Cateva informatii despre Mavrik

Creat de silvius, Aprilie 17, 2012, 10:56:15 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Astazi am cumparat 1 l Mavrik pe care l-am impartit cu alti doi apicultori, persoane pe care le cunosc de putin timp, m-au asigurat de eficienta acestui produs in combaterea varoozei.
Dozele recomandate de ei sunt 2 ml mavrik la 1 l apa, din aceasta solutie administrez cate 1 ml pentru fiecare inerval din cuib.
Voi ati mai folosit acest produs daca da imi puteti sugera si alte concentratii, eficienta lui, mai este necesara administrarea varachetului?
Multumesc.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

traian

e bun dozaju, eu folosesc mavrik de mai bine de 15 ani si sint multumit

silvius

Nu opreste ponta matcii / In ce perioada a anului faci tratamentul la interval de cate zile?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

traian

nu cred dar au fost ani in care dupa tratamentul din toamna, primavara am constatat lipsa matci poate din aceasta cauza 5 % aproximativ.tratamentul il fac sa testez 2-3 fam daca pica paduchi  fac la toate la in erval de 5 zile de 3 ori 3 serii pe an mai sint citeva amanunte dar scriu f incet lasa-mi nr de tel si te sun

nicomico

D-l Traian impartasiti-ne din experienta dv, sigur  mai sunt incepatori care ar vrea sa afle anumite informatii despre acest produs,bineinteles daca va permite timpul  :hi:

Bătrânul

Mavrik este un praf in suspensie . Se administreaza numai toamna . Se amesteca cu ulei  (amestecat cu apa dupa evaporarea apei il ia vintul ) Este acelas cu marirol (numai ca e de 1000 ori mai ieftin)  deci se poate administra imbibat in orice material. Este taufluavinat deci una din componentele mavrirol forte deci puteti da fumigatie . Procentele folosite sint foarte diferite . Propun aceleasi ca la Mavrirol forte.    :welcome:

ion patrut

care este diferenta dintre aceste produse si varachet? ca in final fac aceias treaba :omoara paduchii .E vriunul mai putin toxic pentru albine?

silvius

Diferenta ai in primul rand de compozitie Varachetul are pe langa tau fluvalinat si amitraz iar Mavrik-ul are numai taufluvalinat.
Cu Varachet faci fumigatii pe cand Mavrik se poate aplica direct intre rame.
Mai ai si manopera care ai un pic mai complexa la Varachet (trebuie stupul sa fie cat de cat bine inchis, fitilul se mai stinge etc.) pe cand la Mavrik aplici direct cu o seringa intre rame.
Pretul ai foarte diferit la Varachet ai 35 lei pt 50 familii iar eu am luat Mavric cu 0.23 lei mililitrul. Cu 0.46 lei pui la 1 l apa si folosesti 1 ml pentru fiecare interval 10-12 ml familie. Cu 1 l solutie faci o gramada de familii.

Pentru Traian numarul meu de telefon este 0744614597. Silviu ma numesc. Da un apel si sun eu.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

ion patrut

eu varachetul il administrez cu un fel de varujet facut dintr-o sticla si cu un uscator de par deci nu se sting fitilele cat despre pret ai avantaj mare numai bine

popadrianf

klartan (mavrik 2 F) este acelas produs "mavrik" ?

flamadeezy

am o problema cu mavrik-ul cumparat pentru a trata albine.
Vreau sa impregnez benzi de fitil cu solutie insa am observat ca nu se dizolva mavricul in ulei de FS ci face cristale. oare se vor dizolva acele cristale dupa o perioda de 24 ore sau e ceva problema cu produsul Mavrik 2f?

concentratie e de 2,5 ml solutie la 1 l ulei.



TDI

Citat din: traian din Aprilie 18, 2012, 01:36:00 AM
e bun dozaju, eu folosesc mavrik de mai bine de 15 ani si sint multumit
S-a observat ca folosit doar taufluvalinat/Mavrik2F/Klartran/alte produse cu aceeasi substanta activa, timp de 7 ani favorizează aparitia rezistentei acarianului la aceste substante. In fapt rezistenta apare la orice piretroid administrat continuu timp de 5-7 ani.
Concluzia este ca trebuie folosite si alte substante active: Amitraz, acid formic, alte piretroide, etc.
Sănătate!

MOTANUL

Pai eu din acest motiv doream sa folosesc benzi de Mavirol (sa nu dezvolte rezistenta la varachet forte).

Acum ca mi-ai deschis ochii ca au aceeasi substanta (VF si Mavrirol) inteleg ca ar fi bine sa folosesc alta substanta ca sa nu dezvolte albinele rezistenta la tratament.

Eu am gasit aici: http://www.stuparul.ro/tratamente-si-hrana-albine/acid-formic.html

Este accesibil - metoda cu buretele pare simpla;
Poate fi folosit in apicultura organica + o gramada de avantaje:
nu contamina mierea şi ceara cu reziduuri neadmise, a lipsei fenomenului de rezistenţă a parazitului la tratament şi a eficacitaţii acestora în condiţiile unei folosiri adecvate.
Acidul formic este singurul tratament cunoscut până la această dată (cu excepţia supunerii la temperatură înaltă) care omoară parazitul varoa în celulele cu puiet. De aceea este un mijloc eficace de stăvilire a infestarii primăvara, chiar şi când în familia de albine există puiet căpăcit.


Si la dezavantaje:
-Acidul formic perturbă activitatea familiei de albine şi poate induce o uşoară mărire a mortalităţii albinelor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Acidul formic e foarte toxic, greu de administrat corect, poate duce la pierderi de mătci de pana la 50%. Sunt colonii care întrerup complet ponta timp de 2-3 săptămâni.
Nu am folosit încă niciodată, dar la anul sigur o sa folosesc, cel puțin pe o parte din colonii, cele cu cel mai mult puiet, cărora le iau matcile si le dau altele făcute la anul la răpită, cu ocazia asta le si testez viabilitatea.

MOTANUL

Scria acolo ca daca pui cu seringa gradata nu prea ai cum sa gresesti dozajul. (parea simplu la prima vedere)
Eu nu am matci de prasila ca sa zic asa ca sunt la un nivel la care inca nu stiu sa fac... Stiu doar asa in teorie cum as putea obtine botci de schimbare linistita...

Cu matca nu m-ar deranja sa o perturbe ca oricum vine perioada in care inceteaza ponta (in octombrie imi propuneam sa fac tratamentul). Ma intereseaza doar sa nu o omoare (nici pe matca, nici pe albine).

Si daca este bine sa evit acidul formic ce ar merge? Alternativ la VF si Mavrirol. Tu ce folosesti ca alternativa?

Multumesc, Silviu
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0