Locuri de pastoral in care ati avut probleme

Creat de pharaonu75, Aprilie 19, 2012, 11:17:37 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Aici puteti prezenta locurile de pastoral unde ati deplasat stupii si in care ati intampinat probleme din cauza fermierilor, autoritatilor, hotilor, etc.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

justy

in Gaiceana, jud. Bacau, primarul nu a dorit sa-mi semneze si stampileze hartia de pastoral pe motiv ca nu l-am instiintat inainte de a ajunge acolo! Daca faceam asta, spune el, imi arata locul unde trebuia sa ma asez, adica nu acolo unde am facut-o : la 500 m de stupii lui! ce ma sfatuiti pentru la anul? are dreptate in ce spune?

so-ri-pan

Citat din: justy din Octombrie 15, 2012, 08:45:33 PM
in Gaiceana, jud. Bacau, primarul nu a dorit sa-mi semneze si stampileze hartia de pastoral pe motiv ca nu l-am instiintat inainte de a ajunge acolo! Daca faceam asta, spune el, imi arata locul unde trebuia sa ma asez, adica nu acolo unde am facut-o : la 500 m de stupii lui! ce ma sfatuiti pentru la anul? are dreptate in ce spune?

Pai daca era invers, adica tu primar si venea ala langa tine!!!???  Cred ca-i dadeai foc la vagon!!!!
De aceea este bine, atunci cand facem RECUNOASTEREA, SA NE INTERESEAM de stupii localnicilor, numar si amplasari, si chiar sa ne anuntam intentia de a veni in zona la primarie si la "DINAMO". Este spre binele tuturor si dovada de NOBLETE.

conic

Si pentru acest lucru, ca multe alte probleme si situatii care se pot ivi este necesara o lege a apiculturii,cat mai bine si mai crect conceputa,tinandu-se cont totodata si de parerile ,propunerile apicultorilor,precum si de respectarea acesteia de catre toti cei in cauza(apicultori,organe de  control etc.)

romikele

Citat din: conic din Decembrie 01, 2012, 07:52:52 AM
Si pentru acest lucru, ca multe alte probleme si situatii care se pot ivi este necesara o lege a apiculturii,cat mai bine si mai crect conceputa,tinandu-se cont totodata si de parerile ,propunerile apicultorilor,precum si de respectarea acesteia de catre toti cei in cauza(apicultori,organe de  control etc.)

Si cine nu doreste aceste lucruri?
MADR-ul a dat verde apicultorilor sa conceapa aceasta lege dupa nevoile si pretentiile lor, evident cu respectarea legilor in vigoare si a simtului masurii, dar din pacate pana acum nu s-a materializat acest lucru.
Doar idei razlete, unele chiar nastrusnice... in felul asta nu vom avea o lege in acest mileniu  :zzz: :zzz: :zzz:

desprealbine

#5
Citat din: romikele din Decembrie 01, 2012, 09:40:30 AM
Citat din: conic din Decembrie 01, 2012, 07:52:52 AM
Si pentru acest lucru, ca multe alte probleme si situatii care se pot ivi este necesara o lege a apiculturii,cat mai bine si mai crect conceputa,tinandu-se cont totodata si de parerile ,propunerile apicultorilor,precum si de respectarea acesteia de catre toti cei in cauza(apicultori,organe de  control etc.)


Si cine nu doreste aceste lucruri?
MADR-ul a dat verde apicultorilor sa conceapa aceasta lege dupa nevoile si pretentiile lor, evident cu respectarea legilor in vigoare si a simtului masurii, dar din pacate pana acum nu s-a materializat acest lucru.
Doar idei razlete, unele chiar nastrusnice... in felul asta nu vom avea o lege in acest mileniu  :zzz: :zzz: :zzz:

asta pt ca vechea lege este destul de buna
pt mine doar doua lucruri sunt importante in materie de  legislatie pt apicultori
1 sa nu fie impozitata SI NU ESTE
2 sa nu se plateasca impozit la camioanele apicole AICI AU INVARTITO DE NU MAI STIE NIMENI NIMIC

cipriene

Citat din: conic din Decembrie 01, 2012, 07:52:52 AM
Si pentru acest lucru, ca multe alte probleme si situatii care se pot ivi este necesara o lege a apiculturii,cat mai bine si mai crect conceputa,tinandu-se cont totodata si de parerile ,propunerile apicultorilor,precum si de respectarea acesteia de catre toti cei in cauza(apicultori,organe de  control etc.)

bunul simt este suficient.
asta este valabil si pentru cei care stiu si pentru cei care nu stiu legea.
vav de subiectul topicului eu nu am avut probleme, m-a ferit Dumnezeu.
de fiecare data am lasat stupii acolo unde era si paza (statie, ferma, etc)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

justy

Citat din: so-ri-pan din Decembrie 01, 2012, 05:47:00 AM
Citat din: justy din Octombrie 15, 2012, 08:45:33 PM
in Gaiceana, jud. Bacau, primarul nu a dorit sa-mi semneze si stampileze hartia de pastoral pe motiv ca nu l-am instiintat inainte de a ajunge acolo! Daca faceam asta, spune el, imi arata locul unde trebuia sa ma asez, adica nu acolo unde am facut-o : la 500 m de stupii lui! ce ma sfatuiti pentru la anul? are dreptate in ce spune?

