Ce insecta este?

Creat de Calin Catalin, Aprilie 13, 2012, 10:25:22 PM

« precedentul - următorul »

Calin Catalin

Buna ziua,

Am vazut si anul trecut si acum din nou o insecta foarte asemanatoare albinei, dar la scara redusa.
Traieste in colonie, in gauri in pamant (cel putin asa le-am vazut eu), cerceteaza florile si inteapa(mi-am luat o intepatura vara trecuta cand m-am urcat in masina. Era una pe scaun si am stat cu spatele pe ea.

Am facut o fotografie cu o albina si o astfel de insecta care cercetau aceeasi papadie simultan.
Imi pare rau ca nu se vede foarte bine. Cand voi mai avea ocazia voi mai face cateva foto.

Ce insecta poate fi?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

jonny_it

Citat din: clncatalin din Aprilie 13, 2012, 10:25:22 PM
Buna ziua,

Am vazut si anul trecut si acum din nou o insecta foarte asemanatoare albinei, dar la scara redusa.
Traieste in colonie, in gauri in pamant (cel putin asa le-am vazut eu), cerceteaza florile si inteapa(mi-am luat o intepatura vara trecuta cand m-am urcat in masina. Era una pe scaun si am stat cu spatele pe ea.

Am facut o fotografie cu o albina si o astfel de insecta care cercetau aceeasi papadie simultan.
Imi pare rau ca nu se vede foarte bine. Cand voi mai avea ocazia voi mai face cateva foto.

Ce insecta poate fi?

Este o specie de viespe, defapt sunt mai multe in Romania care se aseamana cu albinele.
Sunt si unele care se apropie de talia albinei doar ca au inelele gri deschis, aproape albe.

In imaginile atasate mai jos sunt muste nu viespi. Fenomenul prin care animalele isi schimba aspectul pentru a imita alte animale care poseda anumite insusiri care le fac "neinteresante" pentru pradatori se numeste mimetism.