Prea multe botci de matca?

Creat de adriangherman, Aprilie 28, 2012, 01:40:38 PM

« precedentul - următorul »

Karpetrusov

Deoarece botcile sunt foarte sensibile la frig, mai ales daca sunt amplasate in partea inferioara a fagureui, este recomandat sa fie pastrate in nuclee bine populate. In car contrar aceasta poate raci si poate prezenta defecte fizice sesizabile sau insesizabile. De aceea dezvoltarea nucleului si transformarea lui in familie puternica trebuie facuta numai dupa eclozionarea reginei. Adaugarea de rame , adica extinderea cuibului inaintea evenimentului mentionat, este daunatoare.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

die furrer

Am mai adaugat ieri o rama cu puiet mult cu albine cu tot noului nucleu de la lata familie leam strupit cu apa cu otet inainte de unificare acum e pe 3 rame.
Matca va iesi din botca azi cred albinele au inceput sa roada botca putin cred ca simt matca care vrea sa iasa o ajuta:)
bine ca nu am aruncat botca e de roire pe marginea ramei nu de salvare.
Am luat o decizie buna datorita voua va multumesc frumos tuturor care ma ti ajutat cu sfaturi.

Karpetrusov

#47
Atat timp cat intr-un nucleu  exista o botca sau o regina neimperecheata introducerea suplimentara a unor albine cu scop de intarire, determina de obicei distrugerea botcii sau uciderea reginei  neimperecheate. Intarirea da bune rezultate atunci cand regina este imperecheata.   
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

laly

va rog frumos sa-mi raspundeti
la cat timp oua matca ramasa in  stupul din care a plecat un roi

marius_vfp

citeste tabelul asta poate te deslusesti , acum depinde si in cat timp se si imperecheaza
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

die furrer

Va salut dragi prieteni vam promis ca va tin la curent
dupa cum stiti
matcile batrine au format cite un roi deci. 2 Familii divizate care au fost in frugurile roitului
in stul mama au ramas doar botci dupa cum stiti.E dupa aproape 3 saptamini am gasit insfirsit primele oua foarte putine adica cam de 6 zile erau foarte micute si putine douar pe o rama matca nu am gasito dar vazind oua nu am mai insistat
ieri am verificat iar si surpriza ouatul a intrat in normal puet mult inca necapacit in toate stadiile.
Asca c cele doua familli care au fost divizate sunt inregula au matci tinere totul e bine.
Intre timp am mai format un roi pe 4 rame cu botca de la alta familie la fel matca e ok de 2 zile a inceput sa oua le mai fac o revizie peste 4 5 zile.
Asa ca tin sa va multumesc la toti pentru idei si sfaturile bune sa nu distrug botcile ci sa fac familii daca am din ce.
Asadar acuma am 8 familli si un nucleu cu botca  pe 2 rame experimental.
Va multumesc frumos.

Ozzy

Buna ziua
Am o familie cu matca de salvare de anul trecut dar destul de buna , zic eu, pentru ca desi a iernat pe 4 rame a reusit sa se dezvolte foarte bine si sa ajunga in prezent pe 14 rame fara stimulare sau ajutor cu rame de puiet.
In urma cu doua saptamani facea barba pe peretele stupului dar nu l-am luat in seama stiind ca matca e tanara si am pus pe seama caldurii si a lipsei de cules. In prezent e un cules bunicel la tei.
Azi am gasit pe  5 rame intre 1 si 4 botci dispuse pe lateral sau in josul ramei . Una era capacita si am rupt-o sa vad ce e in ea iar celelalte necapacite dar cu larve in diferite stadii.
Matca e prezenta ,am vazut-o si oua foarte bine . Are puiet pe 10 rame.
E posibil sa se pregateasca de roire cu matca asa tanara ? Nu am mai avut cazuri de roire naturala si sunt putin nedumerit...
Imi doresc sa fac niste roiuri dar oare se merita sa trag matci dintr-o familie care roieste din primul an?