Pai daca era invers, adica tu primar si venea ala langa tine!!!???  Cred ca-i dadeai foc la vagon!!!!
De aceea este bine, atunci cand facem RECUNOASTEREA, SA NE INTERESEAM de stupii localnicilor, numar si amplasari, si chiar sa ne anuntam intentia de a veni in zona la primarie si la "DINAMO". Este spre binele tuturor si dovada de NOBLETE.


Cand am spus 500 m de stupii lui gandeste-te ca e o distanta rezonabila, adica ai lui sunt intr-o margine de padure si noi am mers in inima padurii. 500 am masurat in linie dreapta pe google earth , insa pe sosea, aproape 1 km. in zona in care am fost eu vreau sa spun ca e padurea statului, adica tine de ocolul silvic si an de an acolo merg aproximativ 10 stupine intinse pe sosea inca vreo 500 m. Ideea e ca el ar vrea sa fie singur acolo....


vladico

Cred ca ideea este ca bazinul melifer sa poata suporta densitatea de albine. In orice caz primarul avea vatra fixa deci s-a simtit vulnerabil. Nu cred ca este in folosul nimanui ca lucrurile sa fie facute fara planificare (as zice management dar pare simandicos). 1km nu este nimic deoarece albina zboara si pana la 5 km in jurul stupinei.

Kov iulian

#9
Citat din: vladico din Iulie 16, 2013, 07:38:05 PM
Cred ca ideea este ca bazinul melifer sa poata suporta densitatea de albine. In orice caz primarul avea vatra fixa deci s-a simtit vulnerabil. Nu cred ca este in folosul nimanui ca lucrurile sa fie facute fara planificare (as zice management dar pare simandicos). 1km nu este nimic deoarece albina zboara si pana la 5 km in jurul stupinei.

O astfel de planificare se poate face de catre comisiile de stuparit pastoral impreuna cu autoritatile.

In zona Muntenia parca au existat niste proiecte pentru a pune la punct un sistem informatic.
Sau cheltuit sute de mii de euro incepand cu proiectul STUPAS continuand cu Programului Naţional de Management al Resurselor Melifere dar rezultatele intarzie sa apara.

Apicultorii continua sa se inghesuie in locurile laudate si sa ignore altele unde se poate face productie, nu se respecta incarcatura pe hectar etc.

http://www.stupas.eu/


CitatStrategia de comunicare si diseminare a proiectului are 2 obiective generale:
Informarea publicului profesionist asupra progresului proiectului STUPAS. Publicul profesionist l-am considerat ca fiind alcatuit din reprezentanti ai autoritatilor publice, locale si regionale (agentii de dezvoltare regionala, consilii judetene si locale etc), reprezentanti ai asociatiilor profesionale apicole si agricole, reprezentanti ai mediului academic, ai institutelor de cercetare, ONG-uri, mass-media interesata de tema proiectului.

Lucrurile sunt din ce in ce mai interesante vor sa faca  o bursa pentru polenizare ca in alte state.

CitatSe va avea în vedere ca sistemul informatic să fie astfel conceput încât să permită ulterior extinderea prin includerea şi a altor aplicaţii, cum ar fi înfiinţarea şi punerea in functiune a unei Burse Electronice, unde pe de o parte să se întâlneasca cererea de servicii de polenizare a fermierilor cu cererea de pastoral a apicultorilor la culturile melifere entomofile, iar pe de altă parte să pună la dispoziţie instrumentele pentru încheierea on-line a contractelor de polenizare.

Stefan Madalin

La noi in tara va merge treaba asta cu platitul pentru polenizare atunci cand o sa am si eu sugventie ca ala din Germani pe hectarul cultivat , pana atunci nu cred .

pistol28

http://www.tvrplus.ro//editie-viata-satului-185230

Minutul 4:46 pana la 6:14

Ce am retinut:

-Cerere de pastoral/stationar  apicol catre  Consiliu local.


Pana la 15 Martie 2014 posesorii de terenuri cu potential apicol,  vor inventaria si le vor transmite MADR, numai la cerere,   catre:

[email protected] (electronic)
Directia organizarii de piata in sectorul zootehnic, director Toma Maria (pe hartie)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Marius Ciobanu

Mahmudia , Jud. Tulcea
Avind toate actele necesare culesului pastoral am fost totusi "tratati" cu Lamdex 5EC fara nici un avertisment prealabil , culmea cel care a tratat este certificat "fermier Bio" situat pe teritoriul ARBDD , teritoriu care are un statut aparte. Pagube 300 de famili afectate.
Ce am facut ? 112 , acum asteptam marea abureala a serviciului  criminalistic. Vinovati , noi apicultori  nu avem potenta necesara sa spunem  STOP dezastrelor provocate de inconstienti din  agricultura  . Ce urmeaza , nu stiu , ce imi doresc , nu pot.

D006

calea de urmat este foarte clara si simpla .Nu trebuie sa fii mare scula pe bascula pentru a primi despagubiri in cazul in care ai dreptate.

mihai1988

in cazul dumneavoastra cred ca trebuie duse la un laborator specializat mai multe albine moarte, si daca in urma testelor rezulta au murit din cauza acelei substante sa actionati in instanta firma in cauza pentru a va recupera prejudiciul, avand de partea dumneavoastra probele de laborator si martorii. Dpdv penal firma in cauza nu poate raspunde pentru ca nu i se poate dovedi intentia de a va distruge stupina