ajutor transvazare unde gresesc

Creat de alinutz198, Mai 05, 2012, 09:14:05 AM

« precedentul - următorul »

alinutz198

joia trecuta am zis sa imcerc marea cu degetul.
ma pregatesc din timp .
imi cumpar botci de plastic , rama port botci cu 2 leaturi, picking chinezesc
imi confectionez nuclee de imperechere pe rama de 1/2.
bun

la ora 9 ma apuc de treaba - creez starterul
iau dintr-un stup 3 rame astfel : 1 cu mancare, 2 cu puiet peste 90% capacit+ scutur inca o rama de albine de pe una cu puiet, hranitor de 2l

pe la ora 12 iau din alt stup o rama cu larve, imi aleg larve mai mici care sa aiba forma de banana
le transvazez in port botci (in prealabil rama cu botci a fost tinuta 1 zi intr-un stup si umpluta cu miere)
un numar de 15 botci.

cam pe la ora 13 am bagat rama cu botci in familia creata anterior.

am facut acest lucru in 3 zile consecutive (joi, vineri si sambata)
la controrul de a doua zi nu mai era nici urma de larve in botci.
nici botci trase nu erau pe cele 2 rame cu puiet.
matca a ramas in stupui donator.

unde am gresit ????

daca ma puteti indruma va rog frumos. orice informatie imi este de un real ajutor.
cu stima,
alinutz1980

bucovineanu

Starterul nu trebuie sa aiba nici o celula de puiet necapacit. Trebuie sa aiba foarte multe albine tinere (doici) de pe ramele cu puiet larvar. Transvazarea trebuie facuta intr-o incapere incalzita si cu umiditate crescuta.

alinutz198

am avut grija de acest aspect ramele aveau doar puiet capacit.
intr-adevar am facut transvazarea in aer liber(in spatele stupilor)

poti sa imi lasi un nr de tel in PM sa discutam telefonic?
cu stima,
alinutz1980

alinutz198

poate cineva sa puna un filmulet despre transvazare eventual explicat.
ma intereseaza ce fel de larve se iau din celule, precum si cum se foloseste lanteta chinezeasca (pickingul).
cu stima,
alinutz1980

C@T@LIN

Citat din: alinutz198 din Mai 07, 2012, 09:33:00 AM
poate cineva sa puna un filmulet despre transvazare eventual explicat.
ma intereseaza ce fel de larve se iau din celule, precum si cum se foloseste lanteta chinezeasca (pickingul).
LARVELE BUNDE DE TRANSVARZAT AU INTRE 12-36H,SUNT UN PIC MAI MARI DECAT OUL SI SUNT UN PIC INCOVOIATE CAM CAT O BANANA.URMARESTE POSTARILE D-LUI DAN PUISORUL ,ESTE EXPLICAT PROCEDEUL PAS CU PAS.LINK NR 1 Video apispuisoru- pastoral
SUNT INCEPATOR,CE AM SCRIS MAI SUS SUN DIN CE AM CITIT P ICI P COLO.

RazvanTi

si de ce tipi la noi?:P lasa majusculele si scrie si tu normal. e mai usor de urmarit. sper sa nu fie cu suparare   :offtopic:
poate ca larvele sunt CA o banana nu CAT o banana ...  :nudie:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

C@T@LIN

Citat din: RazvanTi din Mai 12, 2012, 02:26:27 PM
si de ce tipi la noi?:P lasa majusculele si scrie si tu normal. e mai usor de urmarit. sper sa nu fie cu suparare   :offtopic:
poate ca larvele sunt CA o banana nu CAT o banana ...  :nudie:
la ora tarzie la care am scris eram foarte obosit(speram doar sa ajut),nu am mai tinut cont nici de majuscule nici de marimea sau incovoierea bananei :D.nu e nici o suparare :hi:

nicolaivictor

Citat din: alinutz198 din Mai 05, 2012, 09:14:05 AM
joia trecuta am zis sa imcerc marea cu degetul.
ma pregatesc din timp .
imi cumpar botci de plastic , rama port botci cu 2 leaturi, picking chinezesc
imi confectionez nuclee de imperechere pe rama de 1/2.
bun

la ora 9 ma apuc de treaba - creez starterul
iau dintr-un stup 3 rame astfel : 1 cu mancare, 2 cu puiet peste 90% capacit+ scutur inca o rama de albine de pe una cu puiet, hranitor de 2l

pe la ora 12 iau din alt stup o rama cu larve, imi aleg larve mai mici care sa aiba forma de banana
le transvazez in port botci (in prealabil rama cu botci a fost tinuta 1 zi intr-un stup si umpluta cu miere)
un numar de 15 botci.

cam pe la ora 13 am bagat rama cu botci in familia creata anterior.

am facut acest lucru in 3 zile consecutive (joi, vineri si sambata)
la controrul de a doua zi nu mai era nici urma de larve in botci.
nici botci trase nu erau pe cele 2 rame cu puiet.
matca a ramas in stupui donator.

unde am gresit ????

daca ma puteti indruma va rog frumos. orice informatie imi este de un real ajutor.

