polen- regina

Creat de Dann01, Iunie 10, 2012, 02:33:30 AM

« precedentul - următorul »

Dann01

Salut,

Albinele cara polen , chiar daca nu au regina, sau daca regina inca nu a inceput sa depuna oua
?

G. Iulian

Citat din: Dann01 din Iunie 10, 2012, 02:33:30 AM
Salut,

Albinele cara polen , chiar daca nu au regina, sau daca regina inca nu a inceput sa depuna oua
?

Da cara, e un semn ca este nevoie in stup de el, ori pentru viitorul puiet dar si pentru consumul albinelor.

Marius-ursulakhe

Eu stiu ca in general un roi care nu a inceput ponta matca, aduce polen ceva mai mult pt puietul larver care mai exista pe raele cu puiet iar in cantitati mai mici pt cosum sau pt depozitarea pt viitorul puiet depinde in ce stagiu este roiul

mape 48-petru manea

cand albinele cara polen inseamna ca situatia este normala si are matca ,chear daca noi nu o vedem
ion acest moment nu mai umblam la nucleu 7-10 zile si cand vom face control vom fi complet satisfacuti
,dar nu uitati apicultura nu8 este matematica ( dupa cum spunea cineva pe forum )

evulet78

Acelasi lucru l-am observat si eu, desi sunt incepator.
La roii de anul asta, unde nu aveam decat puiet capacit, din momentul in care au inceput sa care polen, au mai trecut cateva zile si regina a inceput ponta.
Cred ca este o legatura directa intre aceste doua lucruri, polenul si regina imperecheata proaspat.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Da e adevarat ca albinele aduc polen in cantitate apreciabila din momentul in care regina s-a intors de la imperechere. Tot de atunci albinele pregatesc si portiunile din faguri unde va oua noua regina.
Dar referitor la polen si la familiile bezmetice vine si cate o albina cu polen.

stefan1

Citat din: evulet78 din Iunie 10, 2012, 09:06:10 PM
Acelasi lucru l-am observat si eu, desi sunt incepator.
La roii de anul asta, unde nu aveam decat puiet capacit, din momentul in care au inceput sa care polen, au mai trecut cateva zile si regina a inceput ponta.
Cred ca este o legatura directa intre aceste doua lucruri, polenul si regina imperecheata proaspat.

  Polenul este necesar nu numai pentru puietul larvar ci si pentru hrana albinelor proaspat eclozate, care trebuie inca sa mai castige in greutate, ori asta nu se face prin miere, care este doar energetica (totusi si cu putin polen). De asemenea la cresterea fagurilor este absolut necesar ca albinele cerese sa consume polen. Intradevar dupa ce matca se fecundeaza, toate activitatile din stup se intensifica, inclusiv cresterea fagurilor. De asemenea o parte din albine trebuie sa se hraneasca suplimentar pentru a deveni doice. De aceea si cantitatea de polen pe care incepe sa le aduca sunt mai mari, chiar daca inca nu exista puiet larvar in stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Polenul nu este folosit proaspat cules in stup.trebuie sa treaca o perioada de timp pana este bun de consumat.
Albinele stiu acest lucru
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Parerea mea este ca albinele mananca fara probleme polen proaspat si conserva doar surplusul. De fapt dupa perioade fara zbor, albinele aduc mult polen, insa nu se vede deloc in faguri, tot il consuma pe loc. Se pot uneori vedea albine mancand granulele de polen cazute pe scandura de zbor sau fundul stupului. De asemenea primavara imediat dupa ce incep sa adune polen, suprafetele de puiet cresc rapid, fara sa astepte o perioada ca acest polen sa se transforme in pastura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apicraiova

Parerea mea este ca multi "apicultori" care posteaza aici pierd timpul.
De ce am ajuns la concluzia asta?
Pentru ca ei pun intrebari dar la intrebarile lor raspund multi neaveniti sau "bagatori de seama".
Solutia nu-i aici!
Gasiti-va fratilor timp si mergeti pe langa un om care se pricepe, bagati nasul in stupi si lasati palavrageala pentru ca ma repet, aici sunt multe pareri care se contrazic.
Nimeni nu s-a nascut invatat, fiecare are propria lui regula, cauta-ti regula ta si baga nasul in stup fratioare, nu mai bate campii aici!
(mesaj pentru o mare proportie de ''albinologi asa zisi apicultori).
Succes !!!

mape 48-petru manea

Brrrr !
Raspunsurile date mai sus sunt asemanatoare si date de apicultori cu experienta.
Dar tu cine esti  ?----Dca esti cel din avatar sa sti ca esti destul de obraznic pentru varsta ta  >

apicraiova

Era o parere de-a ta si una de-a mea.
Democratia inseamna libertatea cuvantului.
Postati fratilor daca aveti si ce, aviz celor care scriu randuri dar nu spun nimic.
Succes apicultorilor adevarati!
Miere multa!

relutu

D-nu apicraiova mai intai de toate scrieti-va varsta la profil ca sa stim cum sa ne adresam si apoi vorbiti cu D-nu mape 48 cu tu.Iar la punctul cu neavenitii mai bine retrageti-va cuvintele.

pharaonu75

Citat din: apicraiova din Iunie 26, 2012, 09:20:10 AM
Parerea mea este ca multi "apicultori" care posteaza aici pierd timpul.
De ce am ajuns la concluzia asta?
Pentru ca ei pun intrebari dar la intrebarile lor raspund multi neaveniti sau "bagatori de seama".
Solutia nu-i aici!
Gasiti-va fratilor timp si mergeti pe langa un om care se pricepe, bagati nasul in stupi si lasati palavrageala pentru ca ma repet, aici sunt multe pareri care se contrazic.
Nimeni nu s-a nascut invatat, fiecare are propria lui regula, cauta-ti regula ta si baga nasul in stup fratioare, nu mai bate campii aici!
(mesaj pentru o mare proportie de ''albinologi asa zisi apicultori).
Succes !!!

Sa stii ca nu ai dreptate!
Cu totii am invatat lucruri utile de pe forum!
Sunt membri cu ani de zile vechime pe forum si cu sute de stupi in ograda, care posteaza aici si nu considera ca pierd timpul!
Si care dau sfaturi pertinente, neconditionat... care raspund la o intrebare a unui incepator, chiar daca inainte au mai raspuns de zeci de ori, altora, la aceeasi intrebare.
Cum ai ajuns tu la concluzia de mai sus in doar jumatate de an de existenta pe forum?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it

Toate familiile de albine care au puiet necapacit aduc polen pentru a hrani puietul respectiv, indiferent daca au sau nu matca.
Familiile fara matca si fara puiet necapacit aduc foarte putin polen pentru ca nu au la ce sa il dea.

Doar familiile care au matca imperecheata fac rezerve semnificative de polen, bineinteles daca exista in natura. Daca rezervele sunt mari o sa aduca mai putin.

Matematic  :)
Numarul albinelor care pleaca dupa polen este direct proportional cu cantitatea de puiet existenta si invers proportinal cu rezervele de polen din familia de albine.