicol, trebuie sa vindem si mierea pe nimic?
bine zis Paharaoane   :bravo:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.