mmacreanu

Citat din: Ozzy din Iunie 28, 2014, 03:35:33 PM
Buna ziua
Am o familie cu matca de salvare de anul trecut dar destul de buna , zic eu, pentru ca desi a iernat pe 4 rame a reusit sa se dezvolte foarte bine si sa ajunga in prezent pe 14 rame fara stimulare sau ajutor cu rame de puiet.
In urma cu doua saptamani facea barba pe peretele stupului dar nu l-am luat in seama stiind ca matca e tanara si am pus pe seama caldurii si a lipsei de cules. In prezent e un cules bunicel la tei.
Azi am gasit pe  5 rame intre 1 si 4 botci dispuse pe lateral sau in josul ramei . Una era capacita si am rupt-o sa vad ce e in ea iar celelalte necapacite dar cu larve in diferite stadii.
Matca e prezenta ,am vazut-o si oua foarte bine . Are puiet pe 10 rame.
E posibil sa se pregateasca de roire cu matca asa tanara ? Nu am mai avut cazuri de roire naturala si sunt putin nedumerit...
Imi doresc sa fac niste roiuri dar oare se merita sa trag matci dintr-o familie care roieste din primul an?

daca provine dintr-o matca cu instinct mare de roire este posibil sa roiasca si matca tanara, botcile de pe rama sunt de roire!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Iunie 28, 2014, 04:45:03 PM
daca provine dintr-o matca cu instinct mare de roire este posibil sa roiasca si matca tanara, botcile de pe rama sunt de roire!
Marius are dreptate. Sunt botci de roire. Daca nu vrei sa le cauti prin copaci rupe-le gatul de acum :D :D :D Stima si respect!!!

oroles

Sunt si ouate? Botci cladite am si eu la greu, dar nu sunt ouate! Grijile ar trebui sa apara in momentul in care vezi oua in botci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ozzy

Da au larve in diferite stadii de dezvoltare.
Una era capacita dar pe aceea am rupt-o.
Credeti ca daca le rup botcile si au ceva cules va fi suficient sa treaca cheful de roire?
Multumesc pentru raspunsuri

Ozzy

Oare s-au hotarat sa renunte singure la roire?
Azi am luat la control toate ramele si din cele patru care ieri contineau botci cu larve am gasit doua rame pe care botcile erau roase in lateral si mai contineau doar urme de laptisor.
Poate culesul de tei sa le fi linistit?
Oricum pentru siguranta am eliminat toate botcile ramase

dodo79

peste 3-4 zile verifica si eventual rupe din nou.

SPYKAL

Citat din: Ozzy din Iunie 29, 2014, 04:09:00 PM
Oare s-au hotarat sa renunte singure la roire?
Azi am luat la control toate ramele si din cele patru care ieri contineau botci cu larve am gasit doua rame pe care botcile erau roase in lateral si mai contineau doar urme de laptisor.
Poate culesul de tei sa le fi linistit?
Oricum pentru siguranta am eliminat toate botcile ramase
In acest caz ai matca neimperecheata in stup. Caut-o si vezi pe unde este dar in acelasi timp urmareste sa nu mai traga si alte botci. De regula daca roade botcile este semn ca le-a trecut cheful de plimbare. Matca neimperecheata sta de regula pe rama cu miere. Cauta cu atentie, vezi daca este acolo dupa care lasa-l in pace vreo saptamana. Nu il mai deschide. Stima si respect!!!

Ozzy

Citat din: SPYKAL din Iunie 29, 2014, 05:33:38 PM
In acest caz ai matca neimperecheata in stup. Caut-o si vezi pe unde este dar in acelasi timp urmareste sa nu mai traga si alte botci. De regula daca roade botcile este semn ca le-a trecut cheful de plimbare. Matca neimperecheata sta de regula pe rama cu miere. Cauta cu atentie, vezi daca este acolo dupa care lasa-l in pace vreo saptamana. Nu il mai deschide. Stima si respect!!!
Nu stiu ce sa zic despre existenta unei matci neimperecheate dar sunt sigur ca am inca matca de anul trecut care e marcata, am vazut-o la fiecare control si isi face treaba linistita.
Daca exista si o matca neimperecheata dar spui ca le-a trecut cheful de roit inseamna ca se va produce o schimbare linistita ?
De asta spui sa le las in pace?