Salut Alin,

daca te mai intereseza subiectul ai gresit in cateva locuri:

1. primele 2-3 zile in starterul nou creat oricum nu se obtine acceptare buna.
2. Cel mai bun e starterul facut din familie de albine la  care s-a luat matca astfel incat sa fie si albina zburatoare in stup, altfel ai de asteptat vre-o 2 saptamaini pina va iesi ceva din acel starter.
3. starterul pe 3 rame e mult prea slab. mai bine faci starter pe 7 rame si 3 rame cu botci, decat 3 startere a cate 2 rame si una cu portbotca....

Eu in general orfanizez cu 2-3 zile inainte de ziua ce ma intereseaza sa transvazes 2- 3 familii puternice, vin la ele peste 2-3 zile omor toate botcile trase (pt ca in ele este mult laptisor deja, si distrugandule creez surplus de laptisor exact cand am nevoie de el in stup) si dau bataie la transvazari zilnice, o data le 4-8 zile distrugand toate botcile fantoma de pe rame....

Spor

marius_vfp

domnule victor perioada de acum nui prea prielnica tansvazari da e bine sa prindem ceva experienta teoretica macar , (glumeam)

desi sunt la inceput in apicultura am incercat chiar din primul an sa imi produc matci si partial sunt multumit , imi puteti spune de ce se creeaza acel surplus de laptisor dupa ce distrugi botciee , ma gandesc ca albina care ar trebui sa hraneasca botcile trase nu prea mai au ce hrani si sunt nevoite sa hraneasca larvele puse de noi ,sper ca am prins smecheria ,

problema pe care asi vrea so stiu , din acele botce trase de albine(pe care le vom distruge inainte de a introduce rama portbotci) se poate recolta laptisorul pentru botcile noastre adica sa facem o transvazare umeda , putem pune larva in ceva laptisor pe fundul portbotcii, am vazut ca unii din apicultori mai procedeaza asa , si sau  dilueaza laptisorul cu putina apa .

spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicolaivictor

Da marius,

Ai prins smecheria foarte bine, secretia de laptisor nu e un tren care trece la 100 km pe ora de la zero, e ceva ca un bolovan de zapada plecat de pe munte......

Laptisorul care e din botcile distruse poate fi folosit si pentru transvazarea umeda, mai ales daca ai de transvazat pina la 50 larve, daca ai mai mult nu merita efortul.... mai ales ca stiintific eu inca nu am vazut documente care sa ateste indubitabil valoarea mai mare a matcilor cu transvazarea umeda comparativ cu cea uscata, sunt in general pareri personale si experiente fara a avea un lot de experineta reprezentativ.... :) :) :)

scfpfa

Citat din: alinutz198 din Mai 05, 2012, 09:14:05 AM
joia trecuta am zis sa imcerc marea cu degetul.
ma pregatesc din timp .
imi cumpar botci de plastic , rama port botci cu 2 leaturi, picking chinezesc
imi confectionez nuclee de imperechere pe rama de 1/2.
bun

la ora 9 ma apuc de treaba - creez starterul
iau dintr-un stup 3 rame astfel : 1 cu mancare, 2 cu puiet peste 90% capacit+ scutur inca o rama de albine de pe una cu puiet, hranitor de 2l

pe la ora 12 iau din alt stup o rama cu larve, imi aleg larve mai mici care sa aiba forma de banana
le transvazez in port botci (in prealabil rama cu botci a fost tinuta 1 zi intr-un stup si umpluta cu miere)
un numar de 15 botci.

cam pe la ora 13 am bagat rama cu botci in familia creata anterior.

am facut acest lucru in 3 zile consecutive (joi, vineri si sambata)
la controrul de a doua zi nu mai era nici urma de larve in botci.
nici botci trase nu erau pe cele 2 rame cu puiet.
matca a ramas in stupui donator.

unde am gresit ????

daca ma puteti indruma va rog frumos. orice informatie imi este de un real ajutor.

Unde ai gresit???Citesti printre randuri.Larva cum o ridici asa o pui.Stupul starter ,doar puternic,etc,etc,,,,
"(in prealabil rama cu botci a fost tinuta 1 zi intr-un stup si umpluta cu miere)",nu intr-un stup ci in starter.
albine

alpha

Ai procedat 99% gresit. Fac transvazare de 20 ani. Nu sunt expert in calculator , il folosesc de doar un an. Spunemi cum pot sa iti dau adresa de e-mail sau nr. de telefon fara sa pot fi contactat de alti doritori si te pot invata. Nu ma feresc dar nici nu vreau sa stau toata ziua pe tlefon.Am 59 de ani , sunt stupar din 1980 , stiu destule despre albine si mai putine despre calculator.Astept.

Hermannstadt

Buna ziua,
     referitor la modul in care puteti trimite un mesaj personal unui anume utilizator de pe forum, aveti sub fiecare nume al utilizatotrului niste iconite mici (uni au mai multe , alti mai putine).
Omuletul acela mic este informatii despre utilizator si urmatorul (in cazul dvs) este o casuta cu o codita in partea de jos, daca puneti sageata pe aceasta casuta o sa va scrie Mejas Personal.
Dati click acolo si atunci se va deschide o fereastra unde puteti sa ii scrieti persoanei respectiva un mesaj privat pe care doar aceea persoana il poate vedea.

Numai bina!